ANKARA HABERLERİ

100 kişiden 5’i kepçe kulak

Hürriyet Haber
23.11.2019 - 12:34 |Son Güncelleme :

Halk arasında kepçe kulak olarak bilinen “Belirgin Kulak Deformitesi”nin her 100 kişiden 5’inde görüldüğünü belirten uzmanlar, bu bozukluğun estetik operasyonla düzeltilebildiğini belirtiyor. 

Hürriyet Haber

Belirgin Kulak Deformitesi’nin özellikle çocukluk çağında çocuğun arkadaş çevresiyle sosyal ilişkilerini ve okul başarısını olumsuz etkileyebildiğini belirten Acıbadem Ankara Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Çiğdem Demiroğlu Yakut, şunları söyledi:
“Burada ailenin üzerine düşen görev bu bozukluğun çocuğu psikolojik olarak etkileyip etkilemediğini yakından gözlemlemeleridir. Kepçe kulak düzeltilmesi operasyonları, kulak kıkırdak gelişiminin tamamlandığı 6 yaşından itibaren yapılabiliyor. Ameliyatın çocuk okula başlamadan önce yapılması bu durumun çocuğu yeni girdiği sosyal çevrede psikolojik olarak etkilemesinin önüne geçiyor. Ancak çocuğun ameliyata zorlanmaması, kendini hazır hissettiği ve istekli olduğu dönemin beklenmesi gerekiyor. Ameliyatta kulak arkasından yapılan bir kesiyle girilerek kulak kıkırdakları, dikişler ve gerektiğinde kıkırdak azaltılması yöntemleriyle kulak yeniden şekillendirilerek normal kulak görünümü sağlanıyor. Kesi, kulak arkasından yapıldığı için görünen bir iz bırakmayan bu operasyon hastanın yaşına göre genel veya lokal anestezi ile yapılıyor ve yaklaşık 1-1,5 saat sürüyor. Hastanın 2-3 gün sonra normal hayatlarına dönebildiği operasyon sonrasında dikişlerin zarar görmemesi için 2 hafta süreyle bir saç bandı kullanılarak kulakların kapatılması tavsiye ediliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 100 kişiden 5’i kepçe kulak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Kasım 2019 tarihinde saat 12 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 100 kişiden 5’i kepçe kulak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2022, Cuma
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  07:59
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı