Karlı havalarda gereken önlemler

Ülkemizi etkisi altına alan yoğun kar yağışı bizler için olduğu kadar dostlarımız köpekler için de bazı önlemleri almayı gerektiriyor.

Haberin Devamı

Karlı havalarda gereken önlemler

Her ne kadar köpeklerimiz karda gezmek ve oynamaktan keyif alsa da tatsız olaylar yaşamamak adına onlar için dikkat etmemiz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz...

PATİDEKİ BUZLAR TEMİZLENMELİ

- Karlı günlerde dostunuzla yapacağınız sabahın erken saatleri ve akşam gün batımı sonrası gezintilerinde üşütme riskine karşı özellikle kısa tüylü köpekleri soğuk havanın etkilerinden koruyacak kıyafetler giydirmeniz gerekli olacaktır.
- Karda yapılacak uzun gezintiler esnasında dostumuzun özellikle parmakları arasında kümelenecek olan buz parçalarını ara ara temizleyerek rahatsızlığını gidermeniz gerekebilir.
- Karın cam ve şişe kırıklarını ya da sivri cisimleri kamufle ederek köpeğiniz için risk oluşturabileceğini unutmayınız.
- Karlı havalarda yapacağınız gezintiler sonrasında kuruyacak ve çatlayacak olan pati taban yastıkları için özel üretilmiş pati bakım krem ile yağlarını ihmal etmeyiniz.
- Özellikle tuzlama çalışması yapılmış alanlardan dostunuzu uzak tutunuz. Tuz patilerde oluşabilen çatlaklardan içeriye sızarak dostunuzun canının yanması ve topallamasına neden olabilir.

Karlı havalarda gereken önlemler

KULÜBELER MUHAFAZALI OLMALI

- Bazı köpekler kar yemekten hoşlanır, bu durumun mide-bağırsak sisteminin üşütülmesi ve kusma-ishal gibi sonuçları olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
- Karlı ve soğuk havalarda özellikle bahçede bakılan köpeklerin kulübelerinin muhafazalı ve kuru olduğundan emin olun, kulübenin çatısı ve etrafına biriken karları küreyin. Sularının donma ihtimaline karşı sürekli tazeleme yapın ve dostunuzun soğuk havalarda artan kalori ihtiyacını karşılayacak miktardaki mamayı günde birkaç öğün olacak şekilde verin.
- Uzun süreli kar yağışına maruz kalmış köpeğinizi gezintiler sonrasında mutlaka kurulayın.

KÜRKLERİ FIRÇALANMALI

- Özellikle karın yoğun olduğu kaygan zeminlerde köpeğinizin sakatlanmasına sebep olacak oyunlar ve manevralardan uzak durun.
- Onu karın ve soğuk havanın zararlı etkilerinden koruyacak olan kürkünün bakımını düzenli fırçalayarak sağlayın.
- Karlı havalarda köpeğinizle gezintiye çıkarken kendiniz için de kaymayacak tabanlıklı ayakkabıları tercih edin. Unutmayın ki sizin yaşayacağınız bir sakatlık onun temel ihtiyaçlarını karşılayamayacağınız anlamına gelir.

Karlı havalarda gereken önlemler

SOKAKTAKİ CANLARI UNUTMAYALIM

Soğuk ve karlı kış koşulları, doğada ve sokakta yaşayan tüm canlılar için çetin bir mücadeleyi gerektirir. Bu sebeple onları da unutmayalım.
- Kuşlar için yem bırakın.
- Sokak hayvanlarını besleyin.
- Onları kar ve soğuktan koruyacak sığınaklar oluşturun.
- Zayıf, hasta ve yaşlı olanlar için en azından kışı atlatmak için geçici yuva olun. Bu misyonu üstlenmiş barınak ve sivil toplum kuruluşlarına yardım edin.
- Özellikle evcilleştirilerek kendimize muhtaç ettiğimiz hayvancıkları unutmayarak onlara elimizden geldiğince yardımcı olup yaşam haklarına saygı duyarak gece sıcak evlerimizde yastığa başımızı vicdanımız rahat koyalım.

Yazarın Tüm Yazıları