Kitap ve yayınevlerine ne yapılmak isteniyor

Bir süredir sosyal medya üzerinden kitaplara, yazarlara ve yayıncılara karşı linç kampanyası yürütülmektedir. Kültür dünyamızın önemli bileşeni olan yayıncılığımızın bu kampanyanın içine çekilmesinden ve hedef haline getirilmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Bununla birlikte, kitapların satışının durdurulması kararını ise uygun bulmuyoruz.

Haberin Devamı

Düşünce, ifade ve yayımlama özgürlüğünün her zaman savunucusu olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.

Daha önce de pek çok kez söylediğimiz üzere, sosyal medyada kitaplara, yazarlara, yayınevlerine yönelik oluşan haksız tepki ve saldırılar ülkemiz ve kültürel çeşitliliğimiz için son derece olumsuz bir durum yaratmaktadır.

Çocukları küçük yaşta hayata dair olaylar üzerine düşündüren ve yaşanabilecek tehlikelere karşı basit ve somut şekilde dikkatlerini çekerek onlara kendilerini nasıl koruyabileceklerini anlatan, Fransız yazar Brigitte Labbé’in yazdığı ve Günışığı Kitaplığı tarafından Türkçe yayımlanan “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin iki kitabı (Aşk ve Dostluk, Küçükler ve Büyükler), içinde pedofili olduğu gerekçesiyle sosyal medyada tepki toplamış ve bunun sonucunda bazı e-ticaret sitelerinde ve kitabevlerinde kitabın satışı durdurulmuştur.

Haberin Devamı

Tepki verirken ilgili kitapları çoğu zaman tam okumadan, kitapların içeriğine dair doğru düzgün bilgi sahibi olmadan, ne anlatıldığını anlamaya çalışmadan, doğrudan ezberci yaklaşımlarla, özellikle çocuklara ve gençlere yönelik kitapların, yetkin olmayan kişilerce haksız şekilde eleştirilmesi kendi başına yanıltıcıdır. Bununla birlikte kitaplarla ilgili herhangi bir bağımsız değerlendirmeyi öncelikle yapmadan, sadece sosyal medya tepkilerine dayanarak kitapların satışını durduran veya raflardan kaldıran, gerekli araştırmasını ise ancak sonraya bırakan yaklaşımlar da aynı derecede sorunludur. Bu tür eğilimler, ülkemizin kültürel çeşitliliğinin, çocuklar ve gençlerin gelişimine yönelik nitelikli kitapların ve bunları üreten eser sahiplerinin ve yayıncıların maddi-manevi zarar görmesine sebep olmaktadır.

OKUMA KÜLTÜRÜNÜ UNUTMA

Okuduğunu bir bağlam ve bütünlük içinde anlamak, anladığını aktarabilmek ve değerlendirebilmek, üzerine yeni sözler söyleyebilmek ve üretebilmek, nitelikli ve sürekli bir okuma kültürü ile mümkündür. Gelecek kuşakların gelişmiş bir okuma kültürü içine doğması, okuma kültürüyle yoğrulmuş bireyler olarak yetişmesinin temel koşulu ise, yüksek nitelikli bir yayıncılık sektörüdür.

Haberin Devamı

Ülkemizde gerçekleşen ve yayımlama özgürlüğü ile çelişen bu ve benzeri durumları kaygıyla takip ediyor, bu tür uygulamaların bir an önce son bulması için kamuoyunu ve yetkilileri sağduyulu olmaya çağırıyoruz.

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ

İNÖNÜ VAKFI TONGUÇ’U ANACAK

ŞİİRİNDE kahramanlıklarını ve devrimlerini dile getiren şaire: “En önemli yanımı unutmuşsun, ben halkımın öğretmeniyim” diyen Atatürk ve “İlköğretim, insan olma, millet olma davasıdır” diyen İsmet İnönü’nün görüş ve destekleri doğrultusunda, İnönü Vakfı, Köy Enstitüleri kurucusu olan, Köy Enstitüsü programını hazırlayıp yurt genelinde uyarlayan ve yöneten eğitimci İsmail Hakkı Tonguç’u anıyor.

Haberin Devamı

Ölümünün 62. yılında, bugün 14.30’da Ankara Pembe Köşk Amfitiyatro’da yapılacak programda, İsmail Hakkı Tonguç’un öz yaşamı, eğitim ve sanat felsefesi uygulamaları; sözle, kemanla, mandolinle, şan ve bale gibi sanatsal enstrümanlarla, eğitimci-müfettiş Mehmet Ayhan’ın katkısıyla anılacak.

İŞADAMLARINA ÖRNEK OLSUN

AĞRI’dan araştırma görevlisi Naci Edi bir mesaj göndermiş, diyor ki:

“IC Vakfı, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde öğrenim gören kız öğrencilerimizin en iyi koşullarda barınması ve eğitimlerine güvenli devam edebilmesi için kampüs içinde Ağrı Nezahat Çeçen Kız Öğrenci Yurdu’nu kurmuş olmanın mutluluğunu Ağrılılar olarak yaşıyoruz.

Ağrı Nezahat Çeçen Kız Öğrenci Yurdu, inşaatı ve tüm tefrişatı ile IC Grup Şirketleri tarafından tamamlanarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağışlandı. Derslikleri, çalışma ve yaşam alanları ve maksimum 3 öğrencinin konakladığı lüks odaları ile 300 öğrenci kapasiteli yurt, Ağrı’da okuyan öğrencilerin konuklama sorununu büyük ölçüde çözüme kavuşturdu. Bunun diğer işadamlarına örnek olmasını diliyoruz. Ne derler, pamuk eller cebe...”

Haberin Devamı

BİLİYOR MUSUNUZ?

MİTOLOJİDE “ölüler ülkesine geçiş kapısı” olarak tanımlanan ve yaklaşık 1500 yıl önce bir depremde yıkılan Hierapolis Antik Kenti’ndeki “Cehennem Kapısı”nın (Plütonyum), kazı çalışmaları sonrası ziyaretçilere açıldığını...

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’nun, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye, “Ormanlarda yollar ve yerleşim alanları yakınlarındaki yanıcı madde yükü, denetimli yangınlarla azaltılmış mıdır? Erken müdahale için ne tür eylemler planlanmıştır? Erken uyarı sistemleri mevcut mudur ve etkin kullanımı nasıl sağlanmaktadır? Kendi uçak ve helikopter filomuzun oluşturulması için bir planlama bulunmakta mıdır?” diye sorduğunu...

Haberin Devamı

İBB, Şile Belediyesi ve 7 köyün birleşimiyle oluşturulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin işbirliğiyle kurulan ‘Şile Arıcılık Merkezi’nin açıldığını... Yeniköy’deki merkezin, köyde yaşayan çocukların kestiği kurdele ile hizmete girdiğini...

CAZ Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Bodrum Caz Festivali’nin, “Mavi Caz” temasıyla 30 Haziran’a kadar devam edeceğini...

ZEYNEP Miraç’ın Metin Akpınar’la yaptığı söyleşiye dayanan, Akpınar’ın tiyatro tutkusuna ve özel hayatına dair anılarını gün yüzüne çıkaran biyografik çalışması ‘Metin Akpınar: Sahneye Adanmış Bir Ömür’ün Mundi Kitap’tan çıktığını...

Yazarın Tüm Yazıları