Köpeğimizin hayatını tehdit eden parazitler

Adından da anlaşılacağı gibi parazitler köpeklerimizin besinlerine ortak olup onların sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen asalak canlılardır.

Haberin Devamı

Köpeklerimizi tehdit eden bu zararlı parazitlerin en tehlikelilerini şu şekilde sıralamak mümkündür.
-İç parazitler
-Dış parazitler
-Kan parazitleri

İç parazitler: Genellikle başta bağırsaklar olmak üzere köpeğimizin iç organlarını mesken tutan zararlı canlılardır. Bağırsak solucanları, tenyalar, kancalı kurtlar bu parazitlere örnektir. İç parazitler köpeğin besinlerine ortak olarak onu sömürürler. Kilo kaybı, ağız kokusu, anemi, bağışıklığın düşmesi, deri ve tüy sağlığının bozulması gibi birçok rahatsızlığa neden olurlar. Köpeklerden insanlara bulaşabilen türleri de mevcuttur. Bu tehlikeli parazitlerden köpeğimizi korumak için belli periyotlarla veteriner hekim gözetiminde ilaçlamalar yapmak, onları bu zararlılardan koruyacaktır.

Köpeğimizin hayatını tehdit eden parazitler

Haberin Devamı

Dış parazitler: Kene, pire, uyuz akarları ve sinek larvaları gibi genellikle deriyi mesken tutan zararlı canlılardır. Çoğunlukla kan emerek ya da deri hücrelerini yiyerek beslenirler. Köpeklerde tüy dökülmesi, derinin bütünlüğünün bozulması, anemi, ateş ve şiddetli kaşınmalarla karakterize birçok rahatsızlığa neden olurlar. Köpeklerimizi bu parazitlerden korumak için özellikle yaz aylarında oral tabletlerin, spot-on solüsyonların ve koruyucu tasmaların düzenli kullanımına dikkat etmek gerekir. Dış parazitler köpeğimiz için birçok ölümcül hastalığın nakledicileridir.

Köpeğimizin hayatını tehdit eden parazitler

Kan parazitleri: Genellikle kene, pire ve tatarcık sineği gibi kan emiciler aracılığıyla köpeklerimizin vücuduna dahil olan zararlılardır. Kan dolaşımına girerek kanın bütünlüğünü ve biyokimyasını bozarlar. Yüksek ateş, iştahsızlık, kanamalı deri lezyonları görme bozuklukları gibi semptomlarla hastalık oluştururlar. İnsana da bulaşabilen bu parazitler ölümcül olabilirler. Tedavisi çok güç olan bu parazitlerden korunma hedefli düzenli dış parazit ilaçlamalarının yapılması ve aşılamalar uygundur.

Haberin Devamı

Köpeğimizin hayatını tehdit eden parazitler

Yazarın Tüm Yazıları