"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Uşak’a borcum vardı İslami İlimler Fakültesi kentin ‘nur’u olacak

ATASAY Grubu Onursal Başkanı Atasay Kamer, doğum yeri olan Çivril’e (Denizli) yolu düştüğünde Uşak’a da uğradıkça düşünceye dalardı:

- Köfteci olan eniştemle ortaklaşa Uşak’ta kuyum mağazası açmıştık. Bugünkü servetimin temelinde Uşak’ta kazandığım paranın büyük payı var. Uşak’a bu paranın hakkını ödeyecek birşeyler yapmalıyım.
Bir süre önce Uşak’tan geçerken kentin üniversitesinin Rektörü Prof. Sait Çelik’i aradı:
- Üniversitenize birşeyler yapmak isterim.
Prof. Çelik, hemen Kamer’i davet etti:
- İnanır mısınız, bu konuyu rüyamda gördüm. Anlaşılan rüyam gerçek olacak. YÖK’ten İlahiyat Fakültesi için izin çıktı. Binasını yapmayı düşünür müsünüz?
Kamer, şart koştu:
- Fakülteyi, “İslami İlimler”e dönüştürün, ben de binanın yapımını üstleneyim.
Üniversite YÖK’e yeniden başvurdu. İsim değişikliği için izin alındı. Kamer, kolları sıvadı:
- Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi binasını 3.5 milyon liraya tamamladık.
Bina bitince Rektör planını Atasay Kamer’e bildirdi:
- Fakültemize sizin adınızı vereceğiz.
Kamer itiraz etti:
- Ben binayı o amaçla yapmadım. Gerek yok.
Rektör ısrarlı davrandı:
- Sizin adınız burada olsun ki, başka hayırseverler de örnek alsın.
Kamer, fakültede eğitime başlanırken bir talebini daha iletti:
- Sayın Rektör, burada öğrencilere “tasavvufi islam”ı öğretin. Gençlerimiz Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Abdulkadir Geylani’nin Nakşibendi’nin Saidi Nursi’nin bakışıyla İslam’ı, dinimizi öğrensin. Bu fakülteyle Uşak’a ışık, nur doğsun, bütün dünyaya yayılsın...
İstanbul’a dönük planını açtı:
- Aslında İstanbul’da da bu yönde araştırmalar yapacak, gençlerin eğitimine katkıda bulunacak bir merkez kurmayı da düşünüyorum.
Kendi adına bir vakıf kurma zamanının da geldiğini kaydetti:
- Bu vakıf üzerinden gençlerimize burs vermeyi, eğitime dönük sosyal sorumluluk projeleri yürütmeyi planlıyoruz. Vakfa kaynak ve düzenli gelir için bazı gayrimenkullerimizi oraya aktarıyoruz. Ayrıca, yurt işletmeciliği düşünüyoruz. Nitekim Çivril’deki 3 yurdumuzu vakfın çatısı altına hemen alıyoruz.
Kamer, hayatını anlatan ve 60 bin adet bastırdığı “Altın Çocuk” kitabından Uşak ve Pamukkale Üniversitelerine 10’ar bin adet gönderdi. Uşak Üniversitesi yönetimi, kitabı da okuduktan sonra senatoya önerisini sundu. Öneri kabul edilince Atasay Kamer’e fahri doktora ünvanı verildi. Kamer, törende Uşak’ın hayatındaki özel yerini yineledi:
- Uşak’ta para kazandım, ekmeğini yedim. İslami İlimler Fakültesi binasını yaptığım için teşekkür beklemiyorum. Uşak’ın bende emaneti vardı, o emaneti fakülte binası şeklinde yerine teslim ettim.
“Emanet”i Uşak’a 3.5 milyon liralık fakülte binasıyla teslim etmek Kamer için büyük mutluluk olmalı...

Uşak’a borcum vardı İslami İlimler Fakültesi kentin ‘nur’u olacak


Gençken alkol aldım, pişmanım

ATASAY Kamer, Mehmet Altun’un yayına hazırladığı “Altın Çocuk” kitabında, “Bir Pişmanlık” başlığı altında şunları anlatmış:
- Gençken, akşamüstü biraz alkol aldığım olurdu. Arkadaş topluluklarında, bazı müşterilerle, davetlerde alkol alıyorduk. Şimdi çok pişmanım. Alkolün beyin hücrelerini öldürdüğünü, unutkanlığa yol açtığını yaşlılıkta anlıyorum.
Sigaranın ve alkolün zararını yaşayarak gördüğünü belirtmiş:
- İnsanın yaşlılıkta dimağının açık olması lazım. Unutkanlık başladığı zaman gençler tarafından suistimal edilebiliyor.


Rakı ihracatı 42.5 milyon dolara çıktı

GEÇEN akşam “Restoran Haftası” kapsamında Ferahfeza’da İtalyan Şef Tommaso Arrigoni’nin mutfaktaki maharetlerini izlerken Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu ve Kayra Şarap Kategorisi Bölüm Müdürü Gözdem Gürbüzatik’le karşılaştık.
Yorgancıoğlu’na rakı ihracatındaki son durumu sordum:
- İç pazarda tanıtım şanısımız hiç kalmayınca radarı tümüyle yurtdışına çevirdik. Şimdilerde İngiltere’de tanıtım kampanyası başlattık. Rakı ihracatımız bu yıl 42.5 milyon doları buluyor.
Mey İçki, 5 milyon litre rakı ihraç ediyor... 15 milyon litrenin planlarını yapıyor...


X