ANKARA HABERLERİ

Ankara filmleri

Derleyen: Haşim KILIÇ
13.08.2019 - 13:35 |Son Güncelleme :

Sinema endüstrisinin içinde yönetmeninden oyuncuya, teknik elemandan yapımcıya çok sayıda Ankara kökenli ismin olduğunu görmek mümkün. Buna rağmen Ankara’da çekilen filmlerin sayısı ise sınırlı. Şimdiye kadar yaklaşık 25 filmin çekimleri Ankara’da yapıldı. Daha eski tarihli filmlerde politik ve siyasi hikâyeler ağır basarken, son yıllarda komedi-dram filmleri öne çıkıyor. İşte Ankara’da çekilen filmler ve hikayeleri:

Derleyen: Haşim KILIÇ

AŞK TESADÜFLERİ SEVER 2-2020

Ankara filmleri

İlki 2.5 milyondan fazla izlenen Aşk Tesadüfleri Sever’in ikincisi yolda. Film, 2020 Ocak ayında vizyonda olacak. Ömer Faruk Sorak ve eşi İpek Sorak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, Nesrin Cevadzade, Yiğit Kirazcı, Elif Kiraz ve Aytaç Şaşmaz gibi isimler yer alıyor. Filmde günümüz ve 1960’lı yılların aşkları anlatılıyor.

ÇİÇERO-2019

Ankara filmleri

Yönetmen koltuğunda Serdar Akar’ın oturduğu, Erdal Beşikçioğlu’nun Alman casusu Çiçero rolünde başrolde yer aldığı filmin çekimleri Ankara’da yapılmasa da hikâye Ankara’da geçiyor. Asıl adı İlyas Bazna olan Çiçero, Ankara’daki İngiltere Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışıyor ve Almanlar için casusluk yapıyor. Filmde Beşikçioğlu’na güzel oyuncu Burcu Biricik de eşlik ediyor.

PARANIN KOKUSU-2018

Ankara filmleri

Ahmet Boyacıoğlu’nun Siyah Beyaz’dan sonraki ikinci filmi olan Paranın Kokusu, taksici olan Mehmet’in, aracına gizli kamera yerleştirmesi ve zengin müşterilerine şantaj yapmaya başlamalarının ardından gelişen olayları anlatıyor. Filmde Şevval Sam, Murat Kılıç ve Emrah Kolukısa gibi isimler yer alıyor.

EĞRETİ GELİN LADİK-2018

Ankara filmleri

Yıllardır eğreti gelin olarak yaşayan Kostak Emine’nin hikâyesini anlatan filmin yönetmen koltuğunda Deniz ve Zaim Güvenç kardeşler oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda Yeşim Salkım, Sevinç Meşe, İlkay Kayku gibi isimler var.

YOLUNDA AŞ-2015

Ankara filmleri

Komedi-dram türündeki Yolunda AŞ, Ankara’nın Çinçin Bağları semtinde gerçekleşen kentsel dönüşümü esprili bir dille anlatıyor. Başrollerinde Erdağ Yenel, Emre Budak ve İbrahim Aymergen’in yer aldığı film, internet dizisi projesinin devamında ortaya çıktı.

ÖYLE YADA BÖYLE-2015

Ankara filmleri

Başrollerinde Reha Özcan, Şeyma Korkmaz, Ferit Kaya, Erdal Tosun ve Deniz Özerman’ın yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alper Kaya oturuyor. Filmde, üniversitede tiyatro-yazarlık bölümü okumuş iki yakın arkadaşın, kendini ispatlamak için dizi film işine girmesiyle gelişen olaylar anlatıyor.

YUSUF YUSUF-2014

Komedi filmi Yusuf Yusuf’da Ali Sunal, Burak Satıbol, Oya Başar ve Sinem Öztürk gibi isimler rol alıyor. Film, çocukluğundan bu yana otomobil tutkusu olan ve bir araba yarışçısı olmanın hayalleriyle yaşayan Yusuf’un hikâyesini ele alıyor.

