ANKARA HABERLERİ

50 bin kadına omuz oldular

Aybüke İNAL KAMACI/AA
04.04.2021 - 23:53 |Son Güncelleme :

Şiddet mağduru kadınlar ile çocuklara hukuki destek olmak için Ankara Barosu’nca kurulan Gelincik Merkezi, 10 yılda 50 binden fazla kadına ulaştı, danışmanlık yaptı, 5 binden fazla kadına da avukat atadı.

Aybüke İNAL KAMACI/AA

Ankara Barosu bünyesinde, 2 Nisan 2011'de şiddet mağduru kadın ve çocuklar için kurulan Gelincik Merkezi’nde, 100 rehber avukat ve 350 gönüllü avukat görev yapıyor. İhtiyaç duyulması halinde psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarından da yardım alınıyor. Gelincik Merkezi Başkanı avukat Aslı Koçak Arıhan, Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nin 4'üncü ve Ankara Batı Adliyesi'nin 2'nci katında mağdurlarla görüştüklerini, daha sonra yarım saat içinde kadınları avukatlarla buluşturduklarını söyledi. Mağdurun talebi 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile ilgiliyse hemen, boşanmayla ilgiliyse üç gün içinde davanın açıldığını belirten Arıhan, şöyle devam etti:

50 bin kadına omuz oldular

KENDİNİZİ YALNIZ HİSSETMEYİN

"Ankara içindeki mağdur kadın bize ulaştığında üç gün içinde davası açılmış, avukat ataması yapılmış, her şekilde hukuki olarak koruma altına alınmış oluyor. Türkiye'nin dört bir yanından 444 43 06 numaralı telefonumuza ulaşanlara da 7 gün 24 saat ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz ama bu danışmanlık hizmeti tamamen şiddetle ve ivedi tedbirlerle ilgili. Mağdur kadınların bir kadınla görüşmeyi tercih etmeleri sebebiyle merkezde genelde kadın avukat bulunuyor ancak sahada kadın ve erkeklerden oluşan 300'den fazla avukat görev yapıyor. Bugüne kadar 50 binden fazla kadın mağdura ulaştık, danışmanlık yaptık, 5 binden fazla kadına da avukat atadık. Amacımız kadınlara yalnız olmadıklarını hissettirmek ve toplumsal bir sorumluluğu yerine getirmek. Biz, şiddet mağdurlarının yanındayız. Kimse kendini yalnız hissetmesin. "

50 bin kadına omuz oldular

MAĞDURLARA UZANAN EL

Merkezin Divan Üyesi Avukat Feyza Çerçioğlu da mağdur kadın ve çocuğa uzanan el olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Çerçioğlu, şöyle devam etti: "Türkiye'nin dört bir yanından gece nöbetlerimizde bizi arayan kadınlar, hukuki destek talep ediyorlar. Ancak bizim çalışma alanlarımız Ankara merkez ve Sincan olduğu için diğer kadınlara sadece bulundukları illerde ne şekilde hukuki destek alabilirler, nerelere gidebilirler, kimler onlara destek olabilir şeklinde yönlendirme yapabiliyoruz. Yeri geldiğinde nöbetçi arkadaşımız, arayan kadın Ankara dışında bile olsa bağlı bulunduğu karakolu öğrenerek oradaki polisleri harekete geçiriyor. Uzanabildiğimiz her yere uzanıp, başta şiddet görenler olmak üzere mağdur kadınlara destek vermeye çalışıyoruz.”

50 bin kadına omuz oldular

MANEVİ HAZZININ TARİFİ YOK

Merkezin Divan Üyesi Avukat Hilal Baran Karakaş ise "Biz de kadınız, hepimiz bu hayatın içindeyiz. Belki ekonomik olarak ayaklarımızın üzerinde durabildiğimiz için şanslıyız ama birilerine el olmak, umut olabilmek çok güzel bir duygu, manevi hazzının tarifi yok. 10 yıldır ulaştığımız her kadının karşımızda güçlendiğini görebilmek bizi mutlu ediyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 50 bin kadına omuz oldular hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2021 tarihinde saat 23 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 50 bin kadına omuz oldular haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:23
 • Güneş
  05:55
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:39
 • Yatsı
  21:05
Sayfa Başı