ANKARA HABERLERİ

Ankara üretim ve ihracat konumunu güçlendirecek

Hürriyet Haber
24.09.2021 - 01:41 |Son Güncelleme :

Ankara Sanayi Odası (ASO), Etnografya Müzesi'nde 10'uncu ASO Büyükelçilikler Resepsiyonu düzenledi.

Hürriyet Haber

ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğindeki resepsiyona, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile çok sayıda büyükelçi ile davetliler katıldı. Geçen yıl yaklaşık 8 milyar dolarlık ihracatla Ankara’nın Türkiye’de en çok ihracat yapan altıncı il olduğunu hatırlatan Özdebir, “Ankara ihracatının yüzde 82’sini oluşturan 6.3 milyar dolarlık bölümü sanayi sektörü tarafından gerçekleştirilmektedir. 2020’de Türkiye’nin toplam savunma sanayi ürün ihracatının yüzde 33’ünü Ankara tek başına gerçekleştirmiştir” dedi. Özdebir, Ankara’nın ilerleyen yıllarda teknolojik dönüşümünü daha da hızlandıracağını ve Türkiye’nin teknoloji üretim ve ihracat üssü konumunu güçlendireceğini dile getirerek, “Biz de ASO olarak belirlemiş olduğumuz vizyon ve misyon çerçevesinde Ankara’nın rekabet gücünün arttırılmasına katkı sağlamaya devam ederek, ‘başkentin sanayisinden sanayinin başkentine’ hedefimize doğru kararlı adımlarla ilerleyeceğiz” diye konuştu.

Ankara üretim ve ihracat konumunu güçlendirecek

ANKARALI SANAYİCİNİN KATKISI ÇOK BÜYÜK

Ankara'nın ülkenin gelişme, ilerleme ve sanayileşme mücadelesinin de merkezi olmaya devam ettiğini belirten Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, bunda Ankaralı sanayicilerin katkısının çok büyük olduğunu belirtti. Ankara'daki 12 Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan üretim ve oluşturulan istihdamın ülke ekonomisinin temel dinamiklerinden biri haline geldiğine işaret eden Dönmez, şehrin tüm dünyaya ihracat yaptığını anlattı. Ankara'nın ihracatında ilk sıralarda ABD, Çin ve Almanya'nın yer aldığını aktaran Dönmez, bunun şehrin rekabet gücünü, teknolojik katma değer kapasitesini ve üretim yeteneklerini göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Ankara üretim ve ihracat konumunu güçlendirecek

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ise “Dışişleri Bakanlığı olarak, yurt dışındaki tüm sanayicilerimizin yanında olacağız” ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara üretim ve ihracat konumunu güçlendirecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:32
 • Güneş
  06:55
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:13
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı