ANKARA HABERLERİ

15 yıl sonra gelen doğum günü hediyesi

Neşra DURMAZ-Bayram TÜRÜDÜ/İHA
06.06.2020 - 23:37 |Son Güncelleme :

Ankara'da yaşayan ve 15 yıldır böbrek yetmezliği çeken Perihan Uğurlu (39), Ankara Şehir Hastanesi’nde doğum gününde yapılan nakille sağlığına kavuştu.

Neşra DURMAZ-Bayram TÜRÜDÜ/İHA

Uğurlu, 18 yıl önce hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye başvurdu. Burada yapılan tetkikler sonrası ilaç tedavisine başlatılan Uğurlu, yaklaşık 3 yıl sonra şikâyetlerinin artması sonucu yeniden hastaneye gitti. Testleri yapılan Uğurlu'ya böbrek yetmezliği teşhisi konularak diyaliz tedavisi uygulanmaya başlandı. Nakil sırasına da alınan Uğurlu'ya mutlu haber 15 yıl sonra geldi. Uğurlu, Ankara Şehir Hastanesi’nde, doğum gününde gerçekleştirilen böbrek nakli ile sağlığına kavuştu. Uğurlu, 15 yıldır diyaliz tedavisi aldığını belirterek, şunları söyledi:

DİLEĞİM ORGAN NAKLİNİN ARTMASI

“Diyaliz çok zor bir süreç. İnsanın vücudunu çok yıpratıyor. Haftada 3 gün gidiyorsunuz. Hem zaman kaybı hem vücut için yorgunluk. Hastanın psikolojisini de etkiliyor. Hastalığımdan dolayı kızıma verimli zaman ayıramıyorum. Her şeyiyle babası ilgileniyor. Okulda bazı faaliyetleri oluyor ve ben yanında olamıyorum. Daha önce 5 kez nakil için hastaneye gittim ama böbreklerin uymaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradım. Ama şu an çok mutluyum. Hayatımda artık diyaliz olmayacak. Kızım da çok mutlu. Dileğim organ naklinin artması.” 

DİYALİZ SÜRECİ YAŞAMAK ZORUNDA KALIYORLAR

15 yıl sonra gelen doğum günü hediyesi

Ankara Şehir Hastanesi Nefroloji Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Şebnem Karakan, 15 yıldır kronik böbrek yetmezliği çeken hasta için kadavradan başarılı bir nakil gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Pandemi hastanesi olmamıza rağmen söz konusu böbrek naklini hastamız için değerlendirdik. Hastamızın şu an böbrek fonksiyonları son derece iyi ve kontrol altında. Bu hastamızda olduğu gibi, hastalarımızın büyük bir kısmı uzun bir dönem diyaliz süreci yaşamak zorunda kalıyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 15 yıl sonra gelen doğum günü hediyesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Haziran 2020 tarihinde saat 23 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 15 yıl sonra gelen doğum günü hediyesi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Kasım 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:49
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı