ANKARA HABERLERİ

ALS ve Parkinson hastalığının nedenleri bilinmemektedir

Hürriyet Haber
22.01.2020 - 17:08 |Son Güncelleme :

Türk Nöroloji Derneği ‘Amyotrofik lateral skleroz ve Parkinson’ hastalarına yönelik bir basın açıklaması yaptı. ‘Hücrelerinin ilerleyici kaybına bağlı sinir sistemi fonksiyonlarının etkilenmesine neden olan ALS ve Parkinson hastalığı nörodejeneratif hastalıklardır. Hangi neden veya nedenlere bağlı olarak meydana geldikleri halen tam olarak bilinmemektedir' ifadelerinin yer aldığı yazılı açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: 

Hürriyet Haber

“Sinir Prion-benzeri mekanizmalar bu hastalıklara neden olduğu öne sürülen onlarca mekanizmadan biridir, ancak prionların bu hastalıklarla kesin ilişkisi gösterilmemiştir. Ayrıca günümüzde, herhangi bir prion enfeksiyonunu iyileştiren bir tedavi de bulunmamaktadır. Hal böyleyken, ALS ve Parkinson hastalarının bilimsel verilerle desteklenmemiş, bu hastalıklar için sağlık otoriteleri tarafından kabul edilmemiş yöntem/yöntemlerle, hem de yüzde 100 tedavi edilebildiğinin iddia edilmesi doğru değildir.
GÖREVİMİZ HASTALARIMIZ KORUMAKTIR

Dernek olarak en önemli amaçlarımızdan biri meslektaşlarımızı ve hastalarımızı güncel tedaviler konusunda bilgilendirmek olup, bu amaçla dernek sayfamızda ilgili çalışma gruplarınca hazırlanan tedavi rehberleri herkese sunulmaktadır. Ayrıca, önemli bir diğer görevimiz, bilimsel sonuçları bilinmeyen tedavilerden hastalarımızı korumaktır. Hastalarımız ve yakınlarının her türlü umut peşinde koşması çok anlaşılır olmakla birlikte, bu umutlarının umutsuzluğa dönüşmemesi, maddi ve manevi olarak suiistimal edilmemeleri için merak ettikleri konularda derneğimize veya bu konularda yıllardır özveri ile çalışmakta olan hasta derneklerine (örn. ALS-MNH Derneği) başvurmalarını, bilimsellikten uzak haberlere itibar etmemelerini tavsiye ediyoruz.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ALS ve Parkinson hastalığının nedenleri bilinmemektedir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2020 tarihinde saat 17 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ALS ve Parkinson hastalığının nedenleri bilinmemektedir haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Nisan 2020, Pazar
 • İmsak
  04:52
 • Güneş
  06:19
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:24
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı