‘O güneş yeniden doğacak’

Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’nın, 3 yıl 3 ay 22 gün süren kutlu yürüyüşünün 19 Mayıs 1919’da Samsun Limanı’nda atılan ‘İLK ADIM’ının 103. yıldönümünü kutluyoruz.

Haberin Devamı

103 yıl sonra yine iç ve dış sorunlarla boğuşuyoruz. Yine emperyalizm boğazımıza çökmüş, ülkemizi bölmek için oyun üzerine oyun kuruyor. Yine karanlık güçler ve hain işbirlikçileri işbaşında. Üstelik günümüz koşullarının yarattığı, sayıları milyonları bulan ve demografik yapımızı tarumar eden geçici (!) sığınmacılar ve benzeri başka sorunlarımız da var. 1919’un karanlık tablosundan farklı olarak, güzel yurdumuz bir silahlı işgal altında değil tabii, ama kimi zihinlerin işgal edildiği gün gibi ortada.

103 yıl önce güneş bir 19 Mayıs sabahı Samsun’dan doğmuştu. O güneş yeniden doğacak. İnanıyoruz. Çünkü ulusumuza güveniyoruz. Çünkü Türk ulusu, “Asla şüphem yoktur ki Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile atinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır” diyen o büyük devrimciyi hiç yanıltmadı, yine yanıltmayacaktır.

Haberin Devamı

19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Türkiye Cumhuriyeti’ne kanları ve canlarıyla hayat veren Kemalist devrimcileri şükran ve saygıyla anarken Atatürkçü Düşünce Derneğimizin kurucularını ve ödenemez emekleri ile bugüne ulaştıran yüz binlerce Atatürkçüyü minnetle yâd ediyor, yaşamlarını sürdürenlere sağlık ve esenlik diliyoruz.

ADD olarak, Kemalizm’in namus sesini bir sis çanı gibi yurdumuz semalarına asma ve yeniden Atatürk Cumhuriyeti’ne ulaşma azim ve kararımızı yineliyoruz.          ADD

‘EY TÜRK GENÇLİĞİ’

19 Mayıs 1919, Türk Kurtuluş Savaşı’nın hukuksal, siyasal ve fiili başlangıç günüdür. Ulusal Mücadele ateşinin yakıldığı bu önemli günde Mustafa Kemal Atatürk, İtilaf Devletleri tarafından parçalanmış ve işgal edilmiş bir ülkenin kaderini değiştirmek üzere Samsun’a çıktı ve yurt çapında bir mücadele başlattı.

Her zaman tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olarak gördüğü gençlere, “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir” sözleriyle seslenen Atatürk, yine Çağdaş Türkiye’yi ve Cumhuriyet’in kazanımlarını gençliğe emanet etti. Bugün, ulusal bağımsızlığımızı kazanmak için verdiğimiz mücadelenin üzerinden bir asır geçti, ancak hâlâ demokratik haklarımızı, düşünce özgürlüğümüzü ve çok sesliliğimizi tehdit edenlere karşı mücadelemiz artarak sürüyor. Bugün ve gelecekte, Ata’mızdan aldığımız görevin bilinci ve gençliğimizden aldığımız güç ile daha azimli bir şekilde, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz.

Haberin Devamı

Başta Büyük Atatürk olmak üzere, ulusal bağımsızlığımızı bizlere kazandıran tüm şehit ve gazilerimize minnet borçluyuz. ÇYDD

GÜNÜN SÖZÜ

“SİZ solcu aydınlar! Ne acıdır ki Atatürk’ü bile faşistlikle suçladınız. Eleştirdiğiniz Atatürk, tek bir beyinle devrimler yapıp yaşadığı asrın en büyük lideri oldu. Siz bırakın tek beyni, bin beyin olarak bir araya gelip Atatürk’ün yaptıklarının binde birini dahi yapamıyorsunuz.”     İsmet ORHAN

Parti grupları ‘kolektif’ oy kullandılar
PEKİ KAMU YARARI NE OLDU?

SWISS Otel’in satışı ile ilgili İBB Meclisi’nde parti gruplarında bayağı karışıklık yaşandı. Grup görüşmelerinde AKP/MHP ve CHP/İYİ Parti, otelin satışına ‘Evet’ dediler.

Haberin Devamı

CHP grubunda partinin emektarları, Doğan Tekel, Hasan Gökpınar, Mehmet Ali Tüy, Özgür Öz, Fahrettin Kayhan’ın şerh koyarak muhalefet etmeleri dikkat çekti. Gerekçe olarak da daha önce CHP’li üyelerin satışı iptal ettirmesini ve satışta gerekli rekabet ortamı oluşmayacağı gerekçesiyle ile kamunun, yani İstanbul halkının bu satıştan zarar göreceğini belirttiler. Çok kişi bu itirazı haklı buldu. Yaklaşık 13 yıldır İmar Komisyonu üyesi olan Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Özkan lehte bir konuşma yaptı ve grubu yönlendirdi. Kendisi İmar Komisyonu üyesi olduğu için itibarı yüksek tabii. Mehmet Ali Tüy açıklamasında “Kamu yararı olduğuna inanmıyorum, bu yüzden karşı duruyorum. İkincisi bu mülk, meclis üyesi olduğum ilçenin sınırlarında, Beşiktaş halkına karşı sorumluyum” dedi ve şunları ekledi: “Ayrıca her şeyden önemlisi de bir meclis üyesinin iradesinin ipotek altına alınamayacağını siyasi erk’e göstermem gerekiyor. Grup kararlarının da demokratik olduğuna inancım yok; ben iş olsun diye karşı çıkmıyorum, bazı şeyleri kanıtlamaya çalışıyorum.” Karar AKP grubundan da oybirliği ile geçti. CHP kontenjanından seçilen HDP’li meclis üyeleri ise muhalefet ettiklerini ve meclise katılmayacaklarını, satışa karşı olduklarını söylediler. İBB Meclisi’nden nasıl bir oylama çıktığı henüz belli değildi. Bakalım İstanbul halkının menfaatlerini kim korudu; yarın onları anlatacağız. Kulislerde en çok konuşulan konulardan biri de İmamoğlu’nun, en ‘sadıkası’ Murat Ongun’a nasıl kıyıp İBB sözcülüğünden almasıydı. Bir AKP’li üyenin söylediklerine herkes güldü:

Haberin Devamı

“İmamoğlu’na Karadeniz havası yaramadı.”

BİLİYOR MUSUNUZ?
Milas’tan ‘Çekişke’ zeytini

MİLAS Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer’in, ilçe sınırları içindeki memecik türü zeytinlerden yapılan sofralık bir ürün olan Milas ‘Çekişke’ zeytinine coğrafi işaret alındığını, ayrıca Bornova Z.A.E., Muğla S.K.Ü. ZUAM ve MİTSO’nun işbirliğiyle geliştirilecek projede zeytin ve zeytinyağı üretiminin artırılmasının hedeflendiğini açıkladığını...

İZMİR Milletvekili Atilla Sertel’in sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 5 yılda 31.6 milyon metrekare alanın mayından temizlendiğini açıklarken Sertel’in “Bunu sorgulamak gerekiyor. Mayınlı alanlar temizlendi fakat neden tarım ve hayvancılığa açılmıyor? Bu alanlar neden köylüye verilmiyor?” dediğini...

Haberin Devamı

MESAJ PANOSU
19 Mayıs hediyeleri

İBB, 19 Mayıs’ın bu yıl Maltepe’de büyük bir coşkuyla kutlanacağını açıkladı. Büyükşehir 19 Mayıs neşesi daha da artsın diye 5 milyon İstanbulluya kotasız internet hediye edecek. Toplu ulaşım bayram boyunca ücretsiz olacak. İETT etkinlik alanlarına ulaşım için ek seferler düzenleyecek.

Yazarın Tüm Yazıları