ADANA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Buğdayda açıklanan alım fiyatı maliyetini karşılamıyor

DHA
14.05.2020 - 10:51 |Son Güncelleme :
DHA

Buğdayda açıklanan alım fiyatı maliyetini karşılamıyor

ADANA,(DHA)- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, bu yıl alım fiyatı 1.65 TL/kg olarak açıklanan buğdayın maliyetini karşılamadığını belirterek, üreticinin kar edebilmesi ve üretimin devamı için taban alım fiyatının en az 2.03 TL olması gerektiğini açıkladı.
Buğdayda hasadın ilk olarak mayıs ayında Çukurova kentlerinde başladığını belirten Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, bu nedenle hasat başlamadan ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı fiyatın, tüccar alım fiyatlarında da belirleyici ve etkili olduğunu söyledi. Uzun yıllardır buğdayda açıklanan düşük taban fiyatları nedeniyle ekim alanlarında azalma olduğunu belirten Feyzullah Korkut şöyle konuştu:
“Üreticiyi iyi fiyattan satış garanti sağlayacak olan TMO’nun piyasada ağırlığı arttırmalıdır. Buğday çiftçisi tüccarlara terk edilmemelidir. Bu yıl için buğdayın alım fiyatı 1.65 TL/kg olarak açıklanmıştır. Ancak TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubemizin Tarla Bitkileri Komisyonu’nun çiftçi bazında yapmış olduğu çalışma sonucunda 2020 yılı 1 kg buğday üretim maliyeti 1.69 TL olarak tespit edilmiştir. Yani açıklanan alım fiyatı buğday üretim maliyetinin gerisindedir. Yine çiftçinin yüzünü güldürmemiştir. Buğdayın üretim maliyetine yüzde 20 üretici karı eklenmeli ve buğdayın kilogram satış fiyatı 2.03 TL olmalıdır. Böylece buğdayda karlı ve sürdürülebilir bir üretim gerçekleşebilsin."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Buğdayda açıklanan alım fiyatı maliyetini karşılamıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Mayıs 2020 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Buğdayda açıklanan alım fiyatı maliyetini karşılamıyor haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mayıs 2020, Perşembe
 • İmsak
  03:49
 • Güneş
  05:24
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  19:46
 • Yatsı
  21:15
Sayfa Başı