ANKARA HABERLERİ

Ankara’nın daha yolu var

Ferhat EKİNCİ-Kaan ULU-Celal ATALAY/DHA
20.04.2021 - 23:23 |Son Güncelleme :

Ankara Şehir Hastanesi’nde, hasta sayısının artmasıyla birlikte pandemi bölümü sayısı 2’ye çıkarıldı. Başhekim Aziz Ahmet Surel, “Ankara’nın bir müddet daha yolu var gibi duruyor. Daha önce de gördük, İstanbul’un pikinin peşinden Ankara’nın piki geliyor. İstanbul’un gördüğü rakamları biz Ankara’da da görebiliriz” dedi.

Ferhat EKİNCİ-Kaan ULU-Celal ATALAY/DHA

Koronavirüs salgını ile mücadelede merkez olan Ankara Şehir Hastanesi’nde, hasta sayısının artmasıyla birlikte pandemi bölümü sayısı 2’ye çıkarıldı. Genel hastane binasından sonra nöroloji-ortopedi hastanesi binasında da pandemi bölümü oluşturuldu. Yoğun bakım yatak sayısı da 400’ün üzerine çıkarıldı. Günlük açıklanan vaka sayılarına göre İstanbul’un bir müddet sonra doygunluğa ulaşıp düşüşe geçeceğini düşündüklerini belirten Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel, Başkent’le ilgili ise şunları söyledi:

Ankara’nın daha yolu var

“Ankara’nın bir müddet daha yolu var gibi duruyor. Biz bunu daha evvel yaşadık. Önden İstanbul’un piki, peşinden de Ankara’nın piki geliyor. Muhtemeldir ki İstanbul’un gördüğü rakamları biz Ankara’da da görebiliriz. Türkiye’deki genel rakamlara uyumlu olarak Ankara’daki rakamlarda da artış devam ediyor. Biz de Ankara Şehir Hastanesi pandemi planına uygun olarak alanlarımızı COVID-19 ağırlıklı olarak organize ediyoruz. Kapasiteyi artırma imkânımız var. İmkân dahilinde bunu arttırırız. İhtiyaç olmamasını diliyoruz ama ihtiyaç olduğu takdirde daha evvel olduğu gibi Ankara’nın ve Türkiye’nin ihtiyacını karşılamak adına gerekli fedakarlığı yapacağız.

ORANLAR YANILTICI OLMASIN

Şu anki yoğun bakım doluluk oranları yanıltıcı olmasın. Hiçbir hastanede zaten yoğun bakımlar yüzde 50-60-70 seviyesinde boş olarak çalışmaz. Yoğun bakım maliyetli bir alandır. Ciddi personel ve cihaz ihtiyacı olan alandır. Yoğun bakımda zaten ne kadar ihtiyaç varsa o kadar yoğun bakım açılır ve bunun doluluk oranları hep yüzde 90 şeklindedir. Şu an COVID-19 yoğun bakım noktasında rahatız. İhtiyaç olan hastamız olduğu zaman oraya alabiliyoruz. Şu anda bir sıkıntımız yok.”

Ankara’nın daha yolu var

İFTAR SONRASI AŞI YOĞUNLUĞU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede uygulanan aşılama çalışmalarında sıranın 55 yaş üzeri vatandaşlara geldiğini duyurdu. Koca’nın açıklamasının ardından Ankara’da aşı olmak isteyen 55 yaş üstü çok sayıda kişi, çeşitli hastanelere başvuruda bulundu. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alan vatandaşlar, akşam saatleri olmasına rağmen, kentteki hastanelere akın etti. Bu nedenle, iftar sonrası hastanelerde aşı yoğunluğu oluştu.

Ankara’nın daha yolu var

COVID-19 ile mücadele kapsamında ülke genelinde devam eden aşı uygulamasında 55 yaş ve üstündekilerin aşılanmasına başlandı. AA

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara’nın daha yolu var hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2021 tarihinde saat 23 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara’nın daha yolu var haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  03:54
 • Güneş
  05:34
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı