Köpeklerde egzersizin önemi

Baharın gelmesiyle, köpeklerimizle dışarıda daha uzun ve nitelikli vakit geçirmemiz mümkün olmakta.

Bizim hayatımızda spor, hareket etmek, egzersiz yapmak ne kadar önemli bir yer tutuyorsa bizimle yaşayan köpek dostlarımızın da en az bizim kadar egzersiz yapmaya, düzgün gezinti programlarının olmasına ihtiyaçları vardır. Tabii ki bize bağımlı olarak yaşadıklarını düşündüğümüzde bütün bu planlamayı onların adına bizim yapmamız gerekir.
* * *
Yapılan istatistiki çalışmalarda aileleriyle yaşayan ev köpeklerinde gözlemlenen davranış bozukluklarının büyük bir kısmının ‘egzersiz eksikliği’ ve ‘gezinti planlarının yetersizliğine’ bağlı olarak oluştuğu belirtilmektedir. Ev içerisinde aşırı hareketlilik, uygunsuz yerlere tuvalet alışkanlığı şekillendirme, eşya parçalama, huzursuz davranışlar, aşırı havlama, yalnızlığa tahammülsüzlük ve buna benzer ciddi ve köpekle yaşamayı imkânsız kılan davranış bozukluklarına genellikle gezinti ihtiyacı karşılanmayan ve yeterli derecede egzersiz yapmayan köpeklerde rastlanır.
Doğru bir program oluşturularak bu davranış problemlerinin çok kolay üstesinden gelinebilecekken, köpek sahibinin ihmalkârlığı ve dostunun ihtiyaçlarını gerektiği şekilde karşılamaması sonucunda bu davranış problemleri içinden çıkılmaz bir hale gelerek, maalesef köpekle sahibinin ayrılmasıyla sonuçlanmaktadır. Halbuki, köpek sahiplerinin kendi egzersiz planları içerisine dostlarını dahil etmesiyle hem kendilerini hem de dostlarını daha sağlıklı bir beden ve ruh haline getirmeleri mümkündür.
* * *
Köpeklerimizle günlük rutin yürüyüşlerin yanı sıra yapabileceğimiz egzersiz çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

- TOP OYUNU: Köpeğin çiğnemesine dayanıklı ve yeterli büyüklükte olan bir topla yapılabilecek olan at-getir oyunları, hem iyi bir egzersiz hem de itaat ilişkisini kuvvetlendiren eğlenceli bir aktivitedir.

Köpeklerde egzersizin önemi

- FRİZBİ YAKALAMA: Köpekler için üretilmiş frizbilerle oynanabilecek bu oyun dostumuzla odaklanma, zamanlama ve çevikliği sağlayan güzel bir antrenmandır.

Köpeklerde egzersizin önemi

- ÇEKİŞTİRME OYUNLARI: Köpekler çekiştirme oyununu çok severler. Dayanıklı ve köpeklere uygun materyallerden yapılmış oyuncaklarla eğlenceli egzersizler yapılabilir. Aşırı baskın karakterli köpeklerle bu oyunu oynarken dikkatli olmak, oyunu doğru yönetmek önemlidir.

- KÖPEKLE YÜZMEK: Deniz ya da temiz su kaynakları bulunduran bir çevrede yaşıyorsanız, köpeğinizle birlikte yüzmekten daha iyi bir spor düşünülemez.

- KÖPEKLİ SPORLAR: Köpekle birlikte yapılması amaçlanan, belli kurallara ve disipline sahip olan, Avrupa’da çok yaygın olmakla birlikte ülkemizde de yavaş yavaş tanınan köpekli sporları ekipman ve antrenör bulunduran merkezlere üye olarak yapmak mümkündür.

- KÖPEKLE BİSİKLET: Bisiklete bağlantı sağlayan aparatlarla köpeğinizle birlikte güzel bisiklet gezintileri yapmak olanaklıdır.

- KOŞU BANDI: Köpeğinize dışarıda yaptırdığınız egzersizler yetmiyorsa, onu tıpkı bizler gibi koşu bandına yönlendirebilirsiniz. Koşu bandına köpeği doğru bir şekilde alıştırmak ve tempoyu zaman içerisine yayarak arttırmak dostunuzun uyumunu kolaylaştıracaktır.
* * *
Bütün bu egzersiz planlarının uygulanmasında:
- Köpeğin tok karnına antrenmana çıkartılmaması...
- Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalarda ağır egzersiz yaptırmaktan kaçınılması...
- Egzersizlerde kullanılan materyallerin köpek sağlığına uygun materyaller olmasına dikkat edilmesi...
- Egzersizlerin aşırı trafik içeren yerler gibi uygunsuz alanlarda yapılmaması...
- Egzersizin hemen sonrasında köpeğe yüksek miktarda su verilmemesi...
Gibi unsurlara dikkat etmek gerekir.
Bütün bu seçenekler arasından size ve köpeğinize en uygununu tespit edip, birlikte daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

 BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Burun yapısının enteresanlığından dolayı ‘Çatal Burun’ ismiyle anılan av köpeği, Türkiye’nin Tarsus bölgesine ait -sadece bize özgü- bir ırktır. Koku alma duyusunun çok kuvvetli olmasına bağlı olarak ‘dedektör köpek’ olarak da emniyet ekipleri tarafından kullanılmaktadır.

Köpeklerde egzersizin önemi

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X