ANKARA HABERLERİ

AKK’den TBB’ye farkındalık ziyareti

Hürriyet Haber
17.01.2021 - 23:52 |Son Güncelleme :

Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ile yürütme kurulu üyelerinden oluşan beraberindeki heyet, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Hürriyet Haber

Ziyarette, AKK’nin kentte oluşturduğu olumlu atmosfere dikkat çekilerek, kent konseylerinin, yerel düzeyde ve merkezi idarede farkındalığı arttırmadaki, güçlü bir diyalog ve iş birliği ortamı hazırlanmasındaki önemi ifade edildi. Başkent’te kent konseyine ilişkin yakalanan ivmenin ve katılımcı kent konusundaki katkının; Türkiye’deki diğer kent konseylerinin sorunlarının ve potansiyellerinin anlaşılması için de fırsat yarattığı belirtildi. Kent konseylerinin, katılımcı kent yönetimleri oluşturulmasının en güçlü destekçisi olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

AKK’den TBB’ye farkındalık ziyareti

KENTLERİN YENİ GÜCÜ

“Katılımcılığın kentlerin yeni ve ayırt edici gücü olarak ortaya çıkması, kent kimliği ve kültürünün toplumun ortak ve birleştirici unsuru olarak inşa edilmesine vesile olacaktır. 80 milyonun geleceği için yerelin desteği ve ortaklaşması şart. Başkent’teki tüm kesimler bu süreçte ortak bir dil konuşur oldu. Hayal ettiğimiz birlik ve beraberliği pandemi dönemi olmasına rağmen çok kısa sürede yakaladık, dayanışmanın ilham verici örnekleriyle karşılaştık.” AKK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ise 2020’deki çalışmalarından dolayı AKK’ye verilen ‘Uluslararası Kolaylaştırıcılar Birliği (IAF), Katılımcılık Etki Ödülü’ hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Şahin, kent konseylerinde ve yerel yönetimlerde katılımcılık kapasitesinin arttırılmasının gerekliliğini ifade etti.

AKK’den TBB’ye farkındalık ziyareti

ŞAHİN’DEN YEREL GÜÇ BİRLİĞİNE YEŞİL IŞIK

Fatma Şahin de kent konseylerinin, TBB’nin yürüttüğü bilinç, farkındalık ve kapasite artırma çalışmalarına katkıda bulunduğunu belirterek, her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti. Bu konuda ortak eğitim programları, kent konseyleri sempozyumu, kent konseylerine ilişkin mevzuatların geliştirilmesi, yerel yönetimlerde kent konseylerine ilişkin farkındalık oluşturulması konusunda ortak çalışmalar yapılması prensibinde anlaşıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden AKK’den TBB’ye farkındalık ziyareti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2021 tarihinde saat 23 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AKK’den TBB’ye farkındalık ziyareti haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mart 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:52
 • Güneş
  07:15
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  18:47
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı