ANKARA HABERLERİ

Ankapark’ta ticaret ve süre engeli kalktı

Hürriyet Haber
17.05.2018 - 15:27 |Son Güncelleme :

AOÇ arazisinde Ankapark’ın bulunduğu kısım, 29 yıllığına bedelsiz olarak Büyükşehir’e tahsis edildi. Buna göre park 29 yıllığına kiraya verilebilecek.

Hürriyet Haber

Kamuoyunda ‘Torba kanun tasarısı’ olarak da bilinen ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla, yüzde 94’ü tamamlanan Ankapark ve daha sonra yapılacağı belirtilen hayvanat bahçesi kısmının içerisinde bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi, 29 yıllığına bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Daha önce 10 yıl olan tahsis süresi 29 yıla çıkmış oldu.

29 YILA KADAR KİRAYA VERİLEBİLECEK

Araziyi hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar yapılmak üzere 29 yıllığına alan Büyükşehir Belediyesi, tahsis süresinin sonunda alan içerisindeki her türlü yapı tesis ve malzemeyi bedelsiz olarak AOÇ Müdürlüğü’ne devredecek. Tahsis edilen alan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilecek şartlarla 29 yıla kadar üçüncü kişilere kiraya veya işletmeye verilebilecek.

TİCARET YAPILAMAZ’ HÜKMÜ OLMAYACAK

AOÇ’nin belirlenen arazisinin kiraya veya işletmeye verilmesinde, “AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz” hükmü de geçerli olmayacak. 29 yıllık tahsis için AOÇ Müdürlüğü ve Büyükşehir arasında protokol yapılacak. AOÇ arazisinin belli bir kısmının Büyükşehir Belediyesi’ne 29 yıllığına bedelsiz tahsis edilmesine ilişkin teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken CHP’li milletvekilleri “AOÇ arazisinin bu şekilde çiğnenmesine asla izin verilmemelidir” eleştirisinde bulunmuş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa da “Kiraya verilen alan metrekare olarak artırılmıyor. Sadece bu alan içerisinde, hediyelik eşya, kafe, dondurma ve çay satışı gibi hizmetlerin verilmesi de amaçlanıyor” yanıtını vermişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankapark’ta ticaret ve süre engeli kalktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mayıs 2018 tarihinde saat 15 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankapark’ta ticaret ve süre engeli kalktı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:57
 • Güneş
  05:36
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:26
Sayfa Başı