ANKARA HABERLERİ

Alışık olduğumuz hayatı özlüyorum

Zuhal DEMİRCİ-Nazlı YÜZBAŞIOĞLU/AA
13.05.2020 - 00:35 |Son Güncelleme :

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, koronavirüs tedbirleri kapsamında evde geçirdiği zamanı büyükelçilik işlerinin yanı sıra iki oğluyla ilgilenerek değerlendirdiğini, bu süreçte sabahları simit almaya gitmeyi ve Tunalı Hilmi Caddesi'ni boydan boya yürümeyi özlediğini söyledi.

Zuhal DEMİRCİ-Nazlı YÜZBAŞIOĞLU/AA

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, koronavirüs tedbirleri kapsamında evde kaldığı süreci anlattı. "Koronavirüs salgını zamanında Macaristan Büyükelçisi de sadece bir şeyi gerçekten iyi yapabiliyor; evde kalmayı. Tıpkı herkesin yaptığı gibi" diyen Matis, bir diplomatın, böyle bir durumda, ‘temelini özel temasın oluşturduğu işini iyi yapabilmek için’ son derece yaratıcı olması gerektiğini ifade etti. Matis, sözlerine şöyle devam etti: "Karantina zamanında sıkılanlar olduğunu duydum. Bizde durum böyle değil. Yaklaşık bir asırdır, görev başındaki Macar büyükelçilerinin ikametgâhı olarak hizmet veren evde ve bu evin bahçesinde daima yapacak çok şey oluyor. Bunun yanında, doğrusu eşimin iki küçük evladımızın yetiştirilmesinde ne kadar büyük çaba harcadığını şimdi daha iyi görüyorum. Biri 3,5 yaşında, biri 6 aylık iki oğlan çocukla asla sıkılmıyoruz. Çocuk yetiştirme alanında günümüzün amacı onları eğitmek, onlarla oynamak, ancak özellikle de günün sonunda onları yormak. Böylelikle günün sonunda biz de tamamen yorulmuş oluyoruz. Tıpkı diğer herkes gibi.

TUNALI’DAN KOCATEPE’YE

Macaristan'ı Türkiye'nin dört köşesinde tanıtmaya devam etmenin eksikliğini duyuyorum. Ankara'daki alışık olduğumuz hayatı da özlüyorum. Sabahları simit satın almak, Tunalı'yı (Tunalı Hilmi Caddesi) boydan boya Kocatepe'ye kadar yürümek veya yakındaki pastanelerde leziz bir cheesecake veya dondurma kaçamağı yapmak...”

Alışık olduğumuz hayatı özlüyorum

TÜRK KASI İÇİN ÇALIŞIYORUM

Genelde büyükelçi denildiğinde akıllara ‘Türk kası’ olan, saçları beyaz olan insanlar geldiğini vurgulayan Matis, "Şimdilik pozisyonuma uygun 'Türk kası'mın olması için çalışıyorum" dedi. Türkiye’de sosyal medyada en fazla takipçisi olan büyükelçilerden biri olan Matis, sevdiği Türkçe şiirleri zaman zaman Twitter hesabından paylaşıyor. Salgının beraberinde getirdiği yeni sürece Macar Kültür Merkezi’nin de çok çabuk tepki verdiğini ve kültürel etkinliklerin internet üzerinden devam ettiğini söyleyen Matis, “Kurslar, online sergiler, konserler, yarışmalar, birbirinden ilginç etkinlikler, haberler, kültürel bilgilendirmeler, kitap tanıtımları yanında örneğin klasik ve başarılı Macar filmlerine Türkçe altyazı yazılmasını da yorulmak bilmeden yapıyorlar. Bu yıla pek çok ilginç program planlıyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Alışık olduğumuz hayatı özlüyorum hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mayıs 2020 tarihinde saat 00 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alışık olduğumuz hayatı özlüyorum haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  06:08
 • Güneş
  07:36
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:12
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  18:57
Sayfa Başı