ANKARA HABERLERİ

Asbestli borular yıl sonuna kadar değişecek

Hürriyet Haber
24.07.2021 - 10:14 |Son Güncelleme :

Ankara’da asbestli boruların değiştirilmesine yönelik çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Çalışmalar bittiğinde 13 ilçede 40 yıldır kullanılan yaklaşık 220 kilometrelik hat asbestli borulardan temizlenecek.

Hürriyet Haber

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, geçen yıl temmuz ayında yapılan ihale doğrultusunda kentin içme suyunun taşındığı asbestli boruları değiştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden(ABB) yapılan açıklamaya göre, çalışma kapsamında, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen aynı zamanda kullanımı tüm dünyada yasaklanan asbestli borular, aşama aşama değiştiriliyor. Asbestli boruların yerine ekonomik ömrü uzun, dayanıklı ve insan sağlığına zararsız polietilen borular döşeniyor. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Ankara genelinde içme suyunun taşındığı asbestli boruların değişimine yönelik projeleri yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Öztürk, 125 bin kişinin yaşadığı Polatlı'nın merkez mahallelerinde yaklaşık 12.5 kilometre, 48 bin 732 kişinin yaşadığı Beypazarı'nda 20 kilometre, 28 bin kişinin ikamet ettiği Nallıhan'da 17 kilometre, Çubuk'ta ise yaklaşık 17 kilometrelik asbestli borunun yenilendiğini açıkladı.

DAHA SAĞLIKLI SU VERİLECEK

220 KİLOMETRELİK HAT YENİLENMİŞ OLACAK

Yenilenen hatlarda çalışmalar tamamlandığında 13 ilçede 40 yıldır kullanılan yaklaşık 220 kilometrelik hat asbestli borulardan temizlenmiş olacak. ASKİ Genel Müdürlüğü’nün, asbestli boru değişimi için ayrıca ihaleye çıktığı Evren, Şereflikoçhisar, Haymana ve Elmadağ'da yaklaşık 141 kilometre borunun yenilenmesi planlanıyor. Çubuk, Akyurt ve Keçiören'de de asbestli boruların değişimi için harekete geçen ASKİ, ayrıca Temelli'deki asbestli pvc boruların sağlıklı duktil borularla değiştirilmesi için de çalışmalarını sürdürüyor.

YEDİ YENİ HALK EKMEK BÜFESİ

Asbestli borular yıl sonuna kadar değişecek

ABB Halk Ekmek Fabrikası, 26 Temmuz-6 Ağustos 2021 tarihleri arasında Akyurt, Elmadağ, Kahramankazan, Mamak, Keçiören ve Yenimahalle’de yedisi ilk kez açılacak toplam 14 Halk Ekmek satış büfesi için başvuruları almaya başlayacak. Başvuruda bulunmak isteyenler, Gimat’taki Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürlüğü’ne bizzat başvuru yapabilecek. Başvurular alındıktan sonra 14 ekmek teknesinin tahsisi için ağustos ayı içerisinde noter çekilişi gerçekleştirecek olan Halk Ekmek Fabrikası, çekiliş tarihini “http://www.ankarahalkekmek.com.tr/” internet adresi üzerinden ilan edecek. Yeni Halk Ekmek satış büfelerinin eklenmesiyle birlikte Ankara’da hizmet verecek satış büfelerinin sayısı 419’a yükselmiş olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Asbestli borular yıl sonuna kadar değişecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2021 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Asbestli borular yıl sonuna kadar değişecek haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:01
 • Güneş
  06:25
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı