ANKARA HABERLERİ

Ankara kademeli açılmada örnek olmaya hazır

Hürriyet Haber
28.02.2021 - 00:10 |Son Güncelleme :

Salgın nedeniyle kapalı olan yeme-içme mekânlarının 1 Mart’ta kademeli açılmayı beklediğinin altını çizen ATO Başkanı Baran, “Ankara kademeli açılmada öncü ve örnek olmaya hazır” ifadelerini kullandı.

Hürriyet Haber

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, yönetim kurulu üyeleri, Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi başkan ve üyeleriyle, Ankara Valisi Vasip Şahin ile bir araya geldi. ATO Duatepe Hizmet Binası’ndaki görüşmede, Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm de yer aldı. Sektörün ‘yerinde karar’ dönemine geçilmesiyle heyecanlı bir bekleyiş içine girdiğini belirten Baran, “Tedbirlerimizle, heyecanımızla 1 Mart’a hazırız” dedi.

Ankara kademeli açılmada örnek olmaya hazır

ESNAF SIKINTILI BİR SÜREÇ YAŞIYOR

Başkent’in koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olan yeme-içme mekânlarının üretici, tedarikçileri ve binlerce çalışanıyla 1 Mart’ta kademeli açılmayı beklediğinin altını çizen Baran, “Ankara kademeli açılmada öncü ve örnek olmaya hazır” ifadesini kullandı. Baran, geçen yılın mart ayından bu yana yaşanan süreçte, yeme-içme sektörünün kısmen ya da tamamen kapanmadan dolayı sıkıntılı günler yaşadığını kaydetti. Kademeli normalleşme sürecinin yeme-içme sektörü dışında birçok sektörü yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Baran, kirasını alamayan dükkân sahipleri, üreticiler, bahşişten mahrum kalan çalışanlar, tedarikçiler hatta pazarcılara kadar binlerce insanın gelir kaybı yaşadığını ifade etti.

TİCARİ HAYAT YENİDEN CANLANSIN

Ankara’nın birçok kente kıyasla salgınla mücadelede başarılı olduğunu, vaka sayısı ve artış hızı açısından iyi durumda bulunduğunu belirten Baran, “Belgeli iş yerleri, bilinçli işletmeciler, eğitimli çalışanlar ve sağduyulu müşterilerle Ankara’da pandemiye karşı kontrolün sağlanabileceği zemin hazır. Terazinin bir kefesinde sağlığın diğer kefesinde de ekonominin yer aldığının farkındayız. Teraziyi dengede tutmak için tedbirlere harfiyen uyarak hem kendimizin hem vatandaşlarımızın sağlığına özen göstererek ticari hayatı yeniden canlandırmak istiyoruz” diye konuştu.

EĞİTİMDE YENİ UYGULAMA 2 MART’TA BAŞLAYACAK

Ankara Valiliği, kentteki eğitim-öğretimde yeni uygulamalara 2 Mart’ta geçileceğini açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibi yapılarak, uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği aktarıldı. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nca belirlenen kriterlere göre “düşük”, “orta”, “yüksek”, “çok yüksek” şeklinde 4 ayrı risk grubu tespit edileceği hatırlatılan açıklamada, risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde kararlaştırılacağının değerlendirildiği ifade edildi. Buna göre, yarın toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar çerçevesinde, belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha kurullarınca gerekli adımlar atılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara kademeli açılmada örnek olmaya hazır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2021 tarihinde saat 00 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara kademeli açılmada örnek olmaya hazır haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2021, Cuma
 • İmsak
  04:33
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:34
 • Yatsı
  20:58
Sayfa Başı