ADANA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Başkan Kocaispir 1 yıllık hizmet sürecini anlattı

DHA
16.06.2020 - 15:48 |Son Güncelleme :
DHA

Başkan Kocaispir 1 yıllık hizmet sürecini anlattı

ADANA,(DHA)- YÜREĞİR Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 1 yıllık belediye başkanlığı sürecindeki icraatlarını anlattı. Kısa sürede büyük mesafeler kat ettiklerini belirten Başkan Kocaispir, "İlk bir yılımızda hiçbir ayrım yapmadan insan için çalıştık" dedi.
Yüreğir Belediye Meclisi’nin Haziran ayı son oturumunda bir yıl boyunca Yüreğir’de yaptıkları hizmetleri hazırlanan slaytla meclis üyeleri ve birim müdürleri ile paylaşan Başkan Kocaispir, "Sosyal belediyecilik anlayışı ve insan odaklı çalışmalarımızla 1 yıl gibi kısa bir sürede büyük mesafeler kat ettik. ‘Bizim derdimiz insan’ parolamızla Yüreğir’in geleceğini inşa ediyoruz" diye konuştu. 
Göreve başlar başlamaz ilk ele aldıkları konulardan birinin de eğitim olduğunu belirten Başkan Kocaispir, mazbatasını aldıktan çok kısa bir süre sonra ‘Eğitime Dokun’ kampanyası başlattıklarını hatırlattı. Kampanyayla ilgili bilgi veren Kocaispir, şöyle konuştu: "Çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim almalarını sağladık. 182 okulumuzun peyzaj düzenlemelerini yaptık. 14 okulumuzun iç ve dış cephelerini boyadıktan sonra 48 okulumuzun tüm bakım, onarım ve tadilat işlemlerini yaptık. 11 okulumuzun klima üniteleri ile 10 okulumuzun elektrik sistemlerine bakım onarım ve yenileme yaptık. Bünyemizde bulunan 11 kültürevimizde, eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamak adına 800 öğrencimize LYS, 2 bin 900 öğrencimize LGS,  toplamda 3 bin 700 öğrencimize sınavlara hazırlık kursunu ücretsiz olarak verdik. 2 bin 600 öğrencimize müzik, resim ve çeşitli spor dallarında eğitim vererek sosyal hayata katılmalarını sağladık."
Öğrencilere yaptıkları eğitim yardımlarını anlatan Kocaispir, "Yine bu kapsamda 4 bin adet eğitim setini çocuklarımıza ücretsiz olarak dağıttık. Yüreğir’de 7 bin 500 öğrencimize, okullar başlamadan çanta dağıtımı yaptık. Yeni öğretim dönemine başlayan 4 bin çocuğumuza hikâye ve roman kitabı hediye ettik. Yüreğir bölgesindeki okullarımıza toplamda 4 bin adet futbol, voleybol ve basketbol topunun yanı sıra 6 bin adet forma dağıttık. Ulaşımı sıkıntılı birçok okul yolumuzu, çocuklarımızın daha güvenli bir şekilde okullarına ulaşması için, köprüler ve asfalt yollarla yeniden dizayn ettik. Tamamen modern araç gereçlerle donatılmış, konusunda uzman eğitmenlerin istihdam edildiği Atakent Kreşimizin açılışını yaptık ve çocuklarımızı bu kreşten faydalandırdık" şeklinde konuştu.
YÜREĞİR’DE AKTİF SOSYAL BELEDİYECİLİK
'Beyaz masa' hizmetiyle 47 bin vatandaşın sorununun çözümüne yönelik çalışla yapıldığını kaydeden Başkan Fatih Mehmet Kocaispir, "107 mahallemizin hepsini gezerek vatandaşların sorunlarını doğrudan dinledik. Bu gezilerde çocuklarımıza toplamda 10 bin adet oyuncak, oyun seti ve forma dağıttık. Kurduğumuz çağrı merkezi sayesinde bize ulaşan 27 bin vatandaşımızın sorunlarına anında çözüm bulmaya çalıştık. 107 mahalle muhtarımıza bilgisayar ve yazıcı desteğinde bulunduk. Yüreğir’de 'Hoş geldin bebek' hizmetimiz ile 4 bin yeni doğan bebeğimize hoş geldin bebek paketi dağıttık. Evde yaşlı bakım konusunda sosyal hizmetteki arkadaşlarımız aralıksız çalışarak 2 bin 690 yaşlımızın evinde bakım, temizlik ve tıraş gibi ihtiyaçlarını karşıladı. Zor durumda olan yaşlı ve bakıma muhtaç hastalarımızı hastanelere götürdük, işlemlerini yaptık ve taburcu edildikten sonra evlerine ulaştırdık. Tüm cenazelerimize çadır, sandalye, masa, çay, bardak, ve şeker desteğinde bulunduk" ifadelerini kullandı.
AŞEVİNDE GÜNLÜK 2 BİN 580 KİŞİLİK SICAK YEMEK
Sel, deprem ve pandemi gibi ardı ardına gelen felaketlerde insan odaklı, ülke çapında ses getiren projelere imza attıklarını ifade eden Başkan Kocaispir, "Söz verdik yaptık. Aşevimizi hizmete açtık. Her gün aşevimizden kesintisiz olarak 2 bin 580 kişi için, sıcak yemeklerini evlerine kadar ulaştırdık. Bu yemek yardımları sel ve pandemi sürecinde artarak devam etti" dedi. 

Adana yaşanan son 50 yılın en büyük sel felaketinde ilk andan itibaren tam kadro sahada olduklarını vurgulayan Başkan Kocaispir, "Bu süreçte vatandaşlarımıza 800 çekyat, 900 halı, toplamda 15 bin yatak, yastık ve battaniye yardımı yaptık. Evleri sıkıntılı durumda olan 200 hemşerimizi kültür evlerimizde ağırladık ve gerekli tüm ihtiyaçlarını sağlamaya çalıştık. Bakanlarımızla yaptığımız görüşmeler sonunda sel mağduru tüm ailelerimize hibe desteği aldık" diye konuştu.

YÜREĞİR’E 2 BİN KONUT SÖZÜ
Daha modern yaşam standartlarına ulaşmak için Yüreğir’de 2 bin konut yapımı için çalışma yaptıklarını kaydeden Kocaispir, "2 bin konut sözü aldık ve hemen süreci başlattık. Daha sel felaketinin yaralarını yeni sarıyorken Elazığ Depremi haberi aldık ve belediye olarak hemen ekiplerimizi Elazığ’ın yaralarını sarmaya yönlendirdik. 3 tır gıda ve temel ihtiyaçlarla dolu yardım paketlerini bölgeye gönderdik. Soğuk deprem günlerinde binlerce Elazığlı vatandaşımıza ve çalışan görevlilere sıcak çorba dağıtarak içlerini ısıtmaya çalıştık" ifadelerini kullandı.

1 MİLYON 400 BİN MASKE ÜCRETSİZ DAĞITILDI

Kritik öneme sahip maske ihtiyacını karşılamak için, Türkiye'de bir ilke imza atarak belediye bünyesinde 1 milyon 400 bin adet maske üretimi yaparak ücretsiz olarak dağıttıklarınının altını çizen Başkan Kocaispir, şöyle devam etti: "Yüreğir de maskeye ulaşamayan tek bir hane bırakmadık. Ayrıca, tüm ilçelerimizin hepsine toplamda 140 bin adet maske gönderdik. 32 bin adet temel gıda kolisini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ilaç, gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak adına özel birimler kurarak onlarla sürekli iletişimde kaldık. Ayrıca pandemi sürecinde Valilik, ilimizde bulunan tüm üniversiteler, tüm hastaneler tüm kaymakamlıklar, 182 okulumuzun hepsini, 154 camimizi, 107 muhtarlık binamızı, kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel ve ulusal medya temsilciliklerini dezenfekte ettik."

BÜYÜK ASFALT HAREKETİ

'Yüreğir için düştük yollara' sloganıyla köy, kasaba, mahalle ayrımı yapmadan, şimdiye kadar 49 bin ton asfalt döktüklerini kaydeden Başkan Kocaispir, sene sonunda 100 bin ton asfalt Yüreğir’e serilmiş olacaklarını söyledi. Kamulaştırma yoluyla birçok evin yıkımını gerçekleştirerek Yüreğir’e 8 park daha kazandırdıklarını ifade eden Kocaispir, "42 parkımızın da bakım onarım işlemlerini tamamladık, kullanılabilir hale getirdik. Çevreye dokun kampanyamızla hedef 107 mahalle dedik ve tertemiz bir Yüreğir için kolları sıvadık. Tüm temizlik hizmetlerimize ek olarak her hafta 1 mahallemizi bayram temizliği adı altında tam kadro tertemiz yaptık. 3 bin yeni çöp konteynırı, bin adet çöp varili aldık. 10 bin çöp konteynırımızın bakım ve onarım işlemlerini tamamlayarak yeniden kullanılır hale getirdik. 205 bin ton hafriyat ve moloz topladık. Atıl ve kötü durumdaki moloz ve çöplük yığını oluşmuş mahalle alanlarımızı feraha kavuşturduk. İbadethane temizlik araçlarımızla 254 cami ve ilçemizde bulunan tüm türbe ve cem evlerini temizledik, bakım onarım ve tadilatlarını yaptık. İlçemize 37 yeni durak yaptık, hâlihazırda bulunan 45 durağımızın bakım onarım ve tadilat işlerini yaparak yeniden kullanılabilir bir hale getirdik" diye konuştu.

YÜREĞİR’E 30 YENİ ARAÇ

107 mahallemiz 420 bin nüfusumuz için 7 gün 24 saat çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 7 adet çöp kamyonu, 6 adet çöp taksi 3 adet mini süpürge 2 adet cenaze aracı 9 adet çift kabinli kamyonet 2 adet kazıcı-yükleyici, 1 adet asfalt yama silindiri toplamda 30 yeni aracı, araç filolarını kazandırdıklarını belirtti. Mahallelerin tamamını gezerek vatandaşlarımızın sorunlarını doğrudan dinlediklerini dile getiren Kocaispir, "Bu gezilerde çocuklarımıza toplamda 10 bin adet oyuncak, oyun seti ve forma dağıttık. Kurduğumuz çağrı merkezi sayesinde bize ulaşan 27 bin vatandaşımızın sorunlarına anında çözüm bulmaya çalıştık. 107 mahalle muhtarımıza bilgisayar ve yazıcı desteğinde bulunduk. Sürekli iletişim halinde olduğumuz muhtarlarımızla bölgesel sorunlara anında müdahale ettik. İlk bir yılımızda hiçbir ayrım yapmadan insan için çalıştık. 107 mahallemiz 420 bin nüfusumuz için 7 gün 24 saat çalışmaya devam edeceğiz. Biz bir başarı hikâyesi yazacağız ve siz buna şahit olacaksınız. Çünkü ‘Bizim Derdimiz İnsan" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Başkan Kocaispir 1 yıllık hizmet sürecini anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Haziran 2020 tarihinde saat 15 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Kocaispir 1 yıllık hizmet sürecini anlattı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Haziran 2020, Salı
 • İmsak
  03:26
 • Güneş
  05:12
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  20:07
 • Yatsı
  21:45
Sayfa Başı