Senin Yüzünden 

Buray, DJ/prodüktörler Arem Özgüç ve Arman Aydın’ın yeni şarkısı “Senin Yüzünden” geçen haftanın keyifle dinlenen yeni şarkılarından biri oldu.

Buray, Arem Özgüç ve Arman Aydın ortaklığının ilk ürünü ‘’Rampapapam’’ı geçtiğimiz aylarda dinlemiştik. Oldukça ses getiren ve listelerde başarı gösteren bu çalışmanın ardından şimdi “Senin Yüzünden” adlı şarkı için tekrar bir araya gelen 3’lü yeni başarılara imza atacak gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz cuma günü çıkan ‘’Senin Yüzünden’’ şarkısının sözleri Buray ve Mertkan Erkan’a, müziği ise Buray, Arem Özgüç ve Arman Aydın’a ait. Rapçi Tepki şarkıya hem söz hem de melodi olarak ilham olmuş ve fikirler vermiş. Aşıksanız ve çıkmaza girdiyseniz geçmiş olsun bu şarkı tam size göre.

Yönetmenliğini Omid Saghafi’nin yaptığı video klibin sanat yönetmenliğini Tuğçe Akış üstlenmiş. Buray’ın klip sonrası vücudundaki boyaları çıkarması tam 45 dakika sürmüş. Klibin eğlenceli kamera arkası görüntüleri 1 hafta içinde yayında olacakmış.

Buray ve son zamanlarda isimlerini yaptıkları diğer başarılı işlerle sık sık duyduğumuz Arem Özgüç ve Arman Aydın’ın işbirliğinin devamının gelmesi gerektiğine inanıyorum. Bu ortaklığı bir 3’lü seri olarak düşünürsek diğer çalışmanın ne olacağını bekleyip göreceğiz.

‘ Senin Yüzünden’ , Gomma ve Wasp Entertainment ortaklığı ile tüm dijital mecralarda klip çalışması ile birlikte yerini aldı. Dinlemediyseniz hemen kulak verin.

 

Sokağın Sesi

Sokakta söyledikleri şarkılar ile sosyal medyada hatırı sayılır izlenme ve dinlenme sayısına imza atarak isimlerini duyuran ve daha sonra yaptıkları işlerle başarılarını devam ettiren Merve Uyanık ve Mehmet Baştürk, 'Sokağın Sesi ' isimli keyifli ve enteresan bir proje için bir araya gelmiş.

10 tane insanın kalbine dokunan, maziye götürüp gözünü dolduran şarkının birleşiminden oluşan tek bir şarkı düşünün. İşte o şarkıyı bu yetenekli, sesi güzel ikilinin sesinden dinliyorsunuz. Fikir gayet güzel. Ortaya çıkan iş nokta atışı olmuş. Parçaları kendilerine has yorumlarıyla farklı bir pencereden dinleyici ile yeniden buluşturan Merve ve Mehmet bu çalışmanın hakkını fazlasıyla vermiş.

Projenin müzik direktörlüğünü Ceyhun Çelikten üstlenmiş. 4 dakika boyunca duyduğumuz şarkılar ise; Cesaretin Var Mı Aşka?, Geçer, Vazgeçemem, Senden Vazgeçmem, Üzülmedin mi?, Üzülme, Acı Veriyor, Yandım, Yerine Sevemem, Küsme Aşka

 

Her Şey Yolunda

Anıl Durmuş’un yeni şarkısı “Her Şey Yolunda” Sony Music etiketiyle yayımlandı. Anıl yaptığı işin üstüne yeni şeyler koymanın peşinde olan bir isim. Bu seferde şaşırtmadı ve farklı bir şarkı ile dinleyicinin karşısına çıktı.

Söz, müzik ve düzenlemesi Mert Demir’e ait olan şarkının mix ve masteringi Emir Ural’a ait. Anıl Durmuş’un kemik dinleyici kitlesine farklı gelecek , yeni dinleyenleri ise bağrına basacak olan bu şarkı bana kalırsa Anıl’ın bundan sonra yapacağı işlerin bir habercisi niteliğinde. Yetenekli bir müzisyen olan Mert Demir ile yaptığı iş birliği Anıl’a çok yakışmış.

Şarkı çıktıktan sonra merak ettiklerimi Anıl’a sordum.

 

Bu şarkı diğer çıkarttıklarından okuyuş ve düzenleme olarak daha farklı. Özel bir nedeni var mı?

Şarkıyı ilk dinlediğimde içinde kayboldum. Kendine has bir havası vardı. Özel bir nedeni yok ama ben yeni soundlar denemeye açık birisiyim. Anlatmak istenilen durumda beni etkiledi.

Bundan sonra yapacağın şarkılarda dinleyicini bekleyen sürprizler var mı?

Belirli kalıplar yerine gerçek olduğunu düşündüğüm şarkılarda var olmayı seviyorum. Bunun adı sürpriz olabilir başlı başına. Hali hazırda bitirdiğimiz şarkılarım var. Bunu zamanla göreceğiz.

 

O Şarkıyı Çal

Funda Arar, yeni şarkısı ' O Şarkıyı Çal ‘ ile kalpleri 12’den vurup, can acıtan bir ayrılık arifesinde duygulara tercüman olmaya gelmiş.

Söz ve müziği Şehrazat’a ait olan ‘ O Şarkıyı Çal ‘, Febyo Taşel'in yaptığı düzenleme ve Funda Arar’ın güçlü vokali ile birleşince ortaya çıkan işin duygu yoğunluğunu varın siz düşünün. Sözler ve melodiler öyle güzel iç içe geçmiş ki kendinizi romantik bir filmin ayrılık sahnesinin tam ortasında hissediyorsunuz.

'O Şarkıyı Çal'ın video klip çalışması Murat Joker'in yönetmenliğinde çekilmiş. Siyah beyaz olan videoda Funda Arar, yakın plan çekimlerde gözleri ile şarkıyı tekrar yaşatmış. Ben videonun sadeliğini ve ışığını çok beğendim. Gayet şık bir iş olmuş.

2021'e umutla baktığını söyleyen Funda Arar “Bu tatsız, renksiz, hepimizi üzen yıl sonunda bitiyor. Ben de yeni bir şarkıyla karşılamak istedim yeni yılı. Umarım hepimiz için harika bir yıl olur" dilekleri ile yeni şarkısını dinleyicinin beğenisine sunuyor.

2021’de Funda Arar’dan temposu yüksek, yaz aylarına girerken ters köşe bir dans şarkısı beklediğimi buradan kendisine iletiyorum.

 

Sakiler

Serkan Balkan , Yücel Girgin ve Hasan Gözetlik’in kurduğu Sakiler grubu öyle güzel bir cover yapmış ki dinleyip beğenmeyene henüz rastlamadım.

Pinhani grubunun sözü ve müziği Sinan Kaynakçı’ya ait olan ‘ Dünyadan Uzak’ şarkısına yeni bir soluk getiren Sakiler, şarkının efkar sayısını 100 ile çarpmış.

Hasan Gözetlik’in insanın içine işleyen yorumu ve nağmeleri , Serkan Balkan’ın düzenlemesi ve Yücel Girgin’in gitarı derken ortaya çok keyifli bir iş çıkmış. İnsan dinlemelere doyamıyor.

Dinlerken derin bir of çekmesi garanti olan Sakiler’in ‘ Dünyadan Uzak’ yorumunu acilen dinleyin. Grubun bundan sonraki çalışmalarına dikkat kesilelim.

X

Sevgilim  

2020 yılında ‘Can Kenarım’, ‘Kalben’ ve ‘Gece’ isimli şarkılarını çıkartarak müzikal üretimine ara vermeden devam eden Murat Boz, şimdi 14'üncü single çalışması ‘Sevgilim’ ile 2021 defterini romantik bir çalışma ile açıyor

Sözlerini Yıldız Tilbe'nin yazdığı ‘Sevgilim’in müzik ve düzenlemesinde Devrim Karaoğlu’nun imzasını görüyoruz. İnsanın içine içine işleyen ve gayet efkarlı bir slow olan ‘Sevgilim’, Murat Boz’un tertemiz vokali ile pik yapmış.

