Gıda ve terör

Türkiye’de gıda konusunda tanınmış isimlerden araştırmacı-yazar İsmail Tokalak ile Dünya Sağlık Konseyi’nin Türkiye temsilcisi, 5Gvirusnews Platformu’nun Türkiye sözcüsü Muammer Karabulut, Antalya AKM’de Atatürkçü Kadınlar ve Gençlik Platformu’nun konuğu olarak gelecek ile ilgili ilginç konuşmalar yaptılar.

Haberin Devamı

“Dünyayı Yöneten Karteller, Gıda ve Terör” başlıklı konuşmasında Tokalak, dünyadaki gıda tekellerini gündemine aldı. “Dünyada küresel şirket kartelleri düzeni ve adaletsizlik hüküm sürüyor. 500 çok uluslu şirket dünyadaki yabancı yatırımların yüzde 80’ine sahip” dedi ve beş çok uluslu şirketin dünyada tarım ürünleri ticaretinin yüzde 80’ini yaptığını anlattı. Tarım ilaçlarının yüzde 75’i altı şirketin elinde. Elmas ticaretinin yüzde 80’i Openhimer ve Rothschild ailesinin kontrolünde. Dünya petrol ticareti büyük oranda 6 şirketin; Unilever dünya çay ticaretinin yüzde 80’ini elinde tutuyor. Dünyada fındık üretiminin yüzde 70’e yakını bizde; ancak piyasaya İtalyan Ferraro hâkim.

‘ŞİRKETOKRASİ’ NEDİR

Dünyada demokrasi var mı, yok. ‘Şirketrokrasi’ var. Siyasetten ticarete kadar onlar hâkim. Dünyada sistemin bir avuç küresel tekelin yönlendirmesiyle işlemesi, adaletsizliği körüklüyor. Yıllık geliri yılda 900 bin ve üzeri olanlar üst zengin kategorisinde; bu zenginlerin yüzde 10’u dünya zenginliğinin yüzde 86’sına sahip; bunlar da vergi vermemek için paralarını vergi cenneti olan yerlerde saklıyor ve adaletsizliğin küresel sorun olmasını pekiştiriyor.

Haberin Devamı

Gelişmekte olan ülkelerin zenginleşmesi gittikçe zorlaşıyor; işin kötüsü küreselleşmeye sistem paradan para kazanmaya döndü. Dünyanın en büyük dört şirketi olmasına rağmen ismi fazla duyulmamış şirketler, paradan para kazanarak perde arkasından dünyayı yönetiyor:

1- Black Rock, 2- Vanguard, 3- State Street, 4- Fidelity.

Ortada karşılığı olmayan trilyonlarca dolar dolaşıyor. Dünya milli hasılası 90 trilyon dolar; devletlerin şirketlerin hane halklarının toplam borcu 300 trilyon doların üzerinde. Soru, nereden üretiyorlar? 200 trilyon doları olmayan parayla dünya soyuluyor. En çok talep edilen para olan doların da rezerv para olma dışında bir değeri yok! Doların altın karşılığında senede 50 kat değer kaybettiğini biliyor musunuz?

Dünya ekonomik olarak batmış durumda, dünyadaki enflasyonun ana nedeni bu bozuk düzen ve doğanın acımasızca sömürülüp yok edilmesi. İnsanları da dezenformasyonlarla, bulaşıcı hastalıklarla korku içinde yaşatıp güdüyorlar. Son 20 senede pandemilerin dünyada neden olduğu kayıp; 200 milyar dolar. COVID-19’un bir buçuk senede neden olduğu tahmini zararın ise 10 ile 20 trilyon dolar arası olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

‘DNA’MIZ SIFIRLANACAK’

Muammer Karabulut ise ‘DNA’mız Sıfırlanacak’ konulu konuşmasında, henüz DSÖ’nün pandemi ilan etmediği zaman olan, 6 Mart 2020 tarihinde dönemin ABD Devlet Başkanı olan Trump’ın eline, ‘Yeni COVID-19 virüsü’ diye verilen, “1975 yılında kuş koronavirüsünün elektromikroskop görüntüsüne itiraz edilseydi, pandeminin inandırıcılığı bu kadar uzun sürmezdi” diye konuştu.

Karabulut salondaki dinleyicilerin meraklı bakışları arasında, 6 Mart 2020 tarihinde dünyaya servis edilen resim ve belgeleri göstererek, “Eğer 45 yıl önce elde edilmiş bu görüntüyü boyayarak ve orijinal görüntüyü de Trump’un eline verip işte ‘Yeni COVID-19 virüsü’ diyerek dünyaya servis edilseydi bugün hiç kimse SARS-CoV-2 virüsünden bahsedemeyecekti” dedi. Çünkü böyle bir virüs olsaydı, Trump’un ziyaret ettiği dünyanın en gelişmiş CDC laboratuvarında 1975 yılında çekilen görüntünün yerine, 2020 yılında Sars-CoV-2’nin çok daha iyi elektromikroskop görüntüleri olacağını belirten Karabulut, bu haber ve resmin, ilan edilen planlı salgının diğer tüm uygulamaları gibi dünyanın gözünden kaçtığına da dikkat çekti.

Haberin Devamı

GÜNÜN SÖZÜ

LAYIK olmadan makam sahibi olanlar, astlarını ısırıp üstlerine kuyruk sallarlar.” İmam Gazali

GROWTECH FUARI AÇILIYOR

DÜNYANIN en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı Growtech, bugün Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde açılıyor. 27 ülkeden 571 katılımcının bir araya geleceği fuarın 120 ülkeden 60 bin konuğu ağırlaması bekleniyor. Tarım sektörüne yön veren fuarın 21’incisinin gerçekleşmesi üzerine bir açıklama yapan Fuar Direktörü Engin Er, “Global tarım sektörünü her yıl Antalya’da buluşturuyoruz. Fuara uluslararası ilgi çok yoğun. Türk tarım sektörünün gücünü ve potansiyelini uluslararası sektör paydaşlarıyla aynı çatı altında buluşturmaktan mutluyuz” dedi.

Haberin Devamı

‘GÜZEL YÜREKLİ VE YÜCE GÖNÜLLÜ’ ‘ENGELLİLERİN BABASI’ KOCAÖMER

KAMUOYUNDA ‘engellilerin babası’ diye bilinen A. Yavuz Kocaömer bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti, cenazesi geçen cumartesi günü Levent Afet Yolal Camisi’nde öğle namazından sonra kaldırıldı ve Göksu Anadolu Hisarı Mezarlığı’nda toprağa verildi. Biz, bir cenaze töreninde ilk defa bu kadar kalabalık bir özürlü kitlesi gördük. Çocukluğunu engelli bir abiye (Mehmet Oğuz), tüm hayatını engelli bireylere adayan Kocaömer için, engellilerin, “O bizim güzel yürekli ve yüce gönüllü abimizdir” ifadesini kullandıklarını ve kendisini her zaman arayacaklarını, hiç unutmayacaklarını söylemeleri dikkat çekti. Kocaömer Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) kurucusu ve başkanı idi. Hayır kurumlarından en çok bağışın engelliler standında yapılması dikkatimizi çekti. Zaten, Hürriyet’teki ilanlarında yer alan vasiyetinde bu ibare vardı. Posta gazetesinde yıllardır özürlülerin sorunlarını yazan Kocaömer’in cenazesinde çelenkleri dikkat çeken bazı kurum ve isimler şöyleydi: TESYEV, İş Bankası, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Acun Medya, GS Başkanı, Milli Olimpiyat Komitesi, Şener Erzik, Hüsnü Güreli, Abdülkadir Aksu, Murat Aksu, Hayati Babaoğlu, Fikret Ercan, Metin Kalkavan, Fatih Altaylı, Salih Keçeli.

Haberin Devamı

Cenaze namazını kıldıran İBB imamı konuşmasında, Buhari’nin hadisi şerifinden söz ederek rahmetli A.Yavuz Kocamer’in yaptığı hizmetlerden ötürü ‘amel defterinin’ kapanmayacağı belirtti. Buhari’nin söylediği üç istisnai durumu şöyle açıkladı: “1- Sadaka-i cariye (Örneğin çeşme inşaası, süren bir hayır işi), 2- İstifade edilen ilim (örneğin kitap ve buluş) 3- Anne-babasına dua eden hayırlı evlat.”

(Hınçal Uluç ağabeyimizi de Zincirlikuyu Camisi’nde kılınan öğle namazından sonra aynı yerde toprağa verdik. Cenazesinde son yılların en kalabalık spor camiası bir araya geldi. Siyaset dünyası da Uluç’u yalnız bırakmadı. Kocaömer ve Uluç iyi insanlardı ve dallarında kamuoyuna ve spor dünyasına büyük katkıları olmuştu. Dostlara Allah rahmet eylesin.)

Yazarın Tüm Yazıları