ADANA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Adana'da buğday hasadı başladı

DHA
22.05.2020 - 09:33 |Son Güncelleme :
DHA

Adana'da buğday hasadı başladı

ADANA,(DHA)- ADANA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, 2020 yılı buğday hasadının ilk olarak Adana’da başladığını açıklayarak, "Tarım ve gıda olmazsa bizde olmayız. Çünkü tarım, hem bugünün hemde geleceğin vazgeçilmez sektörüdür" dedi.
Kentte buğday hasadı başlarken ATB Başkanı Şahin Bilgiç, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)’nin buğday alım fiyatlarının hem üreticiyi hem sanayiciyi memnun ettiğini söyledi. Başkan Bilgiç, "Buğdayda açıklanan 1.65 TL taban fiyatına, primde eklenirse, fiyatı 1.70 TL’ye çıkacaktır. Buğdaya ürün desteği olarak verilen mazot, gübre, sertifikalı tohum ve diğer desteklerle birlikte üreticinin eline kilogram başına yaklaşık 2.00 TL geçecektir. Görülüyor ki TMO'nun açıkladığı buğday fiyatı iç ve dış piyasa fiyatlarını dengelemiştir. Bu da üreticilerimizi daha çok memnun etmiştir. Bu açıklanan fiyatlar, dünya fiyatları ve üretim maliyeti dikkate alınarak açıklanmış bir fiyattır. Üretici hangi ürünü eker ise eksin fiyattan memnun kaldığı müddetçe üretimde sürekliliği sağlamamız o kadar çok olur. Önümüzdeki yıllarda buğday üretiminde ülke olarak kendi ihtiyacımızı  karşılayacağımıza inanıyorum" diye konuştu. 
YÜKSEK VERİM BEKLENİYOR
İklim şartlarının olumlu seyretmesiyle bu yıl verimin yüksek olacağına işaret eden Başkan Bilgiç, şöyle konuştu: "2019 yılında Adana’da buğday ekim alanı 1 milyon 351 bin dekar seviyesindeyken üretim miktarı da 503 bin ton idi.  Bu rakam Türkiye’nin toplam buğday üretiminin yaklaşık olarak yüzde 2.65’ine denk gelmektedir. Bölge olarak ise ülke üretiminin yaklaşık yüzde 4.65’ini karşılamaktayız. 2020 yılı iklim şartlarının olumlu seyretmesi, verimde üreticinin yüzünü güldüreceğini tahmin ediyoruz. İlimiz, bölgemizdeki diğer illerden olan Mersin, Osmaniye ve Hatay’a göre bu sezon buğday üretim alanı daha fazladır. İnşallah dekara verim miktarıda daha fazla ve bereketli olur."
'DEPOLAMA VE PAZARLAMA ÖNEMLİ'
Üretim kadar ürünün depolanması ve pazarlanmasının da bir o kadar önemli olduğunun altını çizen Bilgiç, "Lisanslı depolara konulan ürünler üretici ve kullanıcıları için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Borsa olarak ortağı ve acentesi olduğumuz Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB)’na kaydolanlar işlemlerini direk buradaki platform üzerinden çok rahat yapabilmektedirler. İster ekonomik kriz isterse Covid-19 pandemisi olsun üretimden ve üretmekten asla vazgeçmemeliyiz. Aksine daha mücadeleci olmalıyız. İlimizde başlayan buğday hasadının üreticilerimize, sanayicilerimize ve tüm üyelerimize bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Adana'da buğday hasadı başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Mayıs 2020 tarihinde saat 09 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana'da buğday hasadı başladı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Mayıs 2020, Cuma
 • İmsak
  03:40
 • Güneş
  05:19
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:24
Sayfa Başı