ADANA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Gıda gününe Adana şalgamı ve simidiyle dikkat çekildi

DHA
18.10.2020 - 15:32 |Son Güncelleme :
DHA

Gıda gününe Adana şalgamı ve simidiyle dikkat çekildi

ADANA,(DHA)- SEYHAN Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Müdürlüğü ekipleri, ‘Dünya Gıda Günü’ nedeniyle gerçekleştirdiği etkinliklerde vatandaşlara Adana şalgamı ve simit dağıtarak gıda hijyenine dikkat çekti.
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün bu yıl için ‘Büyütelim, Besleyelim, Hep birlikte Sürdürelim’  temasıyla kutladığı ‘Dünya Gıda Günü’nde Seyhan Belediyesi de gıda da hijyene dikkat çekmek amacıyla bilgilendirme içerikli etkinlik gerçekleştirdi.
Gerçekleşen etkinlikte vatandaşa “Yerel olanı tercih edin” temasıyla kısa süre önce tescil edilen Adana Şalgamı ve simit ikramı yapıldı. Seyhan Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri de Yerel olan ürünlerin tercih edilmesi, Ürünlerin yetişme mevsiminde tercih edilmesi ve Gıda hijyenine dikkat edilmesi konularında bilgiler aktardı.
Koronavirüs salgını nedeniyle hijyenin daha da önem kazandığına vurgu yapan Seyhan Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürlüğünde görevli gıda mühendisleri vatandaşa şu uyarılarda bulundu:
“Gıda hijyeni; gıdanın kullanım amacı dikkate alınarak tehlikenin kontrole alınması ve gıdanın insanlar tarafından tüketiminin uygunluğunun sağlanması için gerekli her türlü önlem ve koşullar olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir gıdanın temizliği ve tümüyle hastalık yapan etmenlerden arındırılmış olması demektir. Gıda hijyeni için ilk olarak yemek yapmaya başlamadan önce ve sırasında ellerinizi sık sık yıkamak ve kullandığınız aletler ve tezgahı temizleyerek mikroplardan arındırmak gereklidir.  Özellikle et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri gibi çiğ gıdalarda ve bunların sularında tehlikeli mikroplar olabilir. Bu tehlikeli mikroplar yemek hazırlama sırasında diğer gıdalara bulaşabilir."
YEMEKLERİ 70 DERECEYE KADAR ISITIN
Uyarılarda şu bilgilere de yer verildi:
"Pişmiş ve çiğ gıdaları ve bu gıdaların bıçaklarını, doğrama tahtalarını, temizlik bezlerini ve benzeri aletleri ayrı tutmak gerek. Yapılan araştırmalar dereceye kadar ısıtılan gıdalardaki tehlikeli mikropların yok olduğunu ve bu yiyeceklerin yenmesinin güvenli olduğunu göstermektedir. Pişmiş yemekleri oda ısısında 2 saatten fazla bırakmayın, yiyecekleri buzdolabında saklamaya özen gösterin. Yiyecekleri buzdolabında olsa bile uzun süre saklamayın. Donmuş gıdaları oda ısısında bekleterek çözmeyin. Ezik, çürük olmayan taze gıdaları seçin. Son kullanma tarihi geçen gıdaları yemeyin.”
Seyhan Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Müdürlüğünde görevli gıda mühendisleri, “Dünya Gıda Günü” nedeniyle bilgilendirme çalışmalarını ilçenin farklı merkezlerinde gün boyu gerçekleştirdi.  

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Gıda gününe Adana şalgamı ve simidiyle dikkat çekildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ekim 2020 tarihinde saat 15 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gıda gününe Adana şalgamı ve simidiyle dikkat çekildi haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2020, Pazar
 • İmsak
  05:23
 • Güneş
  06:42
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı