AKSARAY HABERLERİ

'Aksaray Malaklısı', anne karnında talep alıyor

DHA
31.05.2020 - 09:48 |Son Güncelleme :
DHA

'Aksaray Malaklısı', anne karnında talep alıyor

Erkan ALTUNTAŞ/AKSARAY, (DHA)- AKSARAY Malaklısı adıyla bilinen, bacak ve ayak kalınlığı, büyük kafatası, sarkık dudağı ve heybetiyle dikkat çeken çoban köpeği yavrularına sahip olmak isteyenler, henüz doğmadan anne karnında sipariş veriyor. Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı (AKMİD) Muammer Tıpırdamaz, ''Bu yıl talepler çok erken başladı. Elimizdeki yavru köpeklerin yüzde 95'i satıldı. Şimdi anne karnındaki malaklı köpeklerin doğumunu bekliyoruz" dedi.
'Aksaray Malaklısı' olarak adlandırılan çoban köpeği, bacak ve ayak kalınlığı, büyük kafası, sarkık dudağıyla biliniyor. Aksaray bölgesinde, yöresel olarak sarkık olan dudağa 'malaklı' dendiği için bu köpekler 'Aksaray Malaklısı' olarak adlandırılıyor. 80 ila 120 kilo ağırlığında olan köpeklerin yerden omuz yüksekliği 90 santimetreye kadar ulaşıyor. İki ayağının üstünde durduğunda ise 1 metre 70 santimetreye kadar yükselen, iriliği ve sadakati nedeniyle koyun sürülerinin korunmasında tercih edilen Aksaray Malaklısı, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde 'Anadolu'da bir 'Aslan' gördüm' şeklinde geçiyor. Bu nedenle bazı yörelerde 'Anadolu Aslanı' olarak da adlandırılabiliyor.
60 BİN LİRAYA KADAR SATILIYOR 
Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı (AKMİD) Muammer Tıpırdamaz, köpeklerin 10 ila 60 bin TL arasında satıldığını belirtti. Yoğun bir talebin olduğunu, hatta yavrulamadan anne karnında olanlara bile sipariş aldıklarını ifade eden Tıpırdamaz, şunları söyledi:
''Bu yıl talepler çok erken başladı. Elimizde yavru köpeklerin yüzde 95'i satıldı. Geri kalanı ise biz kendimize damızlık olarak ayırdık. Şimdi anne karnındaki malaklı köpeklerinin doğumunu bekliyoruz. Onların bile siparişini aldık. Son yıllarda Aksaray Malaklısı'na anormal şekilde talep var. Bu talepleri karşılamakta üreticiler olarak zorlanıyoruz. Çiftlikte yetiştirilen malaklıların fiyatı 10 ila 60 bin lira arasında değişirken, yavruları ise 2 bin 500 ile 5 bin lira arasında değişiyor.  Başta İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya,  Ankara, Adana gibi büyük şehirlerden yoğun talep alıyoruz.''
Aksaray Malaklısı yetiştiricisi Fatih Dağtaş da, ''Bu yıl ürettiğim tüm yavruların tamamını gönderdim. 6 damızlık dişimiz ise şuan gebe ve doğumdan sonra 25 ile 30 günlük olunca yeni sahiplerine vereceğiz. Şimdiden taleplerini aldık. İnşallah bu doğacak yavruları sahiplerine ulaştıracağız" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden 'Aksaray Malaklısı', anne karnında talep alıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mayıs 2020 tarihinde saat 09 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Aksaray Malaklısı', anne karnında talep alıyor haberi güncellenecektir.

AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ

31 Mayıs 2020, Pazar
 • İmsak
  03:29
 • Güneş
  05:15
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  20:08
 • Yatsı
  21:46
Sayfa Başı