ADANA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Adana Büyükşehir Belediyesi'nden mezarlık ve şehitlik çalışması

DHA
15.03.2020 - 16:05 |Son Güncelleme :
DHA

Adana Büyükşehir Belediyesi'nden mezarlık ve şehitlik çalışması

ADANA(DHA)- ADANA Büyükşehir Belediyesi, görev alanında bulunan bin 800 mezarlığın günlük bakımlarının yanında düzenleme çalışması gerçekleştiriyor. Ayrıca Asri Mezarlık ile Buruk Mezarlığı'ndaki şehitliklerde her hafta cuma namazı öncesi Kur'an-ı Kerim okutuluyor.
Belediye Başkanı Zeydan Karalar, göreve gelmesinin ardından büyükşehir görev alanındaki 1800 mezarlıkta ve şehitliklerde bakım ve düzenlemelerin özenle yapılması konusunda hassas davranıyor. Yeni yasanın ardından, kırsaldaki ilçe ve köy mezarlıklarıyla ilgili sorumluluğu da üstlenen Adana Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.
Mezarlılar Daire Başkanlığı’na bağlı 465 personel ile hizmet verilirken, gerektiğinde büyükşehir bünyesindeki bazı daire başkanlıklarında da destek alınıyor. Ayrıca 28 adet cenaze nakil aracı ile 24 saat hizmet veriyor. Bunun yanında taziye hizmetleri kapsamında Adanalıların acı günlerinde yanlarında olunmasına dikkat ediliyor.
Adana Asri Mezarlık ile Buruk Mezarlığı’nda bulunan şehitliklerde ise her hafta cuma namazı öncesi Kur'an-ı Kerim okutuluyor. Şehitlerin kabirlerini düzenli olarak ziyaret eden şehit yakınları ve vatandaşlar hem Kur'an-ı Kerim okunmasından, hem de başta şehitlik olmak üzere bakımların aralıksız ve düzenli yapılmasından dolayı memnuniyetlerini dile getiriyor.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatları doğrultusunda, vatandaşların mezarlık ziyaretlerini ve taziyelerini daha uygun koşullarda yapabilmeleri için, görev alanındaki mezarlıklarda, personelin tamamı ile yoğun şekilde çalıştıklarını belirten Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ahmet Adıgüzel, oluşturdukları “Usta Eller” ekibinden de bahsetti.
Dr. Ahmet Adıgüzel, “Vatandaşlarımızın acı zamanlarında hizmet sunma gayretindeyiz. Bu anlamda sorumluluk alanımızın geniş olmasından kaynaklı muhtarlarımız ile koordineli çalışıyoruz. Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığımıza bağlı çalışkan ve özverili ‘Usta Eller’ ekibimiz, muhtarlarımızın talepleri doğrultusunda hizmet veriyor. Demokrasimizin temel taşı ve halkımızın güzide temsilcileri sevgili muhtarlarımızla tam bir dayanışma ve kesintisiz bir iletişim içinde olacağımızın, her daim onların hizmetinde olduğumuzun bilinmesini isterim” dedi.

18 MART ÖNCESİ YOĞUN ÇALIŞMA
Dr. Ahmet Adıgüzel konuşmasına şöyle devam etti: “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’müz yaklaşırken; Merkez Asri Mezarlığımızdaki Garnizon Şehitliğimizin, Buruk Mezarlığımızdaki Şehitliğimizin ve Adana Emniyet Müdürlüğü Polis Şehitliğimizin bakım ve temizlik çalışmalarını tamamladık. Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı olarak, ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ bilinciyle hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yine Daire Başkanlığı olarak her hafta cuma günleri hocalarımızın eşliğinde Merkez Asri ve Buruk Mezarlık Şehitliklerimizdeki şehitlerimizin aziz ruhları için Kur'an- Kerim okutuyoruz. Bu toprakları bizlere kutsal vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimiz ve vefat eden gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.”

1950 YILINDA KAYBOLAN MEZARLIK BULUNDU
1950 yılında meydana gelen sel felaketinde yok olan Karataş Yenimurat Köy Mezarlığı da yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarıldı.  Dr. Ahmet Adıgüzel, “1950 yılındaki selde yok olan Karataş Yenimurat Köy Mezarlığı, Mezarlıklar Daire Başkanlığımıza bağlı İnşaat İşleri Şube Müdürlüğümüzce yürütülen tespitler sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Büyükşehir Belediyemize bağlı harita ekiplerimiz tarafından da sınırları tespit edilip işaretlenmiştir. Bugüne kadar köy halkımız cenazelerini, Karataş ilçemize bağlı Ataköy (Nalkulak) Mezarlığına defin etmekteydiler. Köy muhtarımız Şerife Gül Atalayer eşliğinde yeni mezarlığımızın yapım işine başlanmış olup, ‘Usta Eller’ ekiplerimiz tarafından tel çit, kapı, sundurma, musalla taşı ve abdestlik yapılacaktır” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Adana Büyükşehir Belediyesi'nden mezarlık ve şehitlik çalışması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mart 2020 tarihinde saat 16 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana Büyükşehir Belediyesi'nden mezarlık ve şehitlik çalışması haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Mart 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:06
 • Güneş
  06:26
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  19:03
 • Yatsı
  20:18
Sayfa Başı