AFYONKARAHİSAR HABERLERİ

Sağlıklı beslenme için işbirliği protokolü

DHA
06.02.2020 - 14:41 |Son Güncelleme :
DHA

 

Mustafa KILINÇ/AFYONKARAHİSAR, (DHA)- AFYONKARAHİSAR İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Böbrek Vakfı, gelecek nesillerin daha bilinçli olmalarının sağlanması amacıyla sağlıklı bir nesil için işbirliği protokolü imzaladı.
Okullarda aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ile sağlıklı bir yaşam için beslenme ve hayat tarzı önerileri eğitim projesinin başlatılmasını amaçlayan işbirliği protokolünü Türkiye Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ile Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın imzaladı.
Türkiye Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Türkiye'de gelecek nesillerin daha bilinçli hale gelmesi adına 8 yıl önce İstanbul'da başlattıkları projeyi geliştirerek ülke geneline yaymak için harekete geçtiklerini belirtirken, projeyi 26'ncı kente taşıdıklarını söyledi. Erk, "Afyonkarahisar'da proje kapsamında il merkezi ve ilçelerden yaklaşık 450 öğretmene 'Eğiticinin Eğitimi' kapsamında bilgilendirmeler yapılacak. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bu eğitimlerin 7- 12 yaş grubundaki çocuklara daha verimli anlatıldığını ve verimliliğin de arttığını tespit ettik. Çocuklar anlattıklarımızı tıpkı sünger gibi çekiyor. Eğitimin sonunda da vakıf olarak hazırlattığımız eğitici kitaplarımız var onları takdim edeceğiz. Bilgilerin kalıcı olmasını sağlıyoruz ki çocuklarımız da aileleriyle bu kitapçıkları paylaşarak farkındalığın artmasında önemli rol oynasın. Verdiğimiz kitaplarda da çocuklarımıza 3 beyaz ve trans yağlardan uzak durmalarını anlatan bir kitap, sağlıklı kalmaları için spor yapmalarını önerdiğimiz bir kitap ve böbreklerimiz ve karakterini anlatan kitaplar veriyoruz. Projemizin bir diğer alanı ise çocuk yaşta obeziteyle mücadele etmek. Türk Böbrek Vakfı olarak 4 diyaliz merkezi ve böbrek nakli yapan 150 yataklı bir hastanemiz var. Bu proje kapsamında da gittiğimiz illerde koruyucu hekimlik görevini üstleniyoruz" dedi.
'SAĞLIĞA ZARARLI ÜRÜNLERE KIRMIZI NOKTA UYGULANACAK'
Yetişkin bireylerde tuz kullanımının 18 gram olduğu dönemde başladıkları projeyle ciddi yol kat ettiklerini ifade ederek, sözlerini sürdüren Timur Erk, "Projemizin hayata geçmesinin ardından 5 yıllık bir sürede yetişkinlerde günlük tuz kullanım oranını 18 gram seviyesinden 10 gram seviyesine düşürdük. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte üçlü bir protokol yapılarak okullarda hem okul gıdası hem de trafik ışıkları modeli hayata geçirilecek. Aşırı derecede tuzlu, şekerli, trans yağlı ürünler artık marketlerde üzerinde kırmızı nokta almış ürünler olarak tıpkı sigara paketlerinde uygulandığı gibi paketin 1/3'üne işaret konularak satılacak. Obeziteyle mücadeleyi de artırmak istedik. Türkiye nüfusu 83 milyon ve 3 milyon vatandaş 3. derece obez durumunda. Bu 3 milyon obez vatandaşın 1 milyon 800 bini 18 yaşın altında çocuk. Ne yazık ki bu oran her yıl yüzde 8 artıyor. Sivil toplum kuruluşu olarak bakanlığımıza en büyük desteği vererek, bu oranı yüzde 3-4 seviyesine düşürmek öncelikli hedefimiz" diye konuştu.
'GAYRETİMİZ VE ÇABAMIZ SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN'
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın da proje hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Yalçın, şöyle dedi:
"Türk Böbrek Vakfı ile yaptığımız protokolle hedefimiz sağlıklı nesiller yetiştirebilmek. Çocuklarımızın özellikle fiziksel anlamda vücutlarına, böbreklerine ve genel anlamda organlarına zararlı olan maddelerden uzak durmalarını, alışkanlıklardan vazgeçmeleri adına bir protokol imzaladık. Öncelikle öğretmenlerimizin eğitim sürecini tamamlayacağız ve ardından da çocuklarımıza eğitimler gerçekleştireceğiz. Bu konuda vakfımız da bize ihtiyaç duyacağımız materyalleri ulaştırdı. İnşallah çocuklarımızın daha sağlıklı bir geleceği için sağlıklı nesiller olarak yetişmeleri için bu tür çalışmalara ihtiyaç var. Projenin de başarılı olacağına inanıyoruz gayretimiz ve çabamız da bu yönde."
Açıklamaların ardından Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk tarafından İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın'a projeye verdiği desteklerden dolayı bir plaket takdimi yapıldı. Karşılıklı imzalanan protokolle proje Afyonkarahisar'da da resmi olarak yürürlüğe alındı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Afyonkarahisar haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Afyonkarahisar ilinden Sağlıklı beslenme için işbirliği protokolü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Şubat 2020 tarihinde saat 14 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlıklı beslenme için işbirliği protokolü haberi güncellenecektir.

AFYONKARAHİSAR NAMAZ VAKİTLERİ

10 Şubat 2020, Pazartesi
 • İmsak
  06:27
 • Güneş
  07:50
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı