ANKARA HABERLERİ

Ankara pilot oldu yaygınlaştırılacak

Hürriyet Haber
20.09.2020 - 01:25 |Son Güncelleme :

Adalet Bakanı Abdülhamid Gül, Ankara’da pilot olarak başlatılan ‘e-Duruşma’ uygulamasının yaygınlaştırılacağını belirtti ve “e-Duruşma pandemiden önce bir hayalimizdi. Avukat arkadaşlarımızla konuştuk çok memnunlar” dedi.

Hürriyet Haber

Adalet Bakanı Abdülhamid Gül, Ankara’da pilot olarak uygulanan ‘e-Duruşma’ uygulamasının diğer illerde de yaygınlaştırılacağını açıkladı. Dün CNN TÜRK’te Hafta Sonu programına konuk olan Bakan Gül, “e-Duruşma pandemiden önce bir hayalimizdi. Bu hafta Ankara’da pilot olarak başlattık. Avukat arkadaşlarımızla konuştuk çok memnunlar. ‘Bu kadar da beklemiyorduk’ diyorlar. Ofislerinden duruşmaya gitmeden yargılamalar yapılıyor. Ankara’dan sonra İstanbul ve diğer illere de yaygınlaştıracağız. 2021’de yaygınlaşmış olur hedefimiz o” dedi.

Ankara pilot oldu yaygınlaştırılacak

VİDEO KONFERANSLA KATILACAKLAR

Uygulama ise şöyle işleyecek: Yazılımı ve geliştirmesi Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’nce yapılan e-Duruşma sistemi ile avukatlar, farklı şehirlerdeki duruşmalarına video konferans yöntemiyle katılabilecek. Avukatlar, ‘UYAP Avukat Portalı’ üzerinden ‘Duruşma Sorgula’ menüsünden sorgulama yaptıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesini de yazarak ilgili mahkemeye ‘e-Duruşma’ talebi gönderecek. Hakimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinden sonra duruşmaya portal üzerinden katılabilecek. Avukatlar, uygulama aracılığıyla bağlandıkları duruşmalarda cübbe giymek zorunda olacak.

BATI ADLİYESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’de avukatların bulundukları yerlerden duruşmaya video konferansla katılmalarını sağlayan ‘e-Duruşma’ uygulamasının ilki geçtiğimiz günlerde Ankara Batı Adliyesi 1. Tüketici Mahkemesi’nde görülen duruşmayla yapıldı. Taraf avukatı duruşmaya, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra bürosundan bağlanırken, mahkeme salonuna kurulan ekranda, avukat ve salonun görüntüsü yer almıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara pilot oldu yaygınlaştırılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Eylül 2020 tarihinde saat 01 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara pilot oldu yaygınlaştırılacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ekim 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:28
 • Güneş
  06:51
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:36
Sayfa Başı