Kiralar komedi mi dram mı?

Ev fiyatları ve yine kiraları epey arttı. Öyle ki kıyaslama yoluyla, yani “Falanın evi şu kadar ettiyse benim evim ondan fazla eder” mantığıyla eski evler dahi arşıâlâya çıktı. İnternet üzerinden baktığınız evi aradığınızda satıcı o fiyatın üzerine 100-150 fark koyup söylüyor.

Haberin Devamı

Yanına epey bir sıfır ekleyebilirsiniz. Kiralar demiştim, ona hiç değinmeyeceğim. O bambaşka bir facia! Üstelik bu evlerin alım satım işleri ise tam bir dram, bakın komedi demedim. Verdiğiniz para ile tapu üstündeki fiyat uyuşmuyor. Devlet burada seyirci. Fatura ve garanti belgesi denilen bir belge hak getire! Şimdi sorsam size; ev alırken kaç kişi fatura aldı? Yok! Satıcı size fatura verse de tapu üstünden verecek, sen verdiğin fiyattan alsan faturada ekstra vergi ödeyeceksin. Yani çift taraflı kaçırma... Kısacası şu ev fiyatları durulsa da millet ev alabilse. Banka kredileri öyle göründüğü gibi cazip değil. Emekli parasıyla ev almak ise bu şartlarda çok zor. Gençlerin ev hayali konusunda karamsarlığa düşmesi beni kahrediyor.  Tekin OKAY

GÜNÜN SÖZÜ

Haberin Devamı

“Kıbrıs Türklerine dünyada bu kadar haksızlık ve baskı yapılmasını içimize sindiremiyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenliğinin ve bağımsızlığının bütün devletler tarafından tanınması için elbirliğiyle mücadele etmek milletçe ortak hedefimiz olmalıdır.” Onur ÖYMEN

RİZELİ HÂKİM VE SAVCILARA ATAMA FURYASI...

HSYK ve Adalet Bakanlığı bünyesinde yapılan en son “tayin ve atamalar” sonucunda birçok Rizeli hâkim ve Cumhuriyet savcısının yerlerinin değiştirildiği öğrenildi. Edinen bilgilere göre, söz konusu “tayin ve atamalar” şu şekilde gerçekleştirildi.

Bolu’nun “Rizeli” İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal Ankara’daki 28. İdare Mahkemesi’nin yeni başkanı oldu. Salarhalı hemşehrimiz, basın dostu arkadaşımız son 5 yıldır Bolu’da görev yapıyordu. Delal daha önce de 3 yıl Kocaeli’nde ve 7 yıl da Afyonkarahisar’da görev yapmıştı.

Son 5 yıldır da Mersin’de hâkim olarak görev yapan Kalkandereli hemşehrimiz Ali Öztürk de komşu illerden Giresun Şebinkarahisar ilçesinin yeni Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu. Düzce’nin, Rize Derepazarlı Başsavcısı Sedat Çelik de aynı unvanla Kahramanmaraş’a atandı. Ankara’nın “Rizeli” Cumhuriyet savcılarından Ahmet Yıkılmaz da Ankara’nın yeni Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu. Başsavcı Vekili Ahmet Yıkılmaz daha önce Zonguldak ve Ardahan’da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken birçok “başarılara” imza atan bir hukuk adamı olmuştu.

Haberin Devamı

HSYK’de görev yapan “Rizeli” hemşehrilerimizden Cemil Sandıkçı da bu son tayinlerde İstanbul Anadolu Yakası Başsavcıvekili oldu. Komşu Trabzon’da Adalet Komisyon Başkanı olan Mustafa Yıldız da Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeni başkanı oldu. Rizeli Cumhuriyet savcılarından Ozan Kaya da Samsun’daki Bölge Adliyesi’ndeki görevinde kalan isimlerden oldu. Ozan Kaya hakim olan eşi ile birlikte 4 yıldır Samsun’da görev yapıyor.

KES AĞACI, DİK AĞACI...

“AĞUSTOS ayı çok sıcak geçecek. İBB Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın çınar ağaçlarını çeşitli nedenlerle kesmesinin ardındaki durumu (kes ağacı, dik ağacı projesinde İstanbul’da 10.000 ağaç kesileceğini) kendi kaynaklarından öğrenip kamuoyu ile paylaşmıştık. İBB’nin temmuz ayı dergisinde sadece bir bölgede dikilen ağaç miktarı açıklanıyor. Dikilen yetişmiş ağaçların türüne göre 8.000 ile 30.000 TL arasında olduğunu bilmeyen yok. Oysa kesilen ağaçların bakımı yapılarak tekrar yaşatılacağının örnekleri, bir TV haberinde, ‘Şimşir Ağaçları’ için yapılan bilimsel çalışmalarda ispatlanmış oldu. Bazı belediyelerde ise kuruyan ağaçlara yapılan sanat uygulamaları da varken Mersin’de canlı ağacı kurutmak da bir başka ‘doğa düşmanlığı’dır. Muhalefet partisinin belediyelerinde ise zeytinlik alanların imara açılarak villa inşaatlarının devam ettiğini bilmeyen yok.”

Haberin Devamı

Zafer Murat ÇETİNTAŞ

YİNE SUBAY VE ASTSUBAY MAAŞ FARKI

EMEKLİ astsubaylar, subay ve astsubay arasındaki emekli maaşlarında ve özlük haklarında eşitlik talep ediyor. Ordu Sendikası Temsilcisi Emekli Komando Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş Yılmaz Demir Özçelik yaptığı açıklamada şöyle diyor: “1980 darbesi itibarıyla yarbay ile eşit olan maaş ve emekli maaşlarımız, silah arkadaşlığı arasına nifak sokmak istenircesine, gönüllerimizi incitecek kadar çok aşağılara düşmüştür. Öyle ki emekli maaşı bağlama oranlarımız, emekli Kd. Albay maaşının yüzde 75’ler civarında iken, günümüz şartlarında bu oran ne yazık ki yüzde 50’lere kadar düşmüştür. Bu fark, tazminat ayrımcılığından kaynaklanmaktadır. Sadece yarbay ve üstü subaylara 6 farklı isim adı altında tazminat verilirken astsubay ve uzman çavuşlar ise, şehit de olsa gazi de olsa, ellerini, gözlerini, ayaklarını da kaybetse, bu 6 farklı isim altındaki tazminat olan; makam tazminatı, görev tazminatı, temsil tazminatı, komutanlık tazminatı, kadrosuzluk tazminatı ve komkarsu tazminatından faydalandırılmamışlardır. Üstelik 7 yıl önce makam ve görev tazminatlarının astsubayları da kapsaması konusunda sözler verilmesine rağmen halen çözüme kavuşmamıştır.”

Haberin Devamı

TSK’da general, amiral ve yarbay dahil üstü subaylar gibi astsubay ve uzman çavuşların da görev yaptığını dile getiren Özçelik, “Astsubay ve uzman çavuşlar; TSK’yı temsil etmiyorlar mı? TSK’da görevlerini yapmıyorlar mı? TSK’da makamları yok mu? TSK’da komutan değiller mi? Şehit olanlar, gazi olanlar, TSK’yı, milletini general, amiral ve yarbay dahil üst subaylar kadar temsil mi etmiyor?” diye sordu.

Sicil affı beklediklerini belirten Özçelik ve arkadaşları, ayrıca 20.000 silah arkadaşına gazilik haklarının verilmesini talep ediyorlar. Talat DOYMUŞ

MESAJ PANOSU

BU yıl turizmde 30 yılını kutlayan Sherwood Resorts and Hotels, 1991 yılında sektöre adımını attığı 30 odalı Prize Oteli’ni yenileyerek Premio adıyla yeniden hizmete açtı ve günümüzde 2 bin odalı bir zincirin sahibi durumuna geldi.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’nin en büyük 500 şirketinin açıklandığı Capital dergisinin ‘500 büyük şirket’ araştırmasına göre Ulusoy Un’un, 9 milyar 308 milyon TL satış hasılatıyla 2020 yılına göre listede 23 sıra yükselerek Türkiye’nin en büyük 86. firması olduğu açıklandı.

BİLİM ve dil arasındaki ilişki, nikâh memuru ile gelin arasındaki ilişki gibidir. Nikâhı kıyanın ilk gece hakkı yoktur. Ekoloji kavramını ‘Çevrebilim’ gibi bir dil beğenisi ve sadeleştirme olarak gören bir akademik çevre var ki; bu yaklaşım ekoloji biliminin nikâhını da kıymak üzere...

Tahir ÇALGÜNER

BİLİYOR MUSUNUZ?
TBMM sessiz kalmasın

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TMSF tarafından el konulan şirketlerde yaşanan sorunların araştırılması için önerge verdi. Binlerce kişinin ekmek kapısı olan şirketlerin başına liyakatı olmayan kişilerin atanması ve paravan şirketlerle bu şirketlerin içinin boşaltılmasına TBMM’nin sessiz kalmaması gerektiğini belirtten Arık, iddiaları yalanlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye sosyal medyadan seslenerek “Maden sorun yok, o zaman araştırma önergemize destek verin” dedi.

Yazarın Tüm Yazıları