ANKARA HABERLERİ

24 saatlik virüs mesaisi

Kaan ULU-Harun ÖZALP/DHA
24.02.2021 - 00:03 |Son Güncelleme :

Ankara’da koronavirüs testlerinin incelendiği İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 5 laboratuvardan birinin sorumlusu Uzman Doktor Gökçe Güven Açık, “Yoğun geçen kasım ve aralık aylarına göre numune sayısı yüzde 60 kadar düştü” dedi. Laboratuvarda çalışmalar 24 saat devam ediyor.

Kaan ULU-Harun ÖZALP/DHA

Başkent’te koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerle birlikte laboratuvarlara gelen numune sayısı da büyük oranda azaldı. Ankara'da koronavirüs testlerinin incelendiği İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 5 laboratuvardan biri olan Numune Yerleşkesi Moleküler Covid-19 Tanı Laboratuvarı'nda yürütülen çalışmalar, 24 saat devam ediyor. Laboratuvarda, günlük 6 bine kadar koronavirüs testi yapılabiliyor. Tüm tarama numunelerinin bu laboratuvarlara geldiğini belirten Numune Yerleşkesi Moleküler Covid-19 Tanı Laboratuvarı Sorumlusu Uzman Doktor Gökçe Güven Açık, şunları söyledi:

24 saatlik virüs mesaisi

UZMANLAR YORUMLUYOR

"Numuneler bize kurye vasıtası ile geldikten sonra hemen çalışma listeleri oluşturuyoruz. Ardından da laboratuvarımıza alıp çalışmaya başlıyoruz. Laboratuvarımızda ilk olarak numunelere ekstraksiyon işlemi yapıyoruz. Bu işlemde olası virüse ait parçaları izole etmeye çalışıyoruz. PCR'ın çeşitli aşamalarını da gerçekleştirdikten sonra bunları cihazlara veriyoruz ve cihazlardan çıkan pozitif ya da negatif sonuçlarımızı uzmanlarımız yorumluyor. Son olarak bunları sisteme giriyoruz."

24 saatlik virüs mesaisi

LABORATUVAR BULAŞI OLMADI

Salgının Ankara'da pik yaptığı dönemde numune sayılarının da yükseldiğini belirten Açık, "Kasım ve aralık ayları bizim için çok yoğundu. O dönem bir günde inanılmaz derece çalışıyorduk. Ama şu an tedbirlerin artması ve vatandaşlarımızın dikkatiyle sayılarımız o zamanlara göre yüzde 60 kadar düştü. 3 nöbet grubumuz var. Her grupta 30 kişi var. Toplamda da 90 kişi olarak çalışıyoruz. Biz bu zamana kadar laboratuvar bulaşı hiç yaşamadık. Ailesinden virüs kapanlar oldu. Onlar da hemen izole edildiler zaten" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 24 saatlik virüs mesaisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2021 tarihinde saat 00 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 24 saatlik virüs mesaisi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mart 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:42
 • Güneş
  07:04
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  18:54
 • Yatsı
  20:12
Sayfa Başı