ANKARA HABERLERİ

‘Asbestli bina daha yıkılmadı'

Hürriyet Haber
03.03.2017 - 02:00 |Son Güncelleme :

Hürriyet Ankara, Havagazı Fabrikası’ndaki yıkımla başlayan asbest tartışmasının Ankaralıların kafasını karıştırdığına dikkat çekerek dün “Sağlık Bakanlığı açıklama yapmalı” demişti. O açıklama, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan geldi: “Şu ana kadar asbest içeren bir bina yıkılmış değil. Bizim tespit ettiğimiz durum bu.”

Hürriyet Haber

Ankara’da son bir haftadır ‘asbest’ tartışmasıyla gündeme gelen ve mahkeme kararıyla yıkımı durdurulan Maltepe’deki Havagazı Fabrikası için Hürriyet Ankara dün Sağlık Bakanlığı’nın açıklama yapması gerektiğine dikkat çekmişti. Konuya ilişkin açıklama Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan geldi.CNN TÜRK’te Hakan Çelik’e konuk olan Bakan Akdağ, Havagazı Fabrikası ve asbest’le ilgili şunları söyledi: “İl Sağlık Müdürülüğümüz, doğrudan yerinde inceleme yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilileriyle görüştüler. Yıkılan bina bu kanserojen maddenin yapısında bulunduğu bir bina değil. Asbest içeren bir bina değil. Yıkılacak bir binada bu var. Burada da Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çalışma Bakanlığı’nın İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş uzman bir firmaya bu görevi vermiş durumda. O uzman firmanın kontrolünde sağlığa zararlı olmayacak biçimde bu yıkım gerçekleştirilecek. Şu ana kadar asbest içeren bir bina yıkılmış değil. Bizim tespit ettiğimiz durum bu.” 

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Hakan Çelik’in “Siz sağlık bakanı olarak bu yıkım sürecinde bir sağlık sorununa yol açmayacak bir kanser riski oluşmayacak diyor musunuz” şeklindeki sorusuna “Elbette” yanıtını veren Bakan Akdağ, “Bu işi üstüne alan firma yetkilendirilmiş uzman bir firma. O uzmanlığın gerektirdiği iş sağlığı ve insan sağlığı güvenliğini alarak bu binayı yıkması gerekiyor. Biz de takipçisi olacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Asbestli bina daha yıkılmadı' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mart 2017 tarihinde saat 02 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Asbestli bina daha yıkılmadı' haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ocak 2022, Salı
 • İmsak
  06:29
 • Güneş
  07:56
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı