Köpek sahiplerini ilgilendiren son gelişmeler

“Mikroçip ile eşlenik pasaport uygulaması”, şu sıralar tüm köpek ve kedi sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

Haberin Devamı

Köpek sahiplerini ilgilendiren son gelişmeler

Çünkü uygulama için “bu yılın sonuna kadar tamamlanacağı” belirtilmişti. Oldukça kısa bir sürede yapılması zorunlu kılınan bu uygulama, hayvan sahiplerinde doğal olarak telaşa sebebiyet verdi. Bu uygulamaya vaktinde katılmayan hayvan sahiplerinin de cezai işleme tabi tutulacağı bilgisi, durumu daha da karmaşık hale getirdi.
Aynı zamanda veteriner kliniklerinin, bağlı bulundukları veteriner hekimler odalarından temin edecekleri pasaport ve mikroçiplerin tükenmesi ve teminde yaşanılan aksaklıklar, halihazırda geçmişte mikroçip takılmış olan hayvanların kayıt sistemine nasıl katılacağı sorusu ise kafaları daha da karıştırdı.
Geçen günlerde, “yeni uygulamanın uyum süresinin 2022 yılının sonuna kadar uzatılması” kararının açıklanmasıyla hem veteriner hekimler hem de hayvan sahipleri zaman kazanmış oldu. Böylece yeni uygulamanın daha nitelikli ve fonksiyonel bir şekilde uygulanabilmesi söz konusu olacak. Önceden çiplenmiş olan kedi ve köpeklerin de bu yılın sonuna kadar bağlı bulundukları veteriner kliniklerine başvurarak sisteme kayıtlarının yaptırması gerekmekte.

Köpek sahiplerini ilgilendiren son gelişmeler

TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Haberin Devamı

Kısa bir süre önce kararı alınan bir başka düzenleme de tüm köpekseverleri üzdü ve endişelendirdi. American Bully ve American Staffordshire Terrier ırkı köpeklerin de “tehlikeli köpek ırkları” sınıfına dahil edilmesiyle bu ırkları ya da melezlerini besleyenleri ciddi anlamda telaşlandırdı. Son derece sosyal ve dengeli birer aile köpeği olabilen bu ırkların sadece fiziksel görüntüleri ve sosyal medyadaki tetiklemelerle tıpkı talihsiz Pitbull’lar ve Dogo Argentino’lar gibi yaftalanması bizleri derinden yaraladı.

Köpek sahiplerini ilgilendiren son gelişmeler

*Umudumuz bu karar ve düzenlemelerin ehil kişiler tarafından oluşturulacak komisyonlarca tekrar gözden geçirilerek ele alınması ve hiçbir köpeğin ırkından dolayı tehlikeli olarak anılmaması.

Haberin Devamı

*Endişemiz bu tip -irdelenmeden alınan- kararların başka köpek ırklarına da sirayet edebileceği.

Yazarın Tüm Yazıları