ANKARA HABERLERİ

Ana hedef ileri dönüşüm

Hürriyet Haber
24.01.2021 - 18:05 |Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) ile Ankara Kent Konseyi(AKK), ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında kentte gerçekleştirilen uygulamalar ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesine yönelik çözüm önerilerini masaya yatırdı.

Hürriyet Haber

ABB ve AKK’ye bu mücadelede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ile Ankara Sanayi Odası(ASO) da destek verecek. AKK’nin ev sahipliğinde Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda bir araya gelen taraflar, ITC Entegre Katı Atık Yönetim Sistemleri firmasının atık oluşumunun engellenmesi ya da en aza indirilmesi, atığın kaynağında ayrıştırılması, geri dönüşümünün sağlanması ve israfın önlenmesine yönelik yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. ABB Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, Mamak ve Sincan’da bulunan ABB katı atık depolama sahalarına geçen yıl getirilen 1 milyon 67 bin 304 ton biyobozunur atıktan toplam 352 megavat elektrik üretildiğine vurgu yaptı. Atıklardan üretilen elektrikle hem ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını hem de çevre kirliliğinin önüne geçtiklerini belirten Aslan, ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında atıklardan elde edilecek geri dönüşüm oranının arttırılması için çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

İSRAFIN ÖNLENMESİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit, “TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak israfın önlenmesini çok önemsiyoruz. Bu hedef doğrultusunda da çalışmalar başlattık. Ankara Kent Konseyi’nin paydaşımız olması büyük avantaj. Burada sıfır atıkla ilgili projeler geliştirerek önemli çalışmalar gerçekleştireceğiz. Ankara Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle çalışmalarımızı kısa zamanda hayata geçireceğiz” dedi. Ankara Kent Konseyi Çevre ve Sıfır Atık Çalışma Grubu sözcüsü Ömer Şan, “Sıfır atık konusunda genel bakış açımız ve ana hedefimiz geri dönüşüm değil, tam aksine ileri dönüşüm. Temel hedefimiz atığın oluşmaması ve atık oluşumunun engellenmesi yönünde. Hem gıda israfının önüne geçmek için hem de doğal yaşam alanlarımıza zarar veren atıkların oluşmaması için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu anlamda toplumda bilinç oluşturmak için çalışmalarında Ankara Büyükşehir Belediyesine katkı ve destek vererek biz de sorumluluk alıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ana hedef ileri dönüşüm

Toplantıya AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, AKK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, AKK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Lale Özgenel, Ceren Anadol ile İcra Kurulu üyeleri ve ASO Temsilcileri Büşra Eren Aktay ve Neşe Şişman da katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ana hedef ileri dönüşüm hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2021 tarihinde saat 18 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ana hedef ileri dönüşüm haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2021, Cuma
 • İmsak
  05:57
 • Güneş
  07:20
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:43
 • Yatsı
  20:01
Sayfa Başı