TOPRAĞIN ÇOCUKLARI-2012

Ankara filmleri

Ali Adnan Özgür’ün yönettiği filmde, Erkan Can, Ufuk Bayraktar ve Türkü Turan başrolde. Film, Köy Enstitüleri’nin kapatılma sürecine ışık tutuyor.

BEHZAT Ç. ANKARA YANIYOR-2013

Ankara filmleri

Yönetmenliğini Serdar Akar’ın üstlendiği filmin başrollerini Erdal Beşikçioğlu ve Nejat İşler paylaşıyor. Filmde Sanem Çelik, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Berkan Şal, Seda Bakan ve Aslı Tandoğan da yer alıyor.

AŞK TESADÜFLERİ SEVER-2011

Ankara filmleri

“Aşk Tesadüfleri Sever”, doğumlarından itibaren çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara’da kesişen, 2010 yılında İstanbul’da tanışan Özgür (Mehmet Günsür) ve Deniz’in (Belçim Bilgin) birbirlerine doğru ve engellerle dolu aşk macerasını anlatırken, bir yandan da geri dönüşlerle onların bugünlerini yaratan dönemlere uzanıyor.

BEHZAT Ç. SON HAFRİYAT-2011

Ankara filmleri

Başrollerini Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Canan Ergüder, Ege Aydan gibi isimlerin paylaştığı sevilen dizi Behzat Ç.’nin beyaz perdeye uyarlanan ilk filmi Behzat Ç. Son Hafriyat, Behzat amir ve ekibinin maceralarını anlatıyor.

YERALTINDAN NOTLAR-2011

Ankara filmleri

Zeki Demirkubuz’un Ankara’da çektiği ikinci film olan Yeraltından Notlar, güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Filmde, Engin Günaydın, Sarp Apak, Serkan Keskin ve Murat Cemcir başrolleri paylaşıyor. Nefret ettiği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren Muharrem’in (Engin Günaydın), bu yemek ile birlikte başlayan didişmeleri, ego gösterileri sonucu eski defterlerin açılması ile utanç dolu hesaplaşmalarla karşı karşıya kalmasını konu alan Yeraltı, bireyin varoluşsal sorunlarını irdeliyor.

BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ-2010

Ankara filmleri

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, lise yıllarından beri yakın arkadaş olan, 30’lu yaşların sonundaki iki adamın, Ender ve Çetin’in dostluğunu konu alıyor. Seyfi Teoman’ın yönettiği filmde, İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın başrollerde.

SİYAH BEYAZ-2010

Ankara filmleri

Ahmet Boyacıoğlu’nun ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu film, aynı zamanda bir sanat galerisi olan Siyah Beyaz isimli barı ve barın müdavimlerini anlatıyor. Filmde Şevval Sam, Nejat İşler, Turcel Kurtiz, Taner Birsel, Erkan Can kamera karşısına geçti.

ANKARA CİNAYETİ-2006

Polisiye-Dram türündeki filmin yönetmen koltuğunda Yağmur ve Durul Taylan kardeşler yer alıyor. Tarık Akan, Zuhal Olcay, Mehmet Aslantuğ gibi isimlerin kamera karşısına geçtiği film, 1945 yılında doktor Neşet Naci Arzan’ın Samanpazarı’ndaki muayenehanesinde vurularak öldürülmesinin ardından gelişen olayları anlatıyor. Film, dönemin önemli siyasi karakterlerini de içinde barındırıyor.

İTİRAF-2001

Ankara filmleri

Zeki Demirkubuz’un yönettiği İtiraf’ta Taner Birsel ve Başak Köklükaya oynuyor. Zeki Demirkubuz’un Karanlık Üstüne Öyküler üçlemesinin ikinci filmi olan İtiraf, başarılı bir mühendislik kariyerine sahip olan Harun’un evliliği üzerine bir sırrı keşfetmesini konu alıyor.

UÇURTMAYI VURMASINLAR-1989

Ankara filmleri

Türk sinemasının bol ödüllü filmlerinden Uçurtmayı Vurmasınlar’ın yönetmen koltuğunda Tunç Başaran oturuyor. 1989 yapımı filmin çekimleri, Ulucanlar, Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde gerçekleşti. Filmde, beş yaşındaki bir çocuğun gözüyle kadınlar hapishanesinin ve sevginin öyküsü anlatılıyor. Uçurtmayı Vurmasınlar, 1989 yılında Türkiye’nin ilk Oscar adayı filmi oldu ancak seçilemedi.

