ANKARA HABERLERİ

6 yaşında çifte nakil

Duygu YENER/AA
25.03.2016 - 15:00 |Son Güncelleme :

Akraba evliliği sonucu dünyaya gelen 6 yaşındaki Zeynep, bağışıklık yetmezliği nedeniyle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kemik iliği ve karaciğer nakli oldu. Zeynep, artık yaşıtları gibi okula gidebilecek.

Duygu YENER/AA

Akraba evliliği sonucu dünyaya gelen 6 yaşındaki Zeynep Sakar, önce kemik iliği sonra da karaciğer nakli ile tanıştı. Başarılı geçen nakiller sonucunda zorlu günleri geride bırakan Zeynep, sağlığına kavuştu. Sinan ve Cahide Sakar'ın üçüncü çocukları Zeynep'te henüz 6 aylıkken hastalığının belirtileri görülmeye başladı, ancak teşhis konamadı. Sık sık alerji olan, cildinde yaralar çıkan Zeynep'e 4 yaşına geldiğinde Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji Alerji Ana Bilim dalında nadir görülen ‘bağışıklık yetmezliği’ tanısında bulunuldu. Zeynep'in bağışıklık sisteminde ortaya çıkan rahatsızlığın diğer organlarını da etkilemesi sonucu minik kıza geçen yıl kuzeninden kemik iliği nakli yapıldı. Nakil sonrasında bağışıklık sistemi tam düzelemeyen Zeynep'te karaciğer yetmezliği ortaya çıktı. Siroza bağlı karaciğer yetmezliği belirlenen Zeynep için sevindiren haber, Bursa'dan geldi.

GENELKURMAY UÇAK TANSİS ETTİ

Zeynep’e karaciğer nakleden ekibin başında yer alan AÜ Tıp Fakültesi Karaciğer Nakil Merkezi Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Deniz Balcı, nakil sürecine ilişkin şunları aktardı:

"8 Mart’ta Bursa'da iki yaşında bir bebeğin karaciğerinin Zeynep'e uygun olduğunu gördük. Genelkurmay’ın tahsis ettiği uçakla ekibimiz Bursa'ya giderek organı aldı. 9 Mart'ta karaciğer naklini gerçekleştirdik. Zeynep'in karaciğer fonksiyonları iyileşiyor. Zamanında organ çıkmasaydı Zeynep'i kaybedebilirdik." Çocuk İmmünoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aydan İkincioğulları da şöyle konuştu:

"Bize geldiğinde 4 yaşındaydı. 6 aylıktan beri çok çeşitli enfeksiyonlarla çeşitli hastanelere başvurmuş bir çocuktu. İnek sütü alerjisi yanı sıra ciltte yaraları vardı. Tanı koyduk, donör aramaya başladık. Kemik iliği nakli ile iyileşebilecek bir hastaydı. Kuzeni donör oldu. Bir yıl önce kemik iliği naklini gerçekleştirdik. Bu kez karaciğer yetmezliği ağırlaştı. Karaciğer donörü bulundu. Zeynep ameliyatlarından sonra tamamen sağlıklı bir birey olacak."

SAĞLIĞINA KAVUŞUYOR

Nakiller sonrası Zeynep'in babası Sinan Sakar da, kızlarının rahatsızlığından dolayı çok zor günler geçirdiklerini belirterek, "Zeynep üst üste nakil oldu. Şu an sağlığı iyiye gidiyor. Hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Kızımız onların sayesinde sağlığına kavuşuyor. Karaciğerini bağışlayan aileye de çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Zeynep'in 7 aylıkken dünyaya geldiğini, sürekli alerjisinin olduğunu ve vücudunda yaralar çıktığını aktaran anne Cahide Sakar da kızının sağlığına kavuşmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 6 yaşında çifte nakil hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Mart 2016 tarihinde saat 15 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 6 yaşında çifte nakil haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Aralık 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:17
 • Güneş
  07:47
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı