Murphy usulü ‘feminist korku’

1976 tarihli klasik “Guguk Kuşu”nun acımasız hemşiresi Mildred Ratched’tan ilham alan son Ryan Murphy projesi ‘Ratched’, Sarah Paulson, Sharon Stone gibi oyuncuları kadar görsel tasarımıyla da ilgiyi hak eden bir korku dizisi.

2010’ların ekran klasiklerinden ‘Utopia’nın merakla beklenen Amerikan uyarlaması ise, geçen hafta Türkiye’ye de giriş yapan Amazon Prime’da başlıyor. Sinemalarda ise, Meryem Uzerli’nin başrolünde olduğu ‘Kovan’ ve Charles Dickens’ın aynı adlı başyapıtından uyarlanan komedi ‘David Copperfield’in Çok Kişisel Hikâyesi’, haftanın öne çıkan seçenekleri...

EKRANLARDA

Murphy usulü ‘feminist korku’

RATCHED (Netflix)
Yaratıcı: Ryan Murphy, Evan Romansky
Oyuncular: Sarah Paulson, Cynthia Nixon, Sharon Stone, Charlie Carver, Judy Davis
2020-ABD-8 BÖLÜM’
SUÇ, DRAM, GERİLİM

‘American Crime Story’, ‘Pose’, ‘Hollywood’, ‘Politician’ gibi çok izlenen dizilerin yaratıcısı Ryan Murphy’nin son Netflix projesi ‘Ratched’, 1976 tarihli efsanevi film ‘One Flew Over the Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu’nun acımasız hemşiresi Mildred Ratched’tan ilham alıyor. İlk iki bölümünü de yöneten Murphy’nin ‘feminist bir korku hikâyesi’ olarak nitelendirdiği dizi, Jack Nicholson ve Louise Fletcher’ın unutulmaz performanslarıyla sinema tarihine geçen ve En İyi Film dahil 5 dalda Oscar kazanan filmde yaşananların 10 yıl öncesine, yani 1947 yılına götürüyor izleyiciyi. Topluma ayak uyduramayan insanların kaldığı ve üzerlerinde deneysel tedavilerin yapıldığı bir akıl hastanesinde çalışmaya başlayan Mildred Ratched’ın karanlık yanının uyanışını izleyeceğimiz dizinin başrolünde Murphy’nin fetiş oyuncusu Sarah Paulson çok başarılı. Usta aktris Judy Davis ve üçüncü bölümde diziye giren Sharon Stone sürprizleriyle de merak uyandıran dizi, kusursuz sanat ve kostüm tasarımıyla da ilgiyi hak ediyor. İkinci sezonuna şimdiden onay alan diziyi, 8 bölüm halinde Netflix’te izleyebilirsiniz.

Murphy usulü ‘feminist korku’

UTOPIA (Amazon Prime)
Yaratıcı: Gillian Flynn
Oyuncular: Sasha Lane, Rainn Wilson, John Cusack, Desmin Borges, Dan Byrd
2020-ABD-8 BÖLÜM’
DRAM, GERİLİM, BİLİMKURGU, FANTASTİK

2013-2014 yılları arasında Channel 4 kanalında yayınlanan ve kısacık ömrüne rağmen sıkı takipçiler yaratan meşhur İngiliz dizisi ‘Utopia’, Amerikan yeniden çevrimiyle 28 Eylül’de Amazon Prime’da olacak. Yeni versiyonunun yaratıcısı ise, David Fincher filmi ‘Gone Girl’ün ve 2018’in en iyi dizilerinden ‘Sharp Objects’in uyarlandığı romanların yazarı Gillian Flynn. Keşfettikleri çizgi romanlar hakkında internet forumlarında buluşan bir grup gencin, ‘The Utopia Experiments’ (Ütopya Deneyleri) adlı tuhaf çizimler barındıran çizgi romanın aslında büyük bir komploya ışık tuttuğunu öğrenmeleri sonrası yaşadıkları korkunç olayları anlatan dizi, orijinal hikâyeye sadık kalacak gibi görünüyor. Müzikleri ve görsel estetiğiyle de İngiliz versiyonunu canlandıran Amerikan versiyonunun, dizinin hayranlarını memnun edip etmeyeceğini pazartesi günü göreceğiz.

SİNEMALARDA

Murphy usulü ‘feminist korku’

KOVAN
Yönetmen: Eylem Kaftan
Oyuncular: Meryem Uzerli, Hakan Karsak, Feyyaz Duman
2019/TÜRKİYE/93’
DRAM

Almanya’da işleri istediği gibi gitmeyen Ayşe, ölüm döşeğindeki annesini görmek için memleketi Artvin’e gider. Annesinin son isteği, ona da annesinden yadigar kalan arıcılığın sürdürülmesidir. Ayşe başta karşı çıksa da gönlü annesinin son isteğine karşı koyamaz. Eylem Kaftan’ın ilk uzun filmi de olan ‘Kovan’da Meryem Uzerli başrolde.

Murphy usulü ‘feminist korku’

DAVİD COPPERFIELD’IN ÇOK KİŞİSEL HİKÂYESİ / THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD
Yönetmen: Armando Iannucci
Oyuncular: Dev Patel, Peter Capaldi, Hugh Laurie, Tilda Swinton, Ben Whishaw
2019-ABD, İNGİLTERE-119’
KOMEDİ, DRAM

19. yüzyıl edebiyatının en büyük yazarlarından Charles Dickens’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, ‘In The Loop’, ‘The Death of Stalin’ filmlerinin yanı sıra ‘The Thick of It’, ‘Veep’ gibi ekran klasiklerinin yaratıcısı Armando Iannucci’nin imzasını taşıyor. İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nde En İyi Senaryo dahil 5 dalda ödülle dönen film, Dev Patel, Peter Capaldi, Hugh Laurie, Tilda Swinton, Ben Whishaw gibi isimleri buluşturuyor. Mutsuz çocukluğunun ardından, hikâye anlatıcılığı ve yazarlıktaki yeteneğini keşfeden David Copperfield’in yolculuğunu bol şamatalı ve renkli bir macera halinde anlatan film, sayısız uyarlaması olan romana daha eğlenceli bir yerden bakıyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

Ne izlesem, okusam, dinlesem

Amerikan adalet sisteminin en tartışmalı olaylarından Chicago Yedilisi’ni Joseph Gordon-Levitt, Eddie Redmayne, Sacha Baron Cohen gibi aktörlerin eşliğinde perdeye taşıyan “The Trial Of The Chicago 7”, Netflix’in 2021 Oscar kartlarından biri olmaya aday. Pazartesi başlayan Engelsiz Filmler Festivali’nin ücretsiz gerçekleşen çevrim içi gösterimlerinde Deniz Tortum’un ödüllü belgeseli “Maddenin Halleri” ve Hulu’nun beklenen Marvel projesi “Helstrom”, haftanın öne çıkan diğer seyir seçenekleri… Haftanın kitabı bilge yazar Ursula K. Le Guin ile yapılmış söyleşilerinden oluşan “Yazma Üzerine Sohbetler”, haftanın albümü de Ceylan Ertem’in iki şarkılık teklisi “Dünya Heveslisi”.

DİZİHELSTROM (Hulu)
*Yaratıcı: Paul Zbyszewski
*Oyuncular: Tom Austen, Sydney Lemmon, Elizabeth Marvel, Robert Wisdom
*2020-ABD-1. SEZON-10 BÖLÜM/DRAM, MACERA, AKSİYON

Hulu’nun merakla beklenen Marvel dizisi bugün 10 bölüm halinde yayında. “Lost” ve “Agents of S.H.I.E.L.D.” dizilerinin yaratıcısı Paul Zbyszewski tarafından uyarlanan dizi, Marvel Comics karakterleri Daimon ve Ana Helstrom kardeşleri ekrana taşıyor. Güçlü ve gizemli bir seri katilin çocukları olan kardeşler, kendilerine özgü güçleri sayesinde kötülüğün izini sürüyorlar.


Yazının Devamını Oku

Ne izlesem okusam dinlesem

Yeni çıkanlarda bu hafta; çevreci ve belgesel yapımcısı Sir David Attenborough’un 50 yıllık efsanevi kariyerini anlatan “David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam”, James McBride’ın ödüllü kitabından ekrana uyarlanan Ethan Hawke’lu mini dizi “The Good Lord Bird”, Haydar Ergülen’in A’dan Z’ye kelimeleri yeniden tanımladığı kitabı “Nişanlılar İçin Şarkılı Alfabe” ve Oceanvs Orientalis’in yeni EP’si “Gran Tribulación” var.

DİZİ
THE GOOD LORD BIRD (beIN Connect)
Oyuncular: Ethan Hawke, Joshua Caleb Johnson, Hubert Point-Du Jour
2020-ABD-MİNİ DİZİ-7 BÖLÜM/DRAM

James McBride’ın 2013’te Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’nü alan ve Türkçe’ye “Talih Kuşu” adıyla çevrilen romanından uyarlanan dizi, 19. yüzyılda köleliği kaldırmak için mücadele eden John Brown ile çocuk köle Henry Shackleford’ın yolculuğunu anlatıyor. “Before” serisi, “Boyhood” filmleriyle tanıdığımız, bağımsız sinemanın önemli aktörlerinden Ethan Hawke’un başrolünde olduğu ve aynı zamanda yazar kadrosunda yer aldığı dizi, 7 bölümden oluşuyor. Suudi Arabistan’ın ilk kadın yönetmeni Haifaa Al Mansour’un da yönetmenleri arasında olduğu mini diziyi 7 Ekim’den itibaren her çarşamba beIN Connect’te izleyebilirsiniz.


Yazının Devamını Oku

Bir zamanlar Amerika

Netflix’in heyecanla beklenen orijinal yapımlarından “The Devil All the Time”, gerek konusu gerek Tom Holland, Mia Wasikowska ve Robert Pattinson’lı kadrosuyla bu haftanın en dikkat çekici filmi olmayı da başarıyor. Yılın en iyi yerli yapımlarından “Uzun Zaman Önce”, Marie Curie’nin hayatını perdeye taşıyan “Radyoaktif” ve meşhur çizgi dizi Scooby Doo’nun beyazperdedeki üçüncü serüveni “Scoob!”, sinema salonlarında sizi bekliyor.

EKRANLARDA
THE DEVIL ALL THE TIME(Netflix)
Yönetmen: Antonio Campos
Oyuncular: Tom Holland, Robert Pattinson, Mia Wasikowska, Bill Skarsgård
2020-ABD-138’
SUÇ, DRAM, GERİLİM

Netflix’in merakla beklenen orijinal filmlerinden “The Devil All the Time”, Donald Ray Pollock’un 2011 tarihli aynı adlı romanından uyarlama. “Afterschool”, “Simon Killer” gibi bağımsız filmleriyle eleştirmenlerin dikkatini çeken ve en son 2016’da “Christine” ile başarısını sürdüren Antonio Campos’un yönettiği film, Ohio ve Bati Virginia’da yaşayan farklı geçmişlerden bir grup ayrıksı insanın II. Dünya Savaşı’nın sonundan 1960’lara uzanan hayatlarını anlatacak. Sinemanın son Spider-Man’i Tom Holland, kuşağının en iyi aktrislerinden Mia Wasikowska ve yakında Batman rolünde izleyeceğimiz Robert Pattinson’ı bir araya getiren ve yapımcıları arasında Jake Gyllenhaal’un da olduğu filmin adı, şimdiden Oscar yarışında geçiyor.

Yazının Devamını Oku

Gençlik başımda ‘mutant’

Normale dönüşü bekleyen büyük bütçeli yapımlar sinemalardaki yerini almaya devam ediyor. X-Men evreninde geçen ve mutant olduklarını keşfeden bir grup gencin hikâyesini anlatan “Yeni Mutantlar” ve her yaştan izleyiciye seslenen animasyon “Hadi Gidelim”, perdede film izlemeyi özleyenlere haftanın öne çıkanları. İkinci sezonuyla “Atiye”, fantastik anime serisi “Memorias de Idhún” ve devam filmiyle korku komedisi “Bebek Bakıcısı: Katil Kraliçe” ise ekranların yeni seçenekleri...

SİNEMALARDA
YENİ MUTANTLAR/NEW MUTANTS
Yönetmen: Josh Boone
Oyuncular: Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Antonio Banderas
2020-ABD-94’
AKSİYON, KORKU, BİLİMKURGU

X-Men evreninde geçen ve 2014’te çektiği gençlik draması “The Fault in Our Stars” ile dikkatleri çeken Josh Boone’a emanet edilen “Yeni Mutantlar”, izole bir hastanede tutulan genç mutantların yaşadıklarını konu alıyor. Hastanede onları yakından izleyip, güçlerini nasıl kullanacaklarını öğrenmeye çalışan Dr. Reyes’e karşı ayaklanan gençlerin maceralarını izleyeceğimiz filmde, “Game of Thrones”un Arya Stark’ı Maisie Williams, “Stranger Things”in Jonathan’ı Charlie Heaton gibi ünlü ekran yüzleri oynuyor.

Yazının Devamını Oku

Canlı kanlı Mulan

Sinema salonlarının açılmasını bekleyen büyük yapımlardan “Mulan” gösterimde.

90’ların büyük ilgi görmüş Disney animasyonunun live-action yeniden çevrimi olan film, çizilen kaderine isyan eden genç bir kadın savaşçıyı anlatıyor. Charlie Kaufman’ın ilk korku filmi de olan “Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum” ve ilk iki bölümünü Ridley Scott’ın yönettiği karanlık bilimkurgu dizisi “Raised by Wolves” da haftanın en dikkat çekici ekran seçenekleri. Bugün başlayan Ankara Film Festivali’nden kaçırılmayacak 5 filmi sizin için seçtik.MULAN
Yönetmen: Niki Caro
Oyuncular: Yifei Liu, Donnie Yen, Li Gong

Yazının Devamını Oku

‘Tenet’ efsanesi sinemalarda

Salon sahipleri başta olmak üzere film sektörünün yolunu gözlediği “Tenet”, üç ertelemenin ardından nihayet 26 Ağustos’ta gösterime girdi.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği film, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve şık aksiyon sahneleriyle sinemaseverleri yeniden salona çekecek güce sahip görünüyor.
Sinemaya gitmeye henüz hazır hissetmeyenlere de ev sinemasından tavsiyeler: Western komedisi “Demsel”, Retsuko’yu özleyenlere 3. sezonuyla “Aggretsuko”, 90’lardan “Temel İçgüdü”, “İlk Eşler Kulübü” ve “Vahşi Şeyler” Netflix’te yayında.TENET
Yönetmen: Christopher Nolan

Yazının Devamını Oku

Lovecraft’ın canavarları ekranı basıyor

J.J. Abrams’ın yapımcılığında ve Jordan Peele’in yaratıcılığında aynı adlı romandan uyarlanan “Lovecraft Country”, meşhur korku yazarı H.P. Lovecraft’ın evrenindeki canavarları da ekrana taşıyor. “Saturday Night Live”ın yaratıcılarının kaleminden çıkma polisiye komedisi “Mapleworth Murders”, Transformers evreninin köklerine inen anime üçlemesi “Transformers: War For Cybertron Trilogy” ve viralden ekrana transfer komedi “Ted Lasso”, haftanın en eğlenceli seçenekleri...

LOVECRAFT COUNTRY (HBO)
Yaratıcılar: Misha Green, Jordan Peele
Oyuncular: Jonathan Majors, Jurnee Smollett, Courtney B. Vance, Michael Kenneth Williams
2020-ABD-1. SEZON-10 Bölüm
FANTASTİK, KORKU, GERİLİM

Ağustos ayının en iddialı dizisi de diyebileceğimiz “Lovecraft Country”, ilk bölümüyle pazar günü HBO’da yayında. J.J. Abrams’ın yapımcıları arasında olduğu ve Misha Green ile “Get Out”, “Us” gibi son dönemin en yaratıcı korkularını yazmış Jordan Peele’in birlikte yarattığı dizi, fantastik ve korku tutkunlarını peşine takacak görünüyor. Mark Ruff’ın 2016’da yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan dizide, 50’lerin ırkçı Amerikasında kayıp babasını arayan Afro-Amerikan Atticus Black’in yaşadıkları anlatılıyor. Atticus, arkadaşı Letitia ve amcası George ile çıktığı bu yolculukta bir yandan ırkçı saldırılara karşı koyarken bir yandan da meşhur korku yazarı H.P. Lovecraft’ın evrenindeki canavarlarla karşılaşıyor. Şimdiden kült’e dönüşecek görünen dizide, efsanevi dizi “The Wire”ın Omar’ı olarak tanıdığımız Michael Kenneth Williams da Atticus’un babası rolünde görünüyor.

Yazının Devamını Oku

Ekranlara veda dalgası

Son yılların en orijinal komedilerinden “Unbreakable Kimmy Schmidt”in interaktif özel bölümü “Kimmy vs the Reverend”, Guillermo Del Toro imzalı enfes animasyon serisi “Tales of Arcadia”nın üçüncüsü “Wizard” ve İskandinav distopyası “The Rain”, Netflix’te yayınlanan son bölümleriyle ekranlarda veda dalgası estiriyorlar. Seth Rogen’lı komedi filmi “An American Pickle”, 60’ların kült dizisine yeni yorum getiren “The Fugitive” ve Uzay Yolu evrenine özel yaratılan yetişkin animasyonu “Star Trek: Lower Decks”, haftanın taze yapımları...

KİMMY’NİN MUTLULUĞU ELİNİZDE

UNBREAKABLE KIMMY SCHMIDT: KIMMY VS. THE REVEREND (2020) (Netflix)
Yönetmen: Claire Scanlon
Oyuncular: Ellie Kemper, Jane Krakowski, Tituss Burgess, Carol Kane, Daniel Radcliffe
2020-ABD-80’
KOMEDİ

“Saturday Night Live”, “30 Rock” gibi efsane dizilerin yaratıcılarından Tina Fey ve Robert Carlock’un 2015-2019 yılları arasında yayınlanan meşhur komedileri “Unbreakable Kimmy Schmidt”, bu kez interaktif özel bölümüyle karşımızda. Seyircinin müdahalesiyle ilerleyecek dizide, Rahip’in şeytani planlarına rağmen Kimmy’nin düğününe zamanında yetişmesini sağlamak ya da robotlara karşı savaş başlatmak sizin elinizde olacak. Çılgın kahramanlarımız Kimmy, Tituss, Lillian ve Jacqueline’e son vedamızı da edeceğimiz dizinin sürpriz ismi Kimmy’nin nişanlısı rolünde izleyeceğimiz Daniel Radcliffe olacak.

Yazının Devamını Oku

‘Siyah Aslan’ uyanıyor

Günümüzün en etkileyici pop ikonlarından Beyoncé’nin yazıp yönettiği ve bugün Disney+’ta yayınlanan “Black Is King”, 90’ların meşhur animasyonu “Aslan Kral”ın Simba’sından ilhâm alıyor ve siyahilerin hak mücadelesine saygı duruşunda bulunuyor.

BLACK IS KING (2020) (Disney Plus)
Yönetmenler: Emmanuel Adjei, Blitz Bazawule, Beyoncé
2020-ABD-85’
MÜZİK, DRAM

En son Netflix yapımı “Homecoming: A Film by Beyoncé” belgeselinde sahne şovları kadar yönetmenliğiyle de çok konuşulan Beyoncé’nin yeni projesi “Black Is King”, bugün Disney+’ta yayında. “The Lion King/Aslan Kral”ın geçen yılki yeniden çevrimi için Beyoncé’nin hazırladığı müzik albümü “The Gift” ile birlikte geliştirilen film, ‘görsel albüm’ sözleriyle tarif ediliyor. Beyoncé, Simba’nın hikâyesinden ilhâm alarak yazıp yönettiği filmde, siyahi çocuklara içlerindeki ‘aslan kral’ı bulmaları için cesaret veriyor ve siyahilerin hak mücadelesine saygı duruşunda bulunuyor. “The Gift”in hazırlık sürecinde yaşanılanlara da tanıklık eden film, Childish Gambino, Kendrick Lamar, Jay-Z ve Tierra Whack’in yanı sıra Kelly Rowland, Naomi Campbell, Tina Knowles-Lawson, Pharrell Williams gibi müzik ve moda dünyasından isimleri de ağırlıyor.


Yazının Devamını Oku

Film online’da değil sinemada izlenir

Christopher Nolan’ın gösterime girmeden, hatta sırf gösterilemediği için bile sinema tarihine geçecek son filmi “Tenet”ın vizyon tarihi bir kez daha değişti.

Pandemi sonrası seyirciyi yeniden salonlara getireceğine inanılan ve sinemalar için adeta umut ışığına dönüşen filmin gösterim tarihi üçüncü kez ve bilinmez bir tarihe ertelendi. Neyse ki gişe filmleriyle işi olmayan film festivallerinin hevesi kırılmadan devam ediyor. 71 yıllık Venedik, 2 Eylül’de fiziksel gösterimlerle başlıyorum diyor, Ankara Film Festivali de 3 Eylül’de Kızılay Büyülü Fener Sineması’nın kapılarını açıyor. Pandemi öncesi vizyonda şansı olmayan festival filmleri belki de sinemanın geleceğini kurtarıyor. Hep birlikte izleyip göreceğiz.“TENET”A 3. ERTELEME

“Memento”dan “Inception”a, “Batman: The Dark Knight” üçlemesinden “Interstellar”a, her çektiği modern klasikler arasına giren Christopher Nolan’ın merakla beklenen son filmi “Tenet”tan bir erteleme haberi daha geldi. Sinema salonlarının pandemi ile kaybettiği seyirciyi yeniden kazanmaları için umut ışığı olarak gördükleri, Nolan’ın da “En iyi filmim ve sinema perdesinde oynamalı” diyerek online platformlara direndiği filmin vizyon tarihi üçüncü kez ertelendi. Warner Bros.’u bu karara iten neden, Amerika’daki vaka sayısındaki artış ve sinema salonlarının bir süre daha kapalı kalacağının resmileşmesi tabii ki. Filmin yeni takvimi yine 2020 ama hangi gün, onu kimse bilmiyor.

Yazının Devamını Oku

‘Gölün Hanımı’ uyanıyor

Kral Arthur ve Excalibur efsanesinin son uyarlamalarından olan “Cursed”, Katherine Langford’un hayat vereceği Gölün Hanımı mitini de hikâyenin başrolüne taşıyor. Ekran klasiklerinden “Six Feet Under”, Dr. Kreizler’ı özleyenlere “The Alienist: Angel Of Darkness” ve anime tutkunlarına “Japan Sinks 2020” ise haftanın diğer seçenekleri.

CURSED(Netflix)
Yaratıcılar: Frank Miller, Tom Wheeler
Oyuncular: Katherine Langford, Devon Terrell, Gustaf Skarsgård
2020-ABD-1. SEZON-10 Bölüm
FANTASTİK, MACERA, DRAM

“Sin City”, “300” gibi klasikleriyle tanıdığımız Frank Miller’ın çizdiği ve Tom Wheeler’ın yazdığı aynı adlı çizgi romandan uyarlanan dizi, Kral Arthur efsanesinin pek değer görmemiş mitlerinden Gölün Hanımı’nın doğuşunu anlatıyor. Gizli güçleri olan Nimue, Kırmızı Paladinler’in köyüne yaptığı korkunç saldırıdan son anda kurtulmuştur. Nimue intikam için yola çıkarken, annesine verdiği sözü de yerine getirecektir: Efsanelerde geçen Excalibur Kılıcı’nı bir büyücüye, Merlin’e götürmek. “13 Reasons Why” dizisiyle tanınan ve en son “Knives Out’ta izlediğimiz Katherine Langford’un başrolünde olduğu dizide Merlin’e “Vikings”in Floki’si Gustaf Skarsgård hayat veriyor.

Yazının Devamını Oku

Süper kahramanlar

Netflix’in yeni süper kahraman filmi “The Old Guard”, çizgi roman tutkunları kadar Charlize Theron hayranlarına da sesleniyor. Tom Hanks’in vizyon beklerken kendini online platformda bulan son filmi “Greyhound”, Aldous Huxley’nin meşhur distopyasından uyarlanan bilimkurgu serisi “Cesur Yeni Dünya” ve yetişkinlere animasyon komedisi “Close Enough”, haftanın diğer dikkat çeken ekran seçenekler...

THE OLD GUARD (Netflix)
Yönetmen: Gina Prince-Bythewood
Oyuncular: Charlize Theron, KiKi Layne, Matthias Schoenaerts
2020-ABD-118’
FANTASTİK, MACERA

HBO Max ile Marvel ortaklığının yarattığı bozgundan kurtulmanın yollarını mangalarda ve bağımsız çizgi roman uyarlamalarında arayan Netflix’in son süper kahraman projesi “The Old Guard”, bugün yayında. Greg Rucka ve Leandro Fernandez’in yarattığı aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan film, yüzyıllardır insanlığı gizlice korumuş bir grup ölümsüz askerin, yeni ortaya çıkmış bir ölümsüze karşı verdikleri savaşı konu alıyor. Charlize Theron’u grup ideri Andy rolünde izleyeceğimiz aksiyonu bol filmde, KiKi Layne, Matthias Schoenaerts, Chiwetel Ejiofor gibi isimler de rol alıyor. Ana karakteri kadın olan süper kahraman filmlerinin kadın yönetmenlere çektirilmesinin adeta kural dönüştüğü bir dönemde Netflix’in seçimi de “Love&Basketball” (2000), “The Secret Life of Bees” (2008) gibi ödüllü filmleriyle tanıdığımız Afro-Amerikalı yönetmen Gina Prince-Bythewood olmuş.

Yazının Devamını Oku

Ruhların garezi ekranda sürüyor

Japon korku filmi serisi “Garez”in merak uyandıran dizi uyarlaması ilk bölümüyle bugün Netflix’te. Yine bir film uyarlaması olan “Hanna” ikinci sezonuna başlarken, kadın karakterleri ve hikâyesiyle çok sevilmiş İspanyol dizisi “Las Chicas Del Cable” da beşinci sezonuyla ekranlara veda ediyor. Son yılların en ayrıksı ve orijinal anime serilerinden “Dorohedoro” ve 2010’ların klasik dizilerinden “The Leftovers”, haftanın diğer ekran tavsiyeleri…

JU-ON: ORIGINS (Netflix)
Yaratıcı: Pendleton Ward
Oyuncular: Yoshiyoshi Arakawa, Yuina Kuroshima, Ririka, Koki Osamura
2020-JAPONYA-1. SEZON-6 Bölüm
KORKU, GERİLİM

Huzursuz ruhların musallat olduğu evlerde yaşanan korkunç hikâyeleri konu alan ve Japon korku sinemasının klasikleşmiş serilerinden birine dönüşen “Ju-On/Garez”, dizi uyarlamasıyla pazar akşamı Netflix’te başlıyor. ABD uyarlamaları dahil 13 filmden oluşan serinin dizi versiyonu, her bölümde ayrı bir korku hikâyesi anlatacak.

Yazının Devamını Oku

Karanlık zamanlar bitiyor

Netflix’in büyük ilgi gören serisi “Dark”, üçüncü sezonuyla hayranlarına veda ediyor. Her bölümde ayrı bir hikâye anlatan korku ve bilimkurgu dizisi “The Twilight Zone”, komedi arayanlara “Flipped”, animasyon sevenlere de “Adventure Time: Distant Lands” ve “Food Wars: Shokugeki no Soma”, haftanın diğer seçenekleri...

 

DARK (Netflix)

Yaratıcılar: Baran bo Odar, Jantje Friese
Oyuncular: Oliver Masucci, Karoline Eichhorn, Louis Hofmann, Jördis Triebel
2017/2020-ALMANYA, ABD-3. SEZON-8 Bölüm
SUÇ, DRAM, GİZEM

Netflix’in büyük ilgi gören uluslararası projelerinden “Dark”, üçüncü ve son sezonuyla veda ediyor. Winden adlı bir Alman kasabasında iki çocuğun gizemli bir şekilde kayboluşunu odağına alsa da, çocukların neden değil, ne zaman kaybolduğu sorusunun peşine düşen ve seyirciyi başdöndürücü bir zaman yolculuğuna çıkaran dizinin sırları, yarın akşam 10 bölümde birden çözülüyor.

Yazının Devamını Oku

Yeni sezonlar geldi

Siyaset kulislerinden entrikalar komedisi “The Politician”, yetişkin animasyonu “F for Family” ve Kevin Costner’lı western draması “Yellowstone”, merakla beklenen yeni sezonlarıyla ekranlara dönerken; büyüme ve açılma komedisi “Love Victor” ve Amerikan polisiye draması “Perry Mason” da haftanın öne çıkan yeni yapımları oluyor.

POLİTİKA RUH SAĞLIĞINA ZARARLIDIR

THE POLITICIAN (Netflix)
Yaratıcılar: Ian Brennan, Brad Falchuk, Ryan Murphy
Oyuncular: Zoey Deutch, Ben Platt, Lucy Boynton
2019-ABD-2. SEZON-8 Bölüm
KOMEDİ, DRAM

Geçen yıl yayınlanan ilk sezonuyla çok konuşulmuş, 2020 Altın Küre’lerine de iki dalda aday olmuştu. Politikanın kirli koridorlarında dolaşmaktan gocunmayan Payton’ın entrika ve hırsla dolu hikâyesini konu alan dizinin ikinci sezonu 8 bölüm halinde bugün Netflix’te yayında. En büyük hayali ABD başkanlık koltuğu olan ve okuduğu lisenin öğrenci başkanlığına erişmek için elinden geleni ardına koymayan Payton şimdi de, New York Eyaleti Senatosu yarışına hazırlanıyor.

Yazının Devamını Oku

Polisiye severlere üç öneri

İngiliz polisiyelerine meraklı izleyicilere üç önerimiz var bu hafta: Haluk Bilginer’in kötü adama hayat verdiği casusluk serisi “Alex Rider”, hayranlarının dört gözle beklediği yeni sezonuyla “Marcella” ve klasik polisiyeleri özleyenlere “Grantchester”, türün tutkunlarının radarından kaçmaması gereken yapımlar. Haftanın online alternatifleri ise iki sanat müzesinden geliyor: SALT’tan İranlı sporcu Sara Hoşcamal‐Fıkrî belgeseli “İran’da Tekme” ve İstanbul Modern’den Isabelle Huppert’li “Yuva”, müzelerin web sitelerinde Türkçe altyazılı ve ücretsiz yayında.

MARCELLA İLE 3. BULUŞMAMARCELLA (Netflix)
Oyuncular: Anna Friel, Ray Panthaki, Jack Doolan
2016-İNGİLTERE-3. SEZON-8 Bölüm
POLİSİYE, DRAM, SUÇ

2016’da başlayan ve iki yıl sonra İngiliz Senaristler Birliği Ödülleri’nde En İyi Polisiye Dizisi seçilen “Marcella”, 3. sezonuyla ekranlara geri dönüyor. “Broadchurch”, “Killing”, “Luther” gibi kalburüstü dizilerin dedektifleriyle aşık atacak arızadaki kahramanımız Marcella Backland, bu kez saçlarını sarıya boyuyor ve Belfast’ta çok tehlikeli bir suç ailesine sızıyor. Marcella, bir yandan gerçek kimliğini gizlemeye çalışırken, bir yandan da ailenin sırlarını ortaya dökmeye uğraşıyor. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu seçilen Anna Friel’in performansıyla öne çıkan “Marcella”, Pazar günü Netflix’te…

14 YAŞINDA MI6 AJANIALEX RIDER (Amazon Prime)

Yazının Devamını Oku

O uzaya gidilecek

Steve Carell’ın yaratıcılarından olduğu ve başrolü John Malkovich ile paylaştığı Netflix komedisi “Space Force”, uzayı savaş alanı olarak gören Donald Trump’ın başlangıçta şaka olduğunu sandığımız ama kısa sürede hayata da geçirdiği projesi Amerikan Uzay Kuvvetleri’ni ‘ti’ye alıyor. Dördüncü ve son sezonuyla hayranlarına veda etmeye hazırlanan “Ölmek İçin On Üç Sebep”, Michaela Coel’in yarattığı ve oynadığı cinsel şiddet konulu dram “I May Destroy You”, biyografik hikâyelere meraklılar için “El Presidente” ve hafta sonuna renk katmak isteyenlere yeni sezonuyla “Queer Eye”, ekranlarda haftanın öne çıkanları…

SPACE FORCE (Netflix)

Yaratıcılar: Greg Daniels, Steve Carell
Oyuncular: Steve Carell, John Malkovich, Ben Schwartz, Jane Lynch
2020-ABD-1. SEZON-10 Bölüm
KOMEDİ

Televizyon tarihinin en iyi komedilerinden “The Office” ve “Parks and Recreation”ın yaratıcısı Greg Daniels ile “The Office”ın meşhur yüzü Steve Carell’ın ortaklığında hayata geçen “Space Force”, Netflix’in reklam bütçesini de seyirci beklentilerini de yüksek tuttuğu projelerindendi. Geçtiğimiz hafta 10 bölüm birden yayına giren dizinin çıkış noktası, Donald Trump’ın iki yıl önce uzayı yeni bir savaş alanı olarak gördüğünü söylediği ‘şaka gibi’ açıklamaları ve geçtiğimiz aralık ayında gerçekten de kurulan Amerikan Uzay Kuvvetleri oluyor. Carell’ı aynı zamanda, Uzay Kuvvetleri’nin başına hevessiz gelmiş General Mark rolünde izleyeceğimiz dizide, usta aktör John Malkovich de uzay projesinden sorumlu bilim insanı Adrian’ı canlandırıyor. Oyuncularından tasarımına, bir komedi için oldukça yüksek bir bütçeye sahip olan dizi, Trump politikalarını eleştirmeye soyunsa da sırtını daha çok durum komedisine yaslıyor ve düşük ritmi, yeterince güldürmeyen diyalogları ve suya sabuna dokunmayan politik tavrıyla potansiyeline kavuşamayan bir komedi olmaktan öteye geçemiyor.

Yazının Devamını Oku

Ramy’nin hayatında ikinci perde

Mısır asıllı Amerikalı komedyen ve oyuncu Ramy Youssef’in Altın Küre ödüllü sarkastik komedisi “Ramy”nin devam bölümlerini bekleyenler yerini alsın. Mahershala Ali’nin konuk olduğu ikinci sezon bugün Hulu’da yayında. Dijital platformların yenisi HBO Max’in romantik komedi türündeki antoloji serisi “Love Life” ilk sezonunda Anna Kendrick’i başrole taşırken, efsanevi çizgi dizi “Looney Tunes” da yeni bölümleriyle ekranlara geri dönüyor. Eva Green’li roman uyarlaması “Luminaries”, yetişkinlere özel animasyon “Central Park” ve Avustralyalı komedyen Hannah Gadsby’nin yeni şovu “Douglas”, haftanın öne çıkan yenileri…

 

RAMY (Hulu)Oyuncular: Janelle Monáe, Chris Cooper, John Billingsley
2019-ABD-2. SEZON-10 Bölüm
KOMEDİ, DRAM

Mısır asıllı Amerikalı komedyen ve oyuncu Ramy Youssef’e En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre kazandırmış “Ramy”nin merakla beklenen yeni sezonu bugün yayında. Yaratıcısı ve başrol oyuncusu Youssef’in hayatından izler taşıyan ve yıllar önce Amerika’ya göç etmiş Mısırlı bir ailenin yaşadığı trajikomik olayları anlatan dizinin yeni sezon sürprizi ise, “Moonlight” ve “Green Book” filmleriyle Oscar kazanmış Mahershala Ali oluyor. 2000 yılında müslümanlığı seçen aktör, ruhani yolculuğunda Ramy’e rehberlik yapan Şeyh’i canlandırıyor.

AŞK BİR YAŞAM BİÇİMİDİR

LOVE LIFE (HBO Max)

Yazının Devamını Oku