ANKARA HABERLERİ

1 TL’lik otopark tarifesi iptal

Murat YILMAZ
25.11.2019 - 09:17 |Son Güncelleme :

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdari Dava Dairesi, Başkent’te tam günü 1 TL olarak uygulanan otopark ücreti uygulamasını iptal etti. Kararda ‘24 saate kadar 1 TL olarak ücretlendirmenin, kısa süreli otopark kullanımlarını azaltarak trafiği olumsuz etkileyeceği’ kanaatine yer verildi.

Murat YILMAZ

Kira sözleşmesine dayanarak otopark işletmeciliği yapan BUGSAŞ Spor Kulübü AŞ, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi’nin 12 Mart 2018 tarihli tüm otopark ücretlerinin 1 TL olmasına ilişkin kararını yargıya taşıdı. Ankara 12. İdare Mahkemesi, 19 Nisan’da ‘kararda hukuka aykırılık bulunmadığı’ gerekçesiyle davayı reddetti. Bunun üzerine şirket, kararı istinaf mahkemesine götürdü. İstinaf talebini görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdari Dava Dairesi, BUGSAŞ Spor Kulübü AŞ’yi haklı buldu. Mahkeme, Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘ret’ kararının kaldırılmasına, dava konusu olan 1 TL’lik otopark ücreti işleminin de iptaline karar verdi. 6 Kasım’daki karar, Danıştay’a temyiz yolu açık olmak üzere oy birliği ile alındı.

GEREKTİĞİ GİBİ İŞLETİLEMİYOR

Mahkeme kararında, Büyükşehir Belediyesi’ne önceki dönem ücret tarifelerinin ve 1 TL’lik tarifenin belirlenirken hangi kriterlerin esas alındığının sorulduğu, ancak belediye tarafından ücret belirlemesi yapılırken hangi sayısal ve somut verilere dayandığının açıkça ortaya konulamadığı belirtildi. Kararda, “Söz konusu otoparkların 24 saate kadar 1 TL olarak ücretlendirilmesinin zaman kısıtlaması olmaksızın kullanımına olanak sağlanmış olması ile kısa süreli otopark kullanımlarının giderek azalması sonucunu doğurarak bu durumun da trafiği olumsuz etkileyeceği ve hizmetin gerektiği gibi işletilemeyerek kamusal yararın da sağlanamayacağı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

‘GELİN HEPSİNİ ALALIM ÜCRETİ SİZ BELİRLEYİN’

Öte yandan 1 TL’lik uygulamanın iptaline ilişkin mahkeme kararı ABB Meclisi’nde de gündeme geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mümin Altunışık, ABB Başkanı Mansur Yavaş’a, “AK Parti ve MHP grupları olarak, Ankaralıyı üzmeyecek bir iradeyi tesis ederek makul seviyede en düşük ücrette tutacağınızı düşünüyoruz” dedi. Üçüncü şahısların işlettiği otoparklardaki kapasitenin 9 bin 219, Büyükşehir’in Beltaş aracılığıyla işlettiği otoparkların ise 5 bin 41 kapasiteli olduğu bilgisini veren Yavaş, üçüncü şahıslardaki otoparkların geri alınması için Meclis’e çağrıda bulundu. Yavaş özetle şunları kaydetti: “Şimdi mahkeme bir karar verdi. ‘Belediye kendi parkına istediği fiyatı verebilir. Ancak kiraya verdiği otoparklarla ilgili tasarruf edemez, bunlara karışamaz’ dedi. Ben şu çağrıyı yapıyorum; gelin şu otoparkların hepsini alalım. O zaman tümü de bizde olursa belediyenin kullandıklarının fiyatını da siz tespit edin. Bu konuda sizlerden işbirliği, destek bekliyorum. Bu benim şahsi kanaatim; onların (üçüncü şahıslar) elinden almak için 1 liraya indirilmiş ama mahkeme kararıyla da bunlar 10 liradan başlamış. Ankara halkının bu konudaki şikâyeti de başladı. İnşallah belediyemize alırız, makul bir ücretle bunu muhalefet olarak siz belirleyin. İsterseniz bu otopark gelirlerini sosyal yardımlar için de kullanılabiliriz.”

1 TL’lik otopark tarifesi iptal

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 1 TL’lik otopark tarifesi iptal hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Kasım 2019 tarihinde saat 09 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 1 TL’lik otopark tarifesi iptal haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Haziran 2021, Cuma
 • İmsak
  03:18
 • Güneş
  05:13
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:24
 • Yatsı
  22:10
Sayfa Başı