DÖRT KÖŞE DÜNYA-1988

Ünal Küpeli’nin yönettiği filmde, Serpil Çakmaklı ve Hakan Ural başrollerde.

DÜTTÜRÜ DÜNYA-1988

Ankara filmleri

1988 yapımı Düttürü Dünya’nın yönetmeni Zeki Ökten. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Kemal Sunal ve Jale Aylanç paylaşıyor. Filmin başrol oyuncusu Kemal Sunal, bu filmiyle 1989 yılındaki Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Filmde, geceleri bir pavyonda klarnet çalarak hayatını kazanan Mehmet’in öyküsü anlatılıyor.

ZÜBÜK–1980

Ankara filmleri

Zübük, Aziz Nesin’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış, yönetmenliğini Kartal Tibet’in, senaristliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı 1980 yapımı film. Kemal Sunal, Metin Serezli, Nevra Serezli gibi usta isimlerin rol aldığı eserde Sunal, tam bir politik karaktere can veriyor.

SÜRÜ-1978

Ankara filmleri

Sürü, yönetmen Zeki Ökten tarafından 1978’de çekildi. Filmin senaryosu, o yıllar cezaevinde bulunan Yılmaz Güney tarafından yazıldı. Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Melike Demirağ gibi isimlerin yer aldığı film, bir aşireti, bir ikiliyi, bir sürüyü ve daha birçok şeyi anlatıyor.

KÖYDEN İNDİM ŞEHRE-1974

Ankara filmleri

Köyden İndim Şehre, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı, 1974 yapımı komedi filmi. Salak Milyoner filminin devamı niteliğindeki filmin başrollerini Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Halit Akçatepe paylaşıyor. Filmde, köylerinde gömülü olan defineyi bulduktan sonra, altınları bozdurmak için Ankara’ya gelen dört kardeşin hikâyesi anlatılıyor.

5 FİNGERS-1950 (BEŞ PARMAKLAR)

Ankara filmleri

1952 İngiliz yapımı film, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde gerçekleşen bir casusluk öyküsünü konu alıyor. Alman ataşesi L. C. Moyzisc’in kaleme aldığı “Çiçero Operasyonu” adlı eserden uyarlanan ve dış çekimleri Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gerçekleşen filmde, kod adı Çiçero olan casus Sir Hughe Montgomery Knatchbull-Hugessen’in, önemli İngiliz belgelerini Alman hükümetine satmaya çalışması anlatılıyor.

TÜRKİYE’NİN KALBİ ANKARA-1934

Ankara filmleri

Türkiye’nin Kalbi Ankara, 1934 SSCB yapımı siyah beyaz belgesel film. Film, Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait en önemli görsel materyallerden biri. 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Atatürk’ün isteği üzerine Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’ne ısmarlanan ve bir yıl sonra da yapımı tamamlanan belgesel filmin yönetmenliğini Sergey Yutkeviç yapıyor.

ÇİMENLER-BİR HALKIN YAŞAM MÜCADELESİ-1925

Ankara filmleri

1925 ABD Yapımı olan Grass A Nation’s Battle for life (Çimenler- Bir Halkın Yaşam Mücadelesi), sinema tarihinin ilk belgesel filmleri arasında yer alıyor. Film, Cooper’ın Ernest B. Schoedsack ve Marguerite Harrison ile birlikte hayvancılıktan başka geçim kaynağı olmayan ve otlaklara ihtiyaç duyan Bahtiyari aşiretinin, zorlu koşullarda, Türkiye’den İran’a yaptıkları yolculuğu anlatıyor. Ankara’dan başlayan yolculuk hikâyesi Anadolu’ya ve İran’a uzanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara filmleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2019 tarihinde saat 13 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara filmleri haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Mart 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:48
 • Güneş
  07:11
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  18:50
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı