Somali’ye 5 yıllık yardım 1 milyar dolara ulaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, “Somali’ye 2011’den bugüne kadar TİKA, Kızılay, sivil toplum örgütleri ve devletimizin yaptığı yardımların tutarı 1 milyar dolara ulaştı” dedi.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan TC-TUR uçağı Nairobi’den (Kenya) havalandıktan 1 saat 15 dakika sonra Mogadişu (Somali) için alçalırken, konvoy bilgilerini içeren notu dağıtıldı.

 Somali’ye 5 yıllık yardım 1 milyar dolara ulaşıyor

Notta gazeteciler için bir değil 5-6 ayrı araç numarasının yer alması dikkatimi çekti. Seyahatlerin tümünde bir minibüste konvoya katılırken, bu kez 4’er kişi normal araçlara dağıtıldığımızı düşündüm.Mogadişu Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı’na inip, araçlara doğru yöneldiğimizde bu değişikliğin nedenini anladık:

 

Haberin Devamı

- Bir saldırı ihtimaline karşı tedbir için heyetin tümüne zırhlı araç ayarladık. Bindiğiniz aracın zırhlı olup olmadığına bakın.Araçlara geçiş tamamlandı, Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği’ne doğru hareket ettik. Somali’ye ilk seyahatini 3 yıl önce yapan meslektaşım Ekrem Kızıltaş, yola dikkat çekti:

 

- 3 yıl önce böyle asfalt yol yoktu.Yol boyunca 1990’lardaki çatışmalarda harabeye dönüşmüş çok sayıda bina gördük. Şoförümüz bir binayı gösterdi:

 

- Burası 3 gün önce Al Shabaab’ın bombalı araçla saldırdığı Ambasaddor Otel.Al Shabaab, bombalı aracın ardından saldırıyı silahlarla sürdürmüş, en az 15 kişinin ölümüne yol açmıştı. Cumhurbaşkanlığı ekibinden Cevdet Bey, Erdoğan’ın Başbakanlığı dönemindeki seyahati anımsadı:

 

- Biz bu otelde konaklamıştık.Yolun havalimanından büyükelçiliğimize kadar olan bölümü yayalara dahi kapalıydı. Yol boyunca sevgi gösterisi yapan insanlara belli ki daha önceden aranıp dizilmişti. Elçiliğe vardığımızda yerleşkenin içindeki camiden ezan sesi yükseldi.Erdoğan ve beraberindeki heyetle hep birlikte cuma namazı için camiye geçtik. Erdoğan, namaz sonrası Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mahmoud ile birlikte elçilik yerleşkesinin resmi açılış kurdelesini kesti.

 

Haberin Devamı

Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, ilk sözü inşaatı üstlenen Albayrak Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak’a verdi. Albayrak, şu bilgiyi paylaştı:- İnşaata 20 ay önce başladık. 8 ay erken teslim ettik.Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu mesajı verdi:

 

- Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi, dünyada 1 numara. Burası 80 dönüm. Dünyada bu kadar büyük alanı olan büyükelçiliğimiz yok.

 

Elçilikte cuma namazı kılınmasının da bir ilk olduğunu vurguladı:

 

- Mogadişu’da Kızılay 600 öğrenci kapasiteli Sağlık Meslek Yüksek Okulu yapıyor. Eylülde hizmete girecek. Ayrıca 400 dönüm arazi üzerine askeri eğitim merkezi inşa ediyoruz.

 

Açılış sonrasında TİKA Başkanı Serdar Çam’a sordum:

 

Haberin Devamı

- Somali’de yaptığınız işlerin parasal boyutu ne kadar?

 

- Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan iken 2011’de bu ülkeye ilk geldiğinden itibaren TİKA, Kızılay, sivil toplum örgütleri ve devletimizin yardımlarının toplamı 1 milyar dolara ulaştı.Erdoğan’ın özel ilgisi ve 1 milyar dolarlık yardım, Türkiye’yi Somali’de oldukça öne çıkarıyor...

 

ELÇİLİK KÜLLİYESİNİ 65 MİLYON DOLARA YAPTIK, DEĞMEZ Mİ

 

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin dünyada büyükelçilik ve temsilcilik sayısı açısından 6’ncı sırada olduğunu belirtti:

 

- 18 yeni büyükelçilik için Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Onlarla dünyadaki büyükelçilik ve temsilcilik sayımız 252’ye ulaşacak. Dünya 5’incisi olacağız.Mogadişu’dan İstanbul’a dönerken Albayrak Grubu’nun patronlarından Nuri Albayrak’a büyükelçilik projesinin bedelini sordum, şu yanıtı verdi:

 

Haberin Devamı

- Tam rakamı hatırlamıyorum.İstanbul’a indiğimizde Çavuşoğlu’na sordum, yanıtladı:

 

- Mogadişu’daki Büyükelçilik Külliyemiz 65 milyon dolara mal oldu.Sonra sordu:

 

- Değmez mi?

 

Somali’ye 5 yıllık yardım 1 milyar dolara ulaşıyor

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NI DA YAPARIZ

 

ALBAYRAK Grubu’nun ortağı Nuri Albayrak, Mogadişu’daki büyükelçilik inşaatını tamamlamaya yakın günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a fotoğraflarla sunum yaptı:

 

- Efendim, Somali’de böyle güzel bir kompleks yok. Somali Cumhurbaşkanı’nın kullandığı binayı görmüştük. Bu kompleksin yanına yaklaşamaz.Erdoğan, yanıtladı:

 

- Bizim külliye en iyisi olsun. Eğer Somali Cumhurbaşkanı isterse, onun sarayını da yaparız.Nuri Albayrak, uçaktaki sohbetimizde külliyeyi hazırlanan projeden daha lüks yaptıklarını belirtti:

 

Haberin Devamı

- Belki kârımızdan 2-3 puan gitti ama örnek bir eser ortaya koyduk. Nitekim, Katar da Mogadişu’daki büyükelçilik kompleksi için bizimle görüştü.

 

Büyükelçilik Külliyesi 7 bloktan oluşuyor. Külliyede helikopter pisti, cami, tenis kortu, halı saha ve akaryakıt istasyonu bulunuyor.

 

Somali’ye 5 yıllık yardım 1 milyar dolara ulaşıyor

Yazarın Tüm Yazıları