ANKARA HABERLERİ

2024 başında tamamlanacak

Hürriyet Haber
21.07.2021 - 23:03 |Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Kalesi’nde devam eden iyileştirme çalışmalarının ilk etabı yüzde 90 oranında tamamlandı. 2. Etap için ihale gerçekleştirilirken, 3. Etap proje çalışmaları da devam ediyor. 2024 yılının başında, İçkale’deki çalışma tamamlanacak.

Hürriyet Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Ankara Kalesi ‘İçkale 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ kapsamında 73 yapının restorasyon çalışması için ihale gerçekleştirdi. Ankara Kalesi’ni tarihi dokuya zarar vermeden turizme kazandırmayı hedefleyen Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, kaleye yeni bir kimlik kazandırmak için yoğun mesai harcıyor. 2. Etap çalışmalarına kısa bir süre içinde başlanacak projenin 1. Etap çalışmalarının ise yüzde 90’ı tamamlandı. Çalışmaları yerinde inceleyen Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, hızla devam eden proje hakkında şu bilgileri verdi:

2024 başında tamamlanacak

YAKIN ZAMANDA BAŞLIYORUZ

“2. Etap çalışmaları için 1 Temmuz’da ihaleyi yaptık ve uygulama çalışmalarına yakın zamanda başlıyoruz. 2. Etap’ta 73 hane var. Buradaki çalışmaya da 360 iş takvimi günü koyduk. Sözleşme kapsamında 45 günde yer teslimine müteakiben 1 yıl içerisinde de çalışmalara başlamayı planlıyoruz. 2. Etap’ın uygulama çalışmalarını devam ettirirken, 3. Etap’ın da proje çalışmalarını yürütüyoruz. Onun ihalesini de gerçekleştireceğiz. 3. Etap’ta da yaklaşık 54 hane var. 2024 yılının başında İçkale’de var olan tüm yapılarımızı, sokak sağlıklaştırma çalışmalarımızı tamamlayacağız.”

87 HANENİN 80’İ RESTORE EDİLDİ

1. Etap çalışmalarının yüzde 90’ını tamamladıklarını söyleyen Ödemiş, “İçkale’ deki sokak sağlıklaştırma çalışmamızı 3 etap olarak programlamıştık. İçkale 1. Etap’ta 45 ya da 60 günlük işimiz kaldı. 1. Etap’ta 87 hanenin 80 tanesini restore ettik” dedi. 1. Etap sokak sağlıklaştırma yapım işi çalışmaları kapsamında 87 binanın restorasyonu planlanırken, 80 binaya fiziki müdahalede bulunuldu. 80 binanın tamamının çatı imalatlarını tamamlayan ekipler, 77 binanın ise dış cephe sıva altı imalatları ile sıva ve boya imalatlarını, 72 tanesinin de ahşap doğrama imalatlarını yaptı. Ekipler tarafından ayrıca 5 binanın ahşap doğramaları da şantiye deposunda montaja hazır hale getirildi.

ÖZGÜN BİÇİMİNİ KORUMAYA ÇALIŞTIK

Projede restoratör olarak görev yapan ve çalışmalar süresince tarihin birçok hikâyesine tanıklık ettiğini söyleyen Hikmet Gül, “Yerinde yaptığımız inceleme ve muayeneler sonrasında hasar tespitinde bulunduk ve proje üzerinde çalışmaya başladık. Yapıların birbiriyle ilişkileri ve sokakla ilişkileri yönünde özgün biçimini korumaya çalıştık. Şu ana kadar çalışmanın yüzde 90’ını tamamlamış bulunuyoruz. Burada oturan hane sahiplerinden çok olumlu geri bildirimler alıyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 2024 başında tamamlanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Temmuz 2021 tarihinde saat 23 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 2024 başında tamamlanacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Ağustos 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:03
 • Güneş
  05:43
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:07
 • Yatsı
  21:40
Sayfa Başı