Albino hastası Emirhan: İnsanlar farklı yaklaşımlar sergileyebiliyor

Güncelleme Tarihi:

Albino hastası Emirhan:  İnsanlar farklı yaklaşımlar sergileyebiliyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 13, 2024 09:45

Albino hastası Emirhan: İnsanlar farklı yaklaşımlar sergileyebiliyor

Haberin Devamı

Erkan ALTUNTAŞ/AKSARAY, (DHA)- AKSARAY'da albino hastası olarak dünyaya gelen yüzde 60 görme engelli Emirhan Irk (20), insanların, albino olan kişileri görünce farklı yaklaşımlar sergilediklerini belirterek, '' İnsanlar farklı yaklaşımlar sergileyebiliyor, albinolu bireyleri görünce şaşırabiliyorlar. Rengi, farklı bir noktaya alıyor ve sizi dışarıda soyutlamaya çalışıyor. Biraz kendini albinoluktan soyutlamazsan, yaşaman zorlaşıyor.''dedi.

Nadir görülen, saçta, deride ve gözlerde 'melanin' pigmentinin eksikliğinden kaynaklanan albinizmli bireylerin uğradığı ayrımcılığı, toplumsal şiddeti sonlandırmak ve bu genetik rahatsızlığa ilişkin küresel çapta farkındalık oluşturmak amacıyla ilan edilen "13 Haziran Dünya Albinizm Farkındalık Günü" nedeniyle farkındalığı sağlamak amacıyla Aksaray’da çalışmalar yürütülüyor.

Haberin Devamı

Etkinliklere katılan Emirhan Irk, albino hastalarının yaşadıklarını zorlukları anlattı. Irk, “ Normal sıradan bir insan neyse albinolu da odur, aradaki tek fark sadece renktir. Motor fabrikasında çalışıyorum, görme engelli takımında futsal ve goalball oynuyorum. Hayatımı albinoluktan soyutlamış bir şekilde ilerletmeye devam ediyorum. İnsanlar farklı yaklaşımlar sergileyebiliyor, albinolu bireyleri görünce şaşırabiliyorlar. Rengi farklı bir noktaya alıyor ve sizi dışarıda soyutlamaya çalışıyor. Biraz kendini albinoluktan soyutlamazsan, yaşaman zorlaşıyor. Yaşamın zorlaşmaması biraz engelliliğini kenara koyup başarıya odaklanmakla oluyor.”dedi.

Ailesinde babasında, annesinde, amcasında ve dayısında albinoluğun olduğunu belirten Irk, “Dede tarafımda ise albinoluk yok.Allah’ın verdiği bir durum. Çalışarak ailemi geçindiriyorum. Hedefim sporda başarılı olup futsal ve goalball milli takımına gitmek. Bunun içinde çalışıyorum. Benim görme oranım yüzde 60 ama her kişide bu değişiyor. Benim sağ gözüm sol gözüme göre daha iyi görüyor. Hazal adında bir kız kardeşim var. Oda albino, oda benim izimden gitmeye çalışıyor. Onu da sporcu yapacağız. Ailem benim en büyük destekçim ve hep arkamda duruyorlar. Lisede elektrik ve elektronik bölümünü bitirdim. Üniversitede istediğim bölümü kazandım, fakat ailemden dolayı gidemedim. Sonrasında ise çalışmaya başladım. İnsanın çalışarak bireysel özgürlüğünü kazanmak çok güzel. Kimseye muhtaç olmuyorsunuz. ''diye konuştu. (DHA)FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!