30 yıllık binada deprem deneyi

Güncelleme Tarihi:

30 yıllık binada deprem deneyi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 14, 2014 01:25

Türk bilim insanları, 30 yıllık yığma binada ‘gerçek deprem etki deneyi’ yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, binada meydana gelen hasarın her anını, kayıt altına aldı.

Haberin Devamı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ODTÜ’nün de verdiği destekle, Türkiye'de ikinci kez boşaltılmış bir bina üzerinde ‘gerçek deprem etki deneyi’ne başladı. Çubuk’ta, elikli tuğladan yapılmış 30 yıllık yığma binada gerçekleştirilen deneyde, baskı uygulanan yapının nelere maruz kaldığının tespiti yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin izlediği binada meydana gelen hasarın her anı, kayıt altında tutuyor. Yaklaşık bir aylık çalışmanın sonucunda önceki gün başlanan deneyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü Riskli Yapılar Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, şunları söyledi:

BİLİM DÜNYASINDA BİR İLK

“İlçede toplam iki deney yaptık. Bu deneyimiz delikli bir tuğla üzerine inşa edilmiş yapı. İki deneyin tek farkı sadece yapı özelliği değil, aynı zamanda yükleme şekilleri de farklıdır. Diğer bina daha küçük olması nedeniyle arkadan itme yöntemiyle teste tabi tutulmuştu. Bu binamız ise uzun ekseni üzerinde ortadan ikiye bölünme sonucunda, her kata yerleştirilen pistonlar vasıtasıyla ortadan ikiye itme kuvvetiyle yaptık” dedi. Deprem Etki Deneyi’ni ODTÜ Cankurtaran Kuşlar Projesi (CANKUŞ) ekibi de helikopter kamerayla havadan görüntüledi. Mevcut bir yığma bina üzerinde gerçek deprem etkisinin modelleneceği deney, bilim dünyasında bir ilk sayılması açısından son derece önem arz ediyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!