İnce’den 47 günde 46 kent

Sivas Kongresi’nin 101. yıldönümü olan 4 Eylül’de Sivas’tan ‘Memleket Hareketi’ gezilerine başlayan Muharrem İnce, Türkiye siyaset tarihinde, belki de dünyada denenmemiş yeni bir yöntemle, 81 ili karış-karış, hem de pandemi ortamının zor şartlarında geziyor...

Haberin Devamı

47 günde 46 kenti ziyaret ettikten sonra, günlerdir bir grup akademisyen ve mesleğinde uzman isim tarafından kaleme alınan manifestosunun son halini vermek için İstanbul’da bir otelde istişare amaçlı kampa giriyor.

İnce’den 47 günde 46 kent

İnce, bugüne dek on binlerce insanla dirsek (COVID selamı) selamı yapıp, binlerce esnafın sorunlarını yüz yüze dinledi. İnce’in önümüzdeki haftalarda 81 ili tamamlayıp daha sonrasında da her kentin en büyük 4 ilçesini tek tek gezmesi bekleniyor.

Edindiğimiz izlenim: İnce’ye en büyük ilgi, Z kuşağı dediğimiz genç seçmen ve kadınlardan. Mesela Van’da sabah saatlerinde yanına gelen bir genç, “İlk kez oy kullanacağım, söz ilk oyum sana” diyor. Samsun’da paten yapan gençler otobüsü görünce kayarak geliyor ve İnce’nin etrafını sarıyorlar. Tokat’ta otobüsü gören gençler, otelde dinlenmeye çekilen İnce’nin telefon numarası olduğunu düşündükleri bir numaraya WhatsApp’tan otobüsle çekildikleri selfie’yi yollayarak, “Başkanım dinleniyormuşsunuz, sizi kaçırdık ama otobüsünüzle resim çekildik” diye yazıyor, mesajı gören İnce de “Bekleyin, iniyorum” yazıyor, DHA muhabiri, İnce’nin gelmesi ile şaşkınlık yaşayan Z kuşağı ile sohbeti otelin önünde haberleştirdi. 

Haberin Devamı

Adana’da bir kafenin balkonundan “Başkanım bana da el sallayın” diye seslenen 18 yaşındaki kıza İnce’nin “İki elle sallıyorum gel aşağı” demesi üzerine pop star görmüş gibi titreyerek genç kızın ağlaması da TV ekranlarında yer aldı. Bunlar dikkat çekici...

Hakkâri’den Şırnak’a giderken Dağdibi’nde köylülerin otobüsün önünü keserek “Bizi İktidar ile HDP’nin arasında ezdirme, parti kur oy verelim” demeleri, Muş’ta kahvehaneye içeri ısrarla İnce’nin çağrılarak, muslukları açarak “Suyumuz akmıyor, haftalar oldu, çözüm yok, sesimiz ol” feryatları, esnafın her yerde dertlerini karşılarında gördükleri İnce’ye anlatması...

EK GÖSTERGEYİ UNUTMAM

Yollardaki kontrol noktalarında nöbet tutan kolluk kuvvetlerini, özellikle Doğu illerinde İnce’nin otobüsten inerek, tek tek selamlaması, polislere “2018’de 3600 ek gösterge sözü verdim, Erdoğan da vermişti, o tutmadı, sözüm söz, tutacağım” diye seslenmesi... Aksaray’da İnce’nin geleceğini duyan türbanlı bir kadın, sardığı dolmaları ve hazırladığı keteleri otobüsü durdurarak “Aç kalmayın yiyin” diye teslim ediyor. Hopa’da İnce ile sohbet eden vatandaşlar, gazetecinin “Finans kaynağınız nedir” diye sorması üzerine, kendi aralarında para toplayarak “Biziz biz” diye İnce’nin danışmanının eline mazot parası tutuşturdu, hatta İnegöl’de benzin istasyonunda otobüsü gören bir yurttaş depoyu doldurarak İnce’ye “Yolun açık olsun” diye seslendi. Bunlar hep ekranlardan görebildiklerimiz.

Haberin Devamı

 ‘BİTTİK, BİZİ KURTAR’

Hatay Erzin’de şehit babasını taziye evinde ziyaret etmesi, Horasan’da bir çiftçinin otobüsü durdurarak, “Bittik, bizi kurtar, borç içindeyiz” feryadı, Kars yolunda çobanlarla sohbeti... Tatvan’daki çobanın “İndir maskeni, yüzünü göreyim” dedikten sonra “Aa Muharrem İnce” diye şaşırıp sevinmesi, bunlar hep salıdan salıya grup konuşmalarına sıkışan, sıkıcı hale gelen Türk siyasetine renk katan anekdotlar.

İnce, Nallıhan’da orman yangınına, Giresun Dereli’de sel sonrası felaket yerine, Hatay Erzin’de şehit babasına taziye ziyaretine gidiyor; dağdaki çobana, tarladaki çiftçiye, esnafa, nöbet tutan askere, işsiz gençlere, ev kadınlarına, kısaca 7’den 70’e herkese dokunuyor. 10 senelik, arada su kaynatan eski bir otobüsle zorlu bir yola çıkan İnce dikkat çekmeyi sürdürüyor.

Haberin Devamı

İnce’nin gezilerinin kısa özeti: Görünen o ki vatandaş her yerde, iktidar ile muhalefetten memnun değil. Değişim isteyen ciddi bir kitle, sessiz çoğunluk var.

(Bu notlar, İnce’nin ekibinden turizmci Hüseyin Baraner ve Engin Balım’la yaptığımız konuşmalardan derlenmiştir.)

GÜNÜN SÖZÜ

Diyanet dini temsil etmez, halka sağlıklı bilgi verir. İslamiyet, Müslümanların tapulu malı değildir.”
Prof. Dr. Hayri KIRBAŞOĞLU

‘29 EKİM KADINLAR DERNEĞİ’

Eski milletvekili ve hukukçu Şenal Sarıhan’ın önderliğinde ‘29 Ekim Kadınlar Derneği’ adıyla yeni bir kadın örgütlenmesine gidiliyor. Yapının tüm demokratik güçler ve özellikle kadın hareketinin temel alan kadın örgütlenmesi, ‘kadın hakları mücadelesinde yeni bir imece’ olarak sayılıyor. Dernek adına bir açıklama yapan Şenal Sarıhan şöyle diyor:

“Kuruluş günümüzün, Cumhuriyet’in kuruluş gününün arifesinde oluşu bir rastlantı değildir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde halkımızın en değerli kazanımı olan Cumhuriyet’in ilanının biz kadınlar için haklarımızın yasal planda elde edilişinin ilk basamağı olduğu bilincindeyiz. Özellikle de demokratik ve laik bir Cumhuriyet inşasının Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılı anı defterinde yer alan ‘Kadınlarımızın yüzlerindeki peçeyi açalım ki gözleriyle dünyayı görebilsinler’ hayalini gerçeğe dönüştürecek en etkin adım olduğunu da bugün daha önemle görüyoruz.”

Haberin Devamı

MESAJ PANOSU

Virüs bulaşmaları konusunda şehir içi toplu taşımaya ek sefer önerilmiş. Yeterli otobüs tahminen yok. Bence çözüm şöyle: Okul servisleri çalışamıyorlar, kan ağlıyorlar. Bunlar her otobüsün peşinden birer ikişer yürürse, sonraki duraklardaki vatandaşı taşıyabilirler. İlgili makamların bu çözümü dikkate almalarını ve gerekli izinleri düzenlemeleri yapmalarını öneriyorum. Nedim ARIN

Avrupa Yakası’nın ilk sürücüsüz metrosu olan Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu bugün 12.00’da seferlerine başlayacak. İmamoğlu ücretsiz hizmet süresini 10 gün olarak açıkladı.

Yazarın Tüm Yazıları