Borsalara Fed desteği

Bir süredir satış baskısı altında kalan borsalar geçen hafta nefes aldı. Bu gelişmede Fed tutanaklarının güvercin tonda bulunması önemli rol oynadı. Ancak henüz güçlü beklentiler oluşmadığı için borsalardaki yükselişi bu aşamada tepki olarak değerlendirmekte yarar var. Gelecek hafta içeride enflasyon, dışarıda ise ABD tarım dışı istihdam verileri takip edilecek

Haberin Devamı

PİYASALARIN gündeminde beklenti yaratacak belirgin bir değişim olmamasına karşılık geçen hafta borsalarda toparlanma çabaları vardı. Bu noktada algı konusuna vurgu yapmak yerinde olacak. Dış gündemde ABD Merkez Bankası (Fed) tutanakları, içeride ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı öne çıktı. Yeni beklenti ihtiyacının sürmesine karşılık olumsuz gündemlerin belli ölçüde fiyatlanması ve piyasa bozucu haber akışlarının etkisini kaybetmesi, ayrıca yüksek enflasyona karşı getiri arayışı tepki alımlarını destekleyen gelişmeler olarak görülebilir. Eski borsacıların ‘büyük para halkıdır’ sözüne bu noktada atıfta bulunmak gerekecek. Enflasyondaki yükselişe karşılık yatırımcıların kendini koruması açısından çok fazla alternatif görülmüyor. Yine borsacıların ‘bazen hiçbir şey yapmamak en iyi yatırımdır’ sözü bu ortamda çok geçerli değil. Ticaret durmaz. Hal böyle olunca borsalardaki geri çekilme alım fırsatı olarak görüldü. Ancak borsaları taşıyacak güçlü beklentiler ve gündem desteğinin sağlandığını söylemek zor. Bu aşamada gelen alımlara tepki yükselişi gözü ile bakmak yerinde olacak. Bu kısa girizgâhtan sonra gündeme tekrar dönülecek olunursa, son Fed tutanakları ve ABD ekonomik verilerine yakından bakmak gerekecek. Fed tutanaklarında, üyeler birkaç ay daha 50 baz puanlık faiz arttırımı bekliyor. Ancak sonbahar gibi ekonomide yavaşlama endişeleriyle faiz arttırımlarında esneklik veya ara verme beklentisi içinde oldukları anlaşılıyor. Bu durum ‘güvercin’ tonda değerlendirilip piyasalar tarafından olumlu algılandı.

Haberin Devamı

Borsalara Fed desteği

SAKİN SEYİR

Diğer yandan, ABD 2022 yılı ilk çeyrek GSYH yüzde -1.5 olarak açıklanırken bekleyen konut satışları nisanda aylık bazda yüzde 3.9 geriledi. Bu veri Nisan 2020’den beri en büyük düşüş olarak kaydedildi. Haftalık işsizlik başvuruları ise 210 bin olarak beklentilerin altında açıklandı (önceki 218 bin). Büyüme ve diğer ekonomik aktivitelerde bir zayıflık söz konusu olsa da istihdamda işler fena gitmiyor. Bu açıdan ileriki dönemde Fed’in faiz arttırım ve sıkı para politikasının devamlılığı konusunda bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Piyasalar ‘bardağın dolu tarafını’ görüp bunu hayra yordu. Dış borsalardaki çıkış Borsa İstanbul’a da yansıdı. Petrol hariç diğer parametrelerde nispeten sakin seyir söz konusu. ABD 10 yıllık bono faiz oranında geri çekilme sürüyor. Bunda gelen alımlar ve uzun vadede ekonomik yavaşlama ile enflasyonda gerileme beklentileri etkili oldu. Bu durum ABD dolarındaki zayıflama ile birlikte altının ons fiyatındaki çıkışa katkı yaptı. Petrol fiyatındaki yükseliş ise sürüyor. Petrol fiyatında, ABD stoklarındaki azalma ile OPEC+ Grubu’nun 2 Haziran toplantısında temmuz ayında üretimin 432 bin varil/gün artırılması politikasına bağlı kalacağı beklentisi ve AB ülkelerinin Rusya’ya petrol ambargosu konusunda anlaşma olasılığının arttığı yönündeki açıklamalar etkili oldu. Borsalarda toparlanma sürmekle birlikte henüz güç kazandığını söylemek için erken.

Haberin Devamı

TCMB ‘PAS’ GEÇTİ

PİYASA beklentilerine paralel olarak TCMB faizi değiştirmedi. Her ne kadar ekonomi yönetiminin düşük faizden yana tavrı bilinse de dışarıdaki faiz arttırım süreci, artan enflasyon, döviz kurlarındaki yükseliş, TCMB rezervlerindeki gerileme gibi gelişmeler dikkate alındığında sürpriz bekleyenler de vardı. Kararın piyasalarda etkisi oldukça sınırlı kaldı. TCMB kararlarının yansımaları konusunda ilk bakılan parametre doğal olarak döviz kurları oluyor. Enflasyondan dış ticaret verilerine birçok ekonomik gösterge döviz fiyatlarıyla ilintili. Döviz tarafında TL’nin de değer kaybıyla bu yazın turizm gelirlerindeki artışa çok fazla umut bağlanmış görülüyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2022 için minimum 35 milyar dolarlık gelir hedefi koyduk” demişti. Dış ticaret ve cari açık artmaya devam ederken yabancı sermaye (sıcak para) çıkışları sürüyor. Turizm gelirlerinin bu sürece ne ölçüde merhem olacağını yaz sonunda görebileceğiz. TCMB verilerine göre 20 Mayıs ile biten haftada; Hisse senetlerinde 603 milyon dolar, tahvil bonoda (DİBS) 67 milyon dolarlık yabancı çıkışı var. TCMB brüt rezervleri 1.6 milyar dolarlık azalışla 100.2 milyar dolara gerilerken bankalardaki yurtiçi yerleşiklerin yabancı para mevduatı 214 milyar dolar ile yatay görünümünü sürdürüyor. Bir süredir hazırlıkları süren ‘enflasyona endeksli tahvilden’ henüz bir haber yok.

Haberin Devamı

Borsalara Fed desteği

FİYAT KAZANÇ ORANLARI DÜŞÜK

BORSADA yükseliş hareketi sürerken fiyat kazanç oranları düşük kalmaya devam ediyor. Bir başka anlatımla, borsalar teknik açıdan primli ama temel olarak ucuz, diye tanımlamak doğru olacak. Yılbaşından bu yana geçen sürede grafik olarak BIST100 Endeksi ve BIST100 Fiyat Kazanç Oranı arasındaki makas oldukça açılmış durumda. İlk çeyrek bilançolarının iyi gelmesiyle fiyat kazanç oranları gerilerken bu durum hisse fiyatlarına pek yansımadı. Düşük fiyat kazanç oranlarının (ucuz) hisselere talebi artırması beklenirdi. Diğer yandan borsadaki çıkışın sürüyor olması aradaki makası daha da açtı. BIST100 Endeksinde fiyat kazanç oranı 6.50 seviyelerinde ve diğer ülke borsalarına göre oldukça düşük. Bazı lokomotif banka ve holding hisselerinde 2-3 gibi fiyat kazanç oranları var. Diğer ifade ile piyasa değeri 2-3 yıllık kârı kadar. Ama buna rağmen ciddi alıcı gelmemesi, beklentiler ve daha çok talep ile ilgili. Fiyatı arz ve talep belirler. Düşük fiyat kazanç oranlarının ederine ulaşması için yeterli talebin gelmesi büyük önem arz ediyor. Borsa İstanbul’daki hisse senetleri yabancı takas saklama oranının %35 seviyelerine gerilemesi biraz bu görünümün izah gibi bir bakıma.

Haberin Devamı

TEPKİ ÇIKIŞINDA 2.470 ÖNEMLİ

ENDEKSTE tepki çıkışı satış denemelerine rağmen korunuyor. İlk destekler 2.425 ve 2.400 noktalarında. Bu seviyeler kısa dönem için önem kazanabilir. Sonraki destekler 2.370 ve 2.345 olarak görülüyor. Tepki yükselişinin ilk direnci ise 2.470’de bulunuyor. Çıkışın devamı için bu trend direncinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 2.500 ve 2.560 seviyelerinde. Endekste tepki sürmekle birlikte direnç seviyelerinde satış denemeleri görülebilir. 

Borsalara Fed desteği

ENFLASYON BEKLENİYOR

ENFLASYON ekonomik ajandanın öncelikli gündemleri arasında. 3 Haziran Cuma günü Türkiye mayıs enflasyonu açıklanacak. Beklentiler TÜFE’de aylık yüzde 4.0, yıllık yüzde 72.0 seviyelerinde. Ama sürprizler de olabilir. Kur artışı, akaryakıt ve kamu zamları, yaz ayının yaklaşması nedeniyle tarım ürünlerdeki dalgalanmalar tahmini biraz zorlaştırıyor. Ekonomi yönetiminin enflasyondan çok ekonomide büyümeyi öne alan politikası devam ediyor. Ekonomideki büyüme ise cari açık ve enflasyonu besleyen bir durum. Kur ve enflasyon artışlarının ileriki dönemde satın alma gücüne etkileri nedeniyle büyümeyi zayıflatması olasılık dahilinde. Dış ekonomik gündemde ise yine Cuma günü ABD mayıs ayı tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. İstihdam 350 bin civarında beklenirken nisan ayında 428 bin idi. ABD’de ekonomik verilerdeki zayıflama stagflasyon tartışmalarını beraberinde getirirken buna karşılık istihdam verilerinde çok belirgin bir gerileme görülmedi.

Haberin Devamı

YUKARIDA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR, YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

 

Yazarın Tüm Yazıları