ANKARA HABERLERİ

AKM Millet Bahçesi haziranda açılacak

Hürriyet Haber
22.04.2021 - 00:28 |Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’nın 15 ilçesine toplamda 4 milyon metrekare büyüklüğünde 19 millet bahçesi kazandırdıklarını söyledi. Bakan Kurum, AKM Millet Bahçesi’nin ilk etabının tamamlanarak haziranda açılacağını belirtti.

Hürriyet Haber

Sincan Belören Millet Bahçesi'nde ‘Millet Bahçeleri İlk Fidanla Buluşuyor’ etkinliğine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, mevcuttaki 50 dönüm bahçenin 4 katı büyüklüğündeki bir alanı daha ekleyerek Sincan'a kazandıracaklarını belirtti. Bakan Kurum, birçok ünitesi ile yürüyüş ve bisiklet yollarıyla bölgeye hizmet edecek millet bahçesinin gelecek yıl teslim edileceğini açıkladı. Sincan’daki projenin Ankara’daki yeşil alan miktarını arttıracağının altını çizen Bakan Kurum, şu bilgileri verdi: "Bugün yapmış olduğumuz bu projelerimiz, bizim millet bahçelerimiz, ekolojik koridorlarımız, genişlettiğimiz korunan alanlarımız, yeşil yürüyüş yollarımız ve bisiklet yollarımız; iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ve yine Kovid-19 salgını ile mücadelemizin en önemli bileşenleridir. Milletin nefes alacağı geniş yeşil alanlara her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.

YEŞİL KORİDOR KAZANDIRACAĞIZ

Bugün sadece Sincan’da değil, Ankara’mızın 15 ilçesine toplamda 4 milyon metrekare büyüklüğünde 19 millet bahçesi kazandırıyoruz. Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) bulunduğu yerdeki millet bahçesi çalışmaları da sürüyor ve ilk etabı tamamlanmak üzere, bahçeyi haziranda hizmete açacağız. Hergelen Meydanı, Gençlik Parkı, 19 Mayıs Stadyumu, Atatürk Kültür Merkezi’ni diğer tarafta Atatürk Orman Çiftliği’ni içine alan yeşil bir koridoru Ankaralı vatandaşlara kazandıracağız. Kanal Ankara projesinin bir kısmı olan İmrahor’da yaptığımız ve bu proje ile birlikte Eymir’i İmrahor’a bağlayacak adımların ilk etabını attığımız 193 bin metrekarelik İmrahor Millet Bahçesi’ni üç ay içerisinde tamamlayıp Ankaralı kardeşlerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Akyurt'taki millet bahçemizle beraber Kızılcahamam'da, Kahramankazan'da, Çubuk'ta ve Cebeci'deki millet bahçelerinin çalışmaları hızla devam ediyor.

SOSYAL KONUT PROJELERİ SÜRÜYOR

Kentsel dönüşüm hedefiyle Ankara'da da 21 riskli ve 33 rezerv yapı alanında proje sürdürüyoruz. 91 bin sosyal konutu bitirdik, vatandaşlara teslim ettik. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıklamış olduğu 50 bin, 100 bin sosyal konut kapsamında 12 bin 500 sosyal konutumuzun da hızla inşası sürmektedir. Birbirinden güzel kamu binalarıyla, sokak sağlıklaştırma projeleri ile cephe yenileme çalışmalarıyla Ankara'mızın çehresine uygun bir şekilde çalışmalarımızı, projelerimizi yapıyor ve Ankara'mızı güzelleştirmeye devam ediyoruz."

AKM Millet Bahçesi haziranda açılacak

BELÖREN MİLLET BAHÇESİ BİR YILDA BİTİRİLECEK     

Sincan Belören Millet Bahçesi’nin bir yıl içinde bitirileceğini, projenin ihale bedelinin KDV hariç 40 milyon 820 bin lira olduğunu aktaran TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Ankara’mızın yeşil alan miktarını arttırmak için bakanlığımızın görevlendirmesiyle büyüklüğü yaklaşık 2.3 milyon metrekare olan 12 millet bahçesi yapıyoruz” dedi. Başkent’te toplamda 98 bin konut inşa ettiklerini ve Ankara'nın birçok ilçesinde 28 farklı kentsel yenileme projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Bulut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda son iki yılda Mamak, Sincan, Altındağ, Elmadağ, Akyurt, Bala ve Kızılcahamam'da yeni kentsel dönüşüm projeleri başlattıklarını, Sincan'da yürüttükleri projelerle ilçeye 16 bin 300 konut kazandırılacağını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden AKM Millet Bahçesi haziranda açılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2021 tarihinde saat 00 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AKM Millet Bahçesi haziranda açılacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  03:49
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:34
Sayfa Başı