ANKARA HABERLERİ

Ankara keçisi sayısı desteklerle artıyor

Mustafa ÇALKAYA/AA
25.09.2020 - 17:18 |Son Güncelleme :

Ankara’da, sayıları 2008’e kadar düşüş eğiliminde olan ve 66 bine kadar gerileyen Ankara keçisi varlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uyguladığı proje ve desteklerle bu yıl iki katın üzerinde artış göstererek 166 bin civarına çıktı.

Mustafa ÇALKAYA/AA

Bakanlık tarafından bu yıl uygulamaya konulan ‘Ankara Tiftik Keçisi Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi’ ile yetiştiricilerin elindeki Ankara keçisi sürülerine, yüksek vasıflı genç tekelerin katılımıyla kan değişimi sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.

YETİŞTİRİCİYE GENÇ TEKE DAĞITILACAK

Ankara Tarım ve Orman Müdürlüğü ile sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle uygulanan proje kapsamında başvuru yapan yetiştiricilere genç teke ve kırkım makinesi dağıtımı yapılacak. Projenin yürütüleceği işletmeler, il ve ilçe müdürlükleri tarafından 2 yıl takip edilecek. Bu sürede yetiştiriciler hayvanları kesemeyecek, satamayacak veya başka bir işletmede değerlendiremeyecek. Bu tedbirlerle sürdürülebilir bir hayvancılık yapılması ve uygulanacak projeden maksimum fayda sağlanması hedefleniyor.

ÇİFTÇİNİN ÇÖZÜMÜ DEFORME ETTİ

Ankara keçisi yetiştiricileri, geçen yıllarda tiftiğin piyasada değerine ulaşamamasına çözüm olarak, et verimini arttırıp zararlarını karşılama düşüncesiyle sürülerine kıl keçi tekesi kattı. Böylece cüsseyi arttırarak et verimini iyileştirmek hedeflendi ancak çok kısa sürede Ankara keçisi sürülerinde tiftik özellikleri deforme edildi. Verilen zararların telafisi ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Halk Elinde Islah Projeleri’ ıslah çalışmalarıyla giderilmeye çalışılıyor. Proje ile tiftik miktarı ve kalitesinin, et, süt ve döl verimlerinin yükseltilmesi, damızlık ihtiyacının karşılanması ile yetiştiricilere hayvan ıslahının öğretilmesi amaçlanıyor. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara keçisi sayısı desteklerle artıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Eylül 2020 tarihinde saat 17 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara keçisi sayısı desteklerle artıyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  05:33
 • Güneş
  06:56
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  18:11
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı