Ev kadınıydı şimdi 20 kadına istihdam sağlıyor

Güncelleme Tarihi:

Ev kadınıydı şimdi 20 kadına istihdam sağlıyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 16, 2024 07:35

Ev kadınıydı şimdi 20 kadına istihdam sağlıyor

Haberin Devamı

Erkan ALTUNTAŞ/AKSARAY, (DHA)- AKSARAY’da 3 çocuk annesi Figen Yörük (39), 12 yıl önce ev kadını iken, eşi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün desteğiyle 5 dekar alanda organik çilek üretti. Zamanla işlerini geliştiren Yörük, şimdi 20 kadına istihdam sağlıyor. Yörük, ''Kadınlarımız üretsin. Evde oturup kocalarının parasını yemesin. Zaten İl Tarım Orman Müdürlüğü de özellikle kadınsan bir şeyler ürütmek istiyorsan yardımcı oluyorlar. Beni çok desteklediler. Hala daha destekliyorlar.''dedi.

Güzelyurt ilçesinde 208 nüfuslu Alanyurt köyünde oturan Figen Yörük, 12 yıl önce eşi çiftçi Çetin Yörük ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün desteğiyle organik çilek üretmeye başladı. 5 dekarla başladığı üretimini zamanla geliştirip 50 dekara yükselten Yörük, 20 kadına da istihdam sağlıyor.

Haberin Devamı

Kadınların girişimci olması gerektiğini belirten Yörük, ''12 yıl önce 5 dekarlık alana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden aldığım fideleri diktik. Organik tarım olduğu için de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üretimli ilgili sürekli eğitim verip denetledi. Üretimde başarılı olunca zamanla üretim sahasını genişlettik. Şimdi 50 dekar alanda üretim yapıyoruz. Türkiye’nin birçok ilinden gelip çilek alan var. Organik tarım yapıyoruz. İl Tarım Orman Müdürlüğü de bizi destekliyor. Yeni tarlamızı onların desteğiyle ektik. Mayıs ayında hasadımız başlar, kasım ortasına kadar üretimimiz sürüyor. İşler yoğun olduğu için çilek kafe açtım. Köyümüzdeki kadınlar hem kafede hem de çilek tarlalarında çalışıyor. Kadınlar bizden bizde kadınlardan memnunuz. Burada sadece çilek üretip satmıyoruz. Çileğin kurusunu, reçelini, pestili ve bu yıl çilek pekmezi denedim ve çok güzel oldu. Bunun yanında çilek özü de çıkarmaya başladık.''diye konuştu.

'KADINLAR ÜRETSİN'

Çilek üretimi sayesinde 2 kızını üniversitede okuttuğunu belirten Yörük ,”Çilek üretmek isteyen kadınlarda yardımcı olurum. Kadınlarımız üretsin. Evde oturup kocalarının parasını yemesin. Zaten İl Tarım Orman Müdürlüğü de özellikle kadınsan bir şeyler ürütmek istiyorsa yardımcı oluyorlar. Beni çok desteklediler. Hala daha destekliyorlar. ''dedi. (DHA)FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!