Soru sormaktan asla vazgeçme…

Medyanın sorumlulukları ve gerçek gazetecilik üzerine evrensel mesajlar veriyor

Haberin Devamı

İkisinin de gazetecilik geçmişi (!) gurur sayfalarıyla dolu. Biri vakti zamanında, Amerikan siyasal tarihinin en sarsıcı olaylarından ‘Watergate skandalı’nda boy göstermiş, diğeri ise İrlandalı uyuşturucu çetelerine karşı hayatı pahasına mücadele etmişti!


Bu iki ‘meslektaş’, yani ‘Başkanın Bütün Adamları’ndan Robert Redford’la ‘Veronica Guerin’den Cate Blanchett bu kez birlikte yeni bir ‘gerçek gazetecilik’ vakasıyla huzurlarımızdalar.


Senarist olarak (‘Zodiac’, ‘İnanılmaz Örümcek Adam’, ‘Beyaz Saray Düştü’) tanıdığımız James Vanderbilt’in ilk yönetmenlik çabası ‘Gizli Dosya’ (‘The Truth’), 2004’teki ABD seçimleri öncesi CBS Televizyonu’ndaki ’60 Minutes II’ programında yayımlanmış gerçek bir habere ve bu haberin mesleki yankılarına odaklanıyor.

Haberin Devamı


Söz konusu haber, George W. Bush’un, 70’lerde Teksas Ulusal Hava Muhafızı olarak görev yaparken Vietnam’a gitmemek için kimi ilişkilerini kullandığına dair iddialar üzerine gitmektir.


Programın ana habercisi Mary Mapes, ekibiyle olayı araştırır, ‘60 Minutes II’nun ünlü sunucusu Dan Rather da geçmişin bu tozlu sayfalarını bütün Amerika’yla paylaşır. Ekip başta tebrikleri kabul eder, lakin sonrasındaki haberin dayandırıldığı kimi belgelerin sahte olabileceğine dair itirazlarla hikâye bambaşka sulara evrilir…

Soru sormaktan asla vazgeçme…


Vanderbilt’in, senaryosunu de kendisinin kaleme aldığı film Mary Mapes’in anılarını derlediği ‘Truth and Duty: The Press, the President, and the Privilege of Power’ adlı kitaptan sinemaya uyarlanmış. ‘Gizli Dosya’, Amerikan yakın tarihindeki gerçek bir olaydan yola çıkarken temel olarak bize medyanın sorumlukluları üzerinden hatırlatmalarda bulunuyor. Ama filmin bir başka önemli işlevi daha var; haberin şehvetine kapılan gazetecilerin hamle hataları üzerinden meslek üzerine evrensel mesajlar da veriyor.


Gazeteciliğin evrensel ilkeleri…


Tabii ‘Gizli Dosya’yı dünyaya bu coğrafyadan bakıp izlemenin anlamı da farklı… Filmin bir yerinde Dan Rather, genç meslektaşına şu özlü tavsiyede bulunuyor: “Soru sormaktan asla vazgeçme…”

Haberin Devamı


Gerçeklerden çok iktidara uygun olup olmamanın önem kazandığı ve soru sormanın bile duruma göre problem teşkil ettiği bir basın düzlemi içinde bu tavsiye pratikte karşılığını bulmuyor ve sadece bir temenniden öteye gidemiyor.

Soru sormaktan asla vazgeçme…


Oyunculuklara gelince Blanchett ve Redford’un yanı sıra Topher Grace, Dennis Quaid, emektar Stacy Keach, Elizabeth Moss gibi isimler de gayet başarılı performanslar sergiliyor. Sonuçta ‘Gizli Dosya’, basının evrensel ilkeleri ve sorumlulukları üzerine iyi çekilmiş, dertlerini aktarmada problem yaşamayan bir yapım; başta gazeteciler olmak üzere gerçeğin peşinde koşmaya kararlı vicdan sahibi tüm seyircilere tavsiye ederim…


Gizli Dosya
Yönetmen: James Vanderbilt
Oyuncular: Cate Blanchett, Robert Redford, Topher Grace, Dennis Quaid, Elizabeth Moss, Stacy Keach, Bruce Greenwood 
ABD yapımı

 

Yazarın Tüm Yazıları