ADANA HABERLERİSEYHAN HABERLERİ

Kadına yönelik şiddetle mücadeleye destek

DHA
19.11.2019 - 11:43 |Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- SEYHAN Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Eşitlik Birimi aracılığıyla '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' etkinlikleri kapsamında panel gerçekleştirdi.
Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panelde, şiddet mağduru ya da şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların bilgilendirilmesi amacıyla '6284 Sayılı Koruma Kanunu' ve uygulamaları, Adana Barosu üyesi Av. Fatoş Hacıvelioğlu ve Av. Ayşe Zilan tarafından anlatıldı. Halka açık olan panele Seyhan Belediyesi başkan yardımcıları, belediyenin kadın personelleri dinleyici olarak katıldı. Panelistler Av. Hacıvelioğlu ve Av. Zilan, koruma kanununun, şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlediğini aktardı.

'HER TÜRLÜ ŞİDDETE MARUZ KALINDIĞINDA KOLLUĞA BAŞVURULMALI'
Panelistler Av. Hacıvelioğlu ve Av. Zilan, şu temel bilgileri katılımcılara aktardı: "Kanuna göre şiddet mağduru ve şiddet uygulayan için alınan tedbir kararları insan onuruna yaraşır bir şekilde yerine getirilir. Bu kanun kapsamında kadınlara yönelik cinsiyete dayalı şiddeti önleyen ve kadınları cinsiyete dayalı şiddetten koruyan özel tedbirler ayrımcılık olarak yorumlanamaz. Şiddet gören kadınlar, kanun tarafından korunmaktadır. Bu nedenle her türlü şiddete maruz kalındığında polise başvurulması gerekir. Önleme, uzaklaştırma ve diğer tedbirler sıkı şekilde uygulanmalıdır. Kanunun varlığının yanı sıra uygulamasında yaşanan sıkıntıların da en kısa sürede çözümlenmesi gerekmektedir."

SERGİ AÇILDI
Seyhan Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve eşitlik birimi tarafından panelle eş zamanlı olarak Yaşar Kemal Kültür Merkezi fuayesinde, uygulanan şiddet sonucu öldürülen kadınların portrelerinin ve hayat hikayelerinin yer aldığı 'Beni Unutma' fotoğraf sergisi açıldı. Sergi, 25 Kasım tarihine kadar açık kalacak. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Seyhan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Seyhan ilinden Kadına yönelik şiddetle mücadeleye destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Kasım 2019 tarihinde saat 11 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadına yönelik şiddetle mücadeleye destek haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Ekim 2020, Cuma
 • İmsak
  05:33
 • Güneş
  06:54
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı