Marmara’ya elveda!

Haberin Devamı

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri’nin de 2016 yılında tamamlanmasıyla birlikte “Marmara Denizi’ne bir damla atıksu akmayacak” demiş. Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Dr. Dursun Atilla Altay basın mensupları ve milletvekilleri ile birlikte yapımı devam eden Selimpaşa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ni gezmiş... “Vatandaşlarımıza bu güzelliği yaşatıyoruz” demiş ve bu üç arıtma tesisi için yapılan tünel ve kolektörler sayesinde Marmara Denizi’ne İstanbul’dan bir damla atıksu gitmeyeceğini müjdelemiş... Bütün havzadaki atıksuların toplanarak dev tünellerle ileri biyolojik arıtma tesislerine aktarılacağını, arıtılan suların bahçe sulamada ve sanayide kullanılabilecek kaliteye geleceğini de müjdelemiş!... “Eskiden dereleri açık kanal kabul etmişlerdi. Birileri bu dereleri kirletti, biz bunları temizliyoruz. Bunlar bir vizyon meselesi, geleceği görme meselesidir.”

Haberin Devamı

BAŞKANIN MANDA ÇİFTLİĞİ

(Kadir Topbaş’a ait Saray Muhallebicisi firmasının ihtiyacı için Silivri’nin Büyüksinekli köyünde 600 mandalık bir çiftlik kurulmuştu. Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, çiftliğin tüm atıklarının, tarım arazileri ve Kınalı’daki yazlıkların arasından Marmara’ya dökülen Kula Deresi’ne verilmesine tepki göstermişti. Demek ki, bu atıklar İBB’nin projesi çerçevesinde arıtılmış olacak.
Şimdi Trakya bölgesine dönelim... Ergene Nehri’nin kimyasal ‘siyah’ atıkları hangi yöntemle Marmara’ya akıtılacak? Marmara birbirinden habersiz iki ayrı proje ile korunabilir mi?
Peki bu konuda medyada ilginç değerlendirmeler yapılıyor. Ergene havzasında kirlilikle mücadele için 2011’de başlayan Ergene Havzası Koruma Planı’na göre başta 11 OSB’nin atıklarıyla kentlerin evsel atıkları Marmara Denizi’ne verilecek. Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarjı AŞ’nin üstlendiği projenin ismi Tekirdağ Derin Deniz Deşarjı olarak geçse de Orman ve Su İşleri Bakanlığı ona ‘Şafak Harekâtı’ diyor. Proje beş yıldan beri ‘ağır’ şekilde yürüyor; Çorlu ve Ergene bu nedenle tepkili...
Ergene Platformu’ndan Avukat Bülent Kaçar’a göre, deşarjda suların arıtılıp arıtılamayacağı ‘açık’ değil. Marmara Denizi’nin sürecini 1954 yılından bu yana MAREM Projesi ile izleyen Hidrobiyolog Levent Artüz, “Derin deniz deşarjı bir aldatmaca... Pisliği halının altına süpürmek” derken, halk sağlığı uzmanlarına göre ise 1 milyon kişiye ulaşan Ergene Nehri’ndeki ağır metaller insanları kanser ediyor.

Haberin Devamı

ERGENE ATIKLARI MARMARA’YA...

Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’nin bulunduğu Ergene havzası için hazırlanan proje 290 milyon TL’ye mal olacak. Bu şirketin merkezi Çorlu’da, yönetim kurulu başkanlığını da Tekirdağ Valisi yürütüyor.
İBB ve Tekirdağ projelerinin birbirinden bağımsız olduğu görülüyor. 2013 yılında Başbakanlık genelgesiyle resmen başlayan Ergene Havzası Koruma Planı, Marmara’yı da kirletmeyi göze alıyor. Sanayi atıklarıyla nehirleri kirletmek yasalara göre sorumluların yargılanmasını gerektiriyor. Fakat tesislere şimdiye kadar para cezası dışında bir yaptırım uygulanmadı. Havzadaki en önemli kirletici grubu ise tekstil, deri, kimya, gıda ve metal sanayisi.
Tekirdağ’ın arıtma projesi bakanlık tarafından yürütülürken, Ergene’nin kirli atıkları kanal ve tünellerle Marmara Ereğlisi ve Tekirdağ’dan denizin 4.5 km açığına salınacak.
(Bu arada Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de sınırlarındaki Marmara sahili için ayrı bir projesi olduğunu anımsatalım.)
Evet, Derin Deniz Deşarjı Yönetmeliği’ne göre ise bu derecede kirli olan atık denize verilemez, çünkü atık ortamdan daha kirli olamaz.

Haberin Devamı


DÜNÜN SÖZÜ

“Tarım arazileri imara açılan, meraları çöplüğe dönüşen, ormanları katledilen ülkemde; bugün (dün) 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlanıyor. Kutlu olsun mu?”Murat SEVGİ

Türkiye’nin ilk oyun müzesi Düştepe Ataşehir’de açılıyor


İLK kez duyuyoruz; Oyuncak Müzesi’nden sonra oyun müzesi de varmış...
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Mimar Sinan Parkı içinde çocuklar için bir oyun müzesi açacaklarını söyledi; adı ‘Düştepe Oyun Müzesi’ imiş.
Çocukların, aileleriyle birlikte oynayarak öğrenmesini ve hayal dünyalarını geliştirmeyi amaçlıyormuş. Tüm tasarımı İstanbul Oyuncak Müzesi’nin de kurucusu olan Sunay Akın’a ait. Bu iş için Ataşehir Belediyesi ve Sunay Akın yaklaşık 1 yıldır çalışıyormuş.
‘Düştepe Oyun Müzesi’ Ataşehir’deki Mimar Sinan Parkı’nda bulunan iki binanın içinde kuruluyor. Ve park alanının önemli bir bölümü de müzenin uzantısı halinde değerlendiriliyor.
Son 150 yılda, oynanan çocuk oyunlarının sergilendiği Düştepe Oyun Müzesi’nde ve Mimar Sinan Parkı’nın oyun alanlarında çocuklar ebeveynleriyle birlikte unutulmaya yüz tutmuş bir dizi oyunu oynamak fırsatı yakalayacaklar. Kültür tarihçileri, sosyologlar açısından da faydalanacakları bir müze olarak tasarlanan Düştepe’de ebeveynler de ilk çocukluk yıllarına geri dönecek. Öğretmenler bu müze aracılığıyla birçok şeyi çocuklara daha kolay anlatmak imkânı yakalayacak. Ve en önemlisi aileler çocukları ile birlikte bu müze ve müze parkında çok nitelikli ve eğlenceli bir zaman geçirecek. Düştepe Oyun Müzesi 19 Mayıs tarihinde İstanbullularla buluşacak.

Haberin Devamı


McCarthy ve Salt Türkiye’de


YENİ
yayın hayatına başlayan Tarih&Kuram Yayınları’nın 1915 Van’da Ermeni İsyanı (Justin McCarthy), Emperyalizm, Evanjelizm ve Osmanlı Ermenileri (Jeremy Salt), Amerika’daki Türk İmgesi (Justin McCarthy) ve Osmanlı Türkleri (Justin McCarthy) kitaplarını yayınladı. 1915 olayları üzerine, 17 Mayıs’ta İstanbul’da bir konferans, 23 Mayıs’ta da Ankara’da bir sempozyum düzenleniyor. Bu nedenle Türkiye’ye gelen Justin McCarthy ile Jeremy Salt her iki etkinliğe katılacaklar. Etkinliğin diğer konuşmaları Mehmet Bilgen (T&K Editörü), Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, Prof. Dr. Abdülhaluk Çay ve Prof. Dr. Esat Arslan.
(İrtibat: 0212-292 6527)

Haberin Devamı


MESAJ PANOSU

-BİZİM (CHP) vaatlerimizin toplam maliyeti 149 milyar değil, toplam 57 milyar liradır. Akif HAMZAÇEBİ
-YOLSUZLUK endeksinde 11, demokrasi endeksinde 21, basın özgürlüğünde 55 basamak düşünce, 17’nci en büyük ekonomiden 19’unculuğa indik. Yani, fakirleştik. Cem TOKER
-KADIKÖY
Kent Konseyi Lezbiyen Gey Biseksüel Trans ve İnterseks (LGBTİ) Meclisi’nin düzenlediği ‘Yerelde LGBTİ Hakları’ paneli bugün 14.00’te Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Yazarın Tüm Yazıları