ANKARA HABERLERİ

Alınan karar adı gibi yerinde

Hürriyet Haber
19.02.2021 - 00:51 |Son Güncelleme :

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, koronavirüs tedbirleriyle ilgili vaka sayılarına göre ‘yerinde karar’ dönemine geçilmesine ilişkin, "Başkent’imizin yeme içme sektörü HES kodu, yüzde 50 kapasite ve hijyen tedbirleriyle faaliyet göstermeye hazır" ifadesini kullandı.

Hürriyet Haber

Yaptığı yazılı açıklamada, 1 Mart itibarıyla salgınla mücadelede ‘yerinde karar’ dönemine geçilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Baran, şunları söyledi: "Virüsle mücadele, hizmet sektörü altında yer alan işletmelerin bağışıklığını neredeyse yok etti. Lokanta, restoran, kafe türü işletmeleri olan üyelerimiz yaklaşık 1 yıldır hem ekonomik hem de psikolojik olarak geriledi. Vaka oranına göre faaliyete başlama kararı, adı gibi yerinde bir karar. Yerinde alınacak kararlara esas olan vaka sayılarının nüfusa oranı değerlendirildiğinde haritada Ankara 100 binde 35,49 oranla diğer illere göre düşük seviyelerde kalıyor. Üyelerimiz artık dayanma güçlerinin sınırında. Faaliyet göstermeye hazırlar. Üyelerimize ihtiyaç duydukları her türlü desteği de vereceğiz."

Alınan karar adı gibi yerinde

ÖNEMLİ KRİTERLER

Baran, Bilim Kurulu'nun tavsiyelerine göre PCR testi oranlarının yerinde karar uygulamasında dikkate alınmasının önemine işaret etti. Ayrıca illerdeki işletme sayısı ve nüfus kriterinin de dikkate alınması önerisinde bulunan Baran, "Nüfus başına düşen işletme sayısı da dikkate alınarak karar verilmesi, hem virüsle mücadele hem de illerin ekonomilerinin devamlılığı açısından önemli bir kriter olur. Başkent’te yeme içme sektörü tüm koşulları yerine getirmiş bir şekilde faaliyetlerine başlayarak Türkiye'ye örnek teşkil edebilir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Alınan karar adı gibi yerinde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2021 tarihinde saat 00 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alınan karar adı gibi yerinde haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mart 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:52
 • Güneş
  07:15
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  18:47
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı