Köpeklerde mikroçip ve kimlik kartı uygulaması

Hayvan hakları yasasındaki yeni düzenlemelerden biri de sahipli kedi ve köpeklerin mikroçip yardımıyla işaretlenerek yeni tek tip kimlik kartlarıyla mikroçipin eşleştirilerek tanımlanmasını öngörüyor.

Haberin Devamı

Köpeklerde mikroçip ve kimlik kartı uygulaması

Bu sayede hedeflenen kedi ve köpeklerin kaybolma durumlarında mikroçip yardımı ile sahiplerinin ve adreslerinin tespit edilebilmesi, hastane ve klinik ziyaretlerinde sağlık geçmişleri hakkındaki datalara ulaşılabilmesi, ortak iletişim ağı çerçevesinde ilgili kurumlarda yapılacak işlemler sırasında kolaylık ve netlik sağlanması, yurtdışı çıkış işlemlerinde kolaylık ve uygunluk oluşturma, ilgili kurumlarca istatistik oluşturabilmek hedefleniyor.

Köpeklerde mikroçip ve kimlik kartı uygulaması

ENJEKTÖR İLE YERLEŞTİRİLİR

Bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan mikroçip genelde köpeğin ensesinin arkasına enjektör yardımı ile yerleştirilir. İçerisinde radyo verici ve kendine mahsus bir kimlik numarası vardır, ayrıca 25 yıla kadar veya daha fazla dayanabilir. Hatırlanması gereken önemli bir nokta bu mikroçipin köpeğin bulunduğu yeri takip etmek için kullanılmadığıdır ama eğer kayıp bir köpek bulunursa ve mikroçip okuyucusu olan bir veterinere götürülürse köpeğe özel olan mikroçip numarası okunabilir, veri tabanından da o numara kullanılarak köpeğin kimliği öğrenilir ve sahibinin bulunması kolaylaşır.

UYGULAMA ZORUNLU KILINDI

Ayrıca mikroçip uygulaması ile eşlenik olarak kedi ve köpeğinize bir de kimlik kartı tanımlaması yapılması öngörülmekte. Kimlik kartı, köpeğin ya da kedinin aşı ve parazit uygulama bilgilerini, varsa operasyon kayıtlarını aynı zamanda da yurtdışı ve yurtiçi seyahat uygunluk ve legalizasyon bilgilerini içermekte. Karne ve mikroçipler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bünyesinden veteriner hekimler odası yardımı ile hayvan hastaneleri, veteriner poliklinikleri ve kliniklere dağıtılarak hayvan sahiplerine ulaşması sağlanıyor. Bu da hali hazırda bir aşı karnesine sahip olan köpek ve kedilerin de yeni karne ve mikroçip uygulamasını zorunlu kılıyor.
2022 Ocak ayının başına kadar tanımlanan değişim süresinin yasaya uyum süreci kapsamında uzatılması gerekliliğinin tüm kedi ve köpek sahipleri açısından elzem olduğunu düşünüyorum.

Yazarın Tüm Yazıları