 

İlk albümünden bu yana çıkardığı çalışmalarda slow şarkıları farklı yerde duran Boz’un bana kalırsa ilerleyen zamanlarda bu şarkılarını derlediği bir albüm hiç fena olmaz. Klip çekmediği slow ve mid tempolu şarkılar bu sayede tekrar değerlenmiş olur.

 

Yeni şarkı ‘Sevgilim’, romantik bir filmin soundtrack çalışmasının A1’i gibi vurucu bir iş olmuş. Boz’un pesinden tizine duyguyu dört dörtlük veren vokalinden söz etmeye gerek bile yok.

 

‘Sevgilim’e Murad Küçük'ün yönetmenliğinde çekilen ve çekimleri iki günde tamamlanan klip şarkıyı tamamlamış. Ben Murat Boz’un son yıllarda seçtiği şarkıları, denediği türleri ve bizden öğelerden kopmadan dünya müziğine yakınlaşmasını gayet başarılı buluyorum. Bu aralar yaydığı enerji yeniden doğmuş ve daha çok güçlenmiş gibi. Yeni yapacağı işleri ve çıkaracağı şarkıları bu varsayımdan hareketle merakla bekliyorum.

 

Yazının Devamını Oku

Bitmezse Kış  

Fikri Karayel’in 2020 yılında yayınladığı ‘Öl De Öleyim’ ve önceki yazılarımda severek dinleyip bahsettiğim ‘İyi Geliyor’ teklilerinin ardından merakla beklenen ‘Uzaktan' isimli yeni albümünün çalışmaları tamamlanmış. 

Yakında çıkacak olan ve toplam 9 şarkıdan oluşan albümden ‘Bitmezse Kış’ isimli şarkı önden girizgahı yaparak şimdi dinleyiciyi selamlıyor. Fikri Karayel’in söz ve bestesinde Ceren Deniz ve Serhan Bülbül ile ortak çalıştığı 'Bitmezse Kış' isimli mid tempo şarkı bana 2000’lerin başlarında sevdiğim pop r&b şarkılarının tadını verdi. Nakaratla birlikte sizi alıp götüren şarkının düzenlemesi Tolga Erzurumlu’ya ait.

 

Şarkı ve onun görsel anlatımına her zaman önem veren Fikri Karayel, ‘Bitmezse Kış’ın İdil Dizdar ve Sait Dağdeviren yönetmenliğinde çekilen video klip çalışmasında gayet şık bir işe imza atmış. Kapak ve imaj fotoğrafları için Fethi Karaduman ile çalışan Karayel, şarkısından videosuna yine özenli bir çalışma ile karşımızda. Heyecanla albümü beklerken, lapa lapa kar yağan şu günlerde fonda ‘Bitmezse Kış’ ile rüyalara dalacağız.

 

Kalpsiz

Efkar katsayınızı arttırmak istiyorsanız Cengiz Kurtoğlu ve Ayşen Birgör’ün birlikte seslendirdiği ‘ Kalpsiz’ isimli şarkıyı hiç düşünmeden dinleyebilirsiniz. Sözleri Hakkı Yalçın'a, müziği Orçun Kurtoğlu, Aydın Kurtoğlu, Ferit Özkan ve Seçkin Özer'e ait olan şarkı sevgiliye duyulan öfkeyi ve sitemi nokta atışı sözlerle dile getirmiş.

 

Aşk söz konusu olunca kalpsiz kesilenlere mesaj niteliği taşıyan şarkı özellikle geçtiğimiz 14 Şubat günü ayrılan çiftlerin birbirine mesaj olarak yolladığı şarkılardan biri olmuştur diye düşünüyorum.

Yazının Devamını Oku

Evdekilere Söyle

Tarzını ve müzik dünyası içindeki duruşunu çok sevdiğim Güliz Ayla’nın yeni şarkısı çıktı. Sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Evdekilere Söyle’ biraz reggae biraz pop tertemiz bir dans şarkısı olmuş bana göre.

Dinler dinlemez yerinde sallanmana neden olan şarkının düzenlemesi ve mixi başarılı aranjör Sabi Saltiel’e ait. Saltiel’in hem retro hem de modern çizgisini yine çok iyi harmanladığı işlerinden biri olmuş. Kendisinin daha önce Yalın ve Mabel Matiz’e yaptığı çalışmaları beğendiğimden, Güliz Ayla’nın bu şarkısının düzenlemesinde imzasının olmasına ayrı bir sevindim.

 

‘Evdekilere Söyle’de her şey büyük bir uyum içinde. Şarkının ruhunu çok iyi yansıtan ve Melih Kun yönetmenliğinde çekilen videoda Güliz’e 15 kişilik profesyonel  bir dans grubu eşlik etmiş. Styling Bedirhan Taşçı tarafından yapılırken, fotoğrafları Halil Güzel çekmiş.

 

Şarkıda tıpkı kendi gibi cesur, güçlü ve eğlenceli bir kadının duygularını anlatan Güliz, karşı tarafı harekete geçmeye davet ediyor. Madem seviyoruz, ne diye kasıyoruz duygularını sal gitsin mesajını veren şarkı, keyifle eşlik edeceğiniz türden.

 

Aşka Cezalı

Soner Arıca’nın söz ve müziği kendisine, aranjesi ise Miraç Kutlu’ya ait olan "Aşka Cezalı" isimli yeni single çalışması geçtiğimiz hafta çıktı. Soner Arıca denince akla duygu yoğunluğu yüksek şarkılar geliyor. Dinler dinlemez biraz efkar biraz romantizm derken tripten tribe girerken buluyorsunuz kendinizi.

Yazının Devamını Oku

Çok Mu Zor

Yapım aşamasını yakından takip ettiğim, ilk duyduğum anda vurulduğum, sözü ve müziği Onur Özdemir’e ait olan ‘Çok Mu Zor’ isimli şarkı Gülşah Kömür’ün sesinden dinleyici ile geçtiğimiz hafta buluştu.

 

Katıldığı bir ses yarışmasında birinci seçilen Gülşah Kömür’ün vokali ile ‘Çok Mu Zor’ şarkısı dinleyeni alıp götürüyor. Akıp giden melodiye lazım olan tertemiz vokal ihtiyacı Gülşah ile tamamlanmış diyebilirim. Müzik kariyerinin ilk teklisinde Onur ile çalışması bana kalırsa Gülşah için büyük bir şans. En nihayetinde ilk şarkı her zaman önem teşkil eder. Bunun usta bir elden çıkması isabet olmuş. Onur ile sosyal medyada şarkının çıktığı gün yaptığı canlı yayında gözlemlediğim kadarıyla Gülşah, işinin her detayıyla ilgilenen, disiplinli biri. ‘Çok Mu Zor’ şarkısının çıktığı bu müzikal yolculukta kendisine uğur getirmesi dileğiyle.

 

Begefendi

Berkcan Güven namı diğer BEGE’nin toplam on iki parçadan oluşan “BEGEFENDİ” isimli albümü geçtiğimiz cuma günü çıktı. Albüm öncesi haberci niteliğinde yayınlanan Harman, Nazar ve Eksi şarkılarının ses getirmesinin ardından gelecek yeni çalışmaların ne olacağı merakla beklenirken BEGEFENDİ albümü sürpriz bir şekilde geçen hafta dinleyici ile buluştu.

 

Çalışmalarının dört ay sürdüğü albümün ilk videosu BEGE’nin Emir Taha ile birlikte söylediği B.S.G’ye gelmiş. Mert Akay yönetmenliğinde çekilen video klip çok keyifli olmuş. Azılı bir Eurovision şarkı yarışması seveni iseniz videoyu tebessüm ederek izlemeniz garanti. Zeynep Bastık, Chaby, David ve Linçsquad tayfası şarkının videosuna misafir olarak renk katmış.

 

Yazının Devamını Oku

Seni Soruyorlar

Ersay Üner sürprizli müzisyenlerden. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Pandemi dönemi şarkılar yazmaya ara vermeden devam eden Üner, geçtiğimiz hafta bunlardan bir tanesini dinleyici ile paylaştı.

Söz, beste ve düzenlemesi kendisine ait olan ‘ Seni Soruyorlar ‘ 3 dakika 11 saniye boyunca hem dans ettiriyor hem de severek ayrılanların duygularına tercüman oluyor. Şarkıyı kulaklıkla dinleyince Ersay’ın katman katman nakış gibi işlediği düzenlemesini keşfe çıkıyorsunuz. Retro disco tatlarının üzerine serpilmiş efkarlı yaylılar ve trompet ‘ Seni Soruyorlar’ın güzel detaylarından sadece birkaçı. Şarkı biten bir ilişkinin ardından gelen sorulara isyanı ve o durumun yarattığı bunalımı anlatıyor.

 

Ersay ‘Seni Soruyorlar’ için, ‘ Biten bir ilişkinin ardından cevaplanması en zor şeylerden biri; Eşin, dostun ve çevrendeki insanların ilişkinin neden bittiğine dair sorduğu sorularıdır. Bu sorunun cevabını henüz kendine bile verememişken ve ilişkiyi hatırlamaya dahi çekinirken; günlük bir sohbetin içinde, aniden karşımıza çıkan bu sorular hepimizin hayatında yaşadığı ve bir gün yaşayabileceği bir durum.’ demiş. Bana kalırsa Ersay, şarkıda bu durumu ‘Hay ağzına sağlık’ dedirten nokta atışı cümlelerle gayet güzel anlatmış.

 

Projenin prodüktörlüğünü Büşra Pekin ve Ersay Üner’in kendisi üstlenmiş. Şarkının video klip çalışmasının yönetmen koltuğunda ise Elif Demiralp’i görüyoruz. O zaman Ersay’ın sıradaki şarkılarını beklerken ‘Seni Soruyorlar’ ile ısınma turlarına başlayalım.

 

Tabu

Gizem’in ‘Tabu’ şarkısı nihayet çıktı. Nihayet diyorum çünkü uzunca bir süredir Gizem’in heyecanını ve paylaşmak için ne kadar sabırsızlandığını yakından bilenlerdenim. Aslında bu projenin her şeyi hazırdı fakat kimsenin ajandasında olmayan pandemi ve devamındaki süreç tüm planları bozarak çıkışı geciktirdi. Geç olsun güç olmasın diyen Gizem, en nihayetinde ‘Tabu’yu müzikseverlerin beğenisine geçtiğimiz Cuma günü sundu.

Yazının Devamını Oku

Elim Kaydı

Damla’yı ilk olarak 2018 yılında çıkardığı “Çık Dışarıya Oynayalım” şarkısı ile tanıdım. O zamanlar köşemde yazmıştım. GTR müzik ailesi ile çıktığı yolculuk onun için yerinde bir karar olmuştu. Aynı müzik dilinden konuşulan bir ortamda şarkıları pişirip dinleyici ile paylaşmak şu zamanda bir hayli zorken, Damla bu imkana sahip biri olarak çalışmalarını dinleyici ile paylaşmaya ara vermeden devam etti. 

2018’de çıkardığı “Çık Dışarıya Oynayalım” söz ve müziği kendisine , aranjesi ise Aytaç Özgümüş’e ait enerjisi gayet yüksek bir şarkıydı. Ardından yayınladığı tekliler ve ortak çalışmalarla müzikal yelpazesinden örnekleri sunmaya devam eden Damla, şimdi 2021 model şarkısı ‘Elim Kaydı’ ile rotayı pop , r&b semalarına doğru kırıyor.

 

‘Elim Kaydı’yı dinlerken 90’lardan 2000’lerin ortasına severek dinlediğim yabancı şarkıların tadını aldım. Özellikle düzenlemeyi yapan Orhun Sevindik’in bu hissiyattaki payı büyük. Melodisi, sözü ve enerjisi ile dinleyeni ikinci nakarat dönüşünde hemen kavrayan ‘Elim Kaydı’ benim pek hoşuma gitti.

 

 

Teoman Ve Piyano

Teoman’ın 1996 ile 2006 yılları arası yazdığı şarkılardan 10 tanesi, piyanist Tuluğ Tırpan tarafından yeniden düzenlenip Teoman’ın vokali ile tekrar buluşarak geçtiğimiz Cuma piyasaya çıktı.

 

Yazının Devamını Oku

Alayına  

Tiktok’un fenomen isimlerinden biri olan Kürşat Juan'ın 'Alayına' şarkısı geçtiğimiz hafta yayınlandı. Tabiri caizse çıktığı an itibariyle fırtına gibi esti. Klip yayınlandığı gün Youtube trendlerde ilk sıraya ışık hızıyla yerleşti. En son baktığımda 6 milyon izlenmeyi geçmişti bile. Şu zamanda o rakamlara şarkı çıkar çıkmaz eskisi kadar kolay erişilemezken Kürşat, hatırı sayılır bir etkileşim sağlayarak kısa sürede iyi geri dönüşler aldı. 

'Alayına' şarkısı dinler dinlemez nakaratıyla akılda kalıyor. Bir kere dinledikten sonra gün içinde söylemesi garanti dediğimiz parçalardan bir tanesi. Sözleri şu sıralar çok konuşuluyor. TikTok dünyasından bazı isimlere göndermeler yapan “Alayına”, bir nevi bu dünyaya meydan okuyor. Baştan söyleyeyim TikTok’un yabancısıysanız şarkıyı anlamak için bir kullanma kılavuzu şart. Olaylara vâkıf olunca dinlemesi daha keyifli oluyor.

 

Kürşat gördüğüm kadarıyla içinde bulunduğu TikTok dünyasına objektif eleştiri yapabilen, hoşuna gitmeyen noktaları açık açık söyleyen biri. Bu platformu kötü kullananlara karşı görüşlerini hiç esirgemiyor. Tiktok hem dünyada hem de ülkemizde çok rağbet gören bir platform. Şimdilerde oranın gücünü gören pop camiası akın akın buraya göç ediyor. Kaçı orada barınır ve platformun gerekliliklerini yerine getirir bunu zamanla göreceğiz. Kürşat’a gelecek olursak yükselen bir başarı grafiği var. Sevenleri gün geçtikçe artıyor.

 

Young Star

'Derdi Ne? ' isimli parçası ile listelerde başarı sağlayıp, sosyal medya platformlarındaki dinlenme rakamları ile dikkat çeken Samsunlu rapçi Sefo, 2020 yılında art arda çıkardığı teklilerle başarısını perçinlemiş genç bir isim. Bana göre Sefo’nun rapinin kendine has olması ve ‘Bu Sefo okuması!’ dedirten tarzı onu diğer isimler arasından sıyırıp farklı bir yere koyuyor.

 

Sefo şimdi yeni şarkısı 'Young Star' ile 2021 yılını selamlıyor. Şarkının söz ve müziğine de imza atan 22 yaşındaki rapçi, 'Young Star'ı kendisini yıldız hisseden herkes için yazdığını söylemiş. Hayallerinin peşinden koşup istediği başarıyı elde edenlerin ve ‘ Yapamazsın’ diyenlerin karşısına ‘ İşte buradayım’ diyerek eskisinden daha güçlü çıkanların marşı olmaya gelmiş “ Young Star “ şarkısı.

Yazının Devamını Oku

İrem Derici: Müzikte bağnazlık olmaz!

İrem Derici sürprizlidir. Hem iş hem de özel hayatında verdiği ani kararlarla sizi şaşırtabilir. Bu özelliğinin altını özellikle son yıllarda daha çok çizer oldu. Rutinde hareket etmeyi sevmediğini üç sene önce çıkardığı “ Sabıka Kaydı “ albümünde yer alan “ Yazsın Bana”ya 2020 yılında klip çekmesinden anlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Benzer bir golü 2021’in ilk dakikalarında attı ve bir Sagopa Kajmer şarkısı olan ‘Vazgeçtim İnan’ı videosu ile birlikte dijital ortama saldı. Normal şartlarda kendisinden çıkardığı son maxi single’da yer alan ‘Güz Dönümü’ne klip beklenirken o rotayı bambaşka bir yere kırarak yine şaşırttı.

 

Sagopa Kajmer’in 2019 yılında çıkardığı ‘Sarkastik’ EP’sinde yer alan ‘Vazgeçtim İnan’ 2021’de İrem Derici yorumu ve Alper Atakan düzenlemesi ile karşımızda. Şarkıya Murat Joker yönetmenliğinde çekilen klip ise İrem’in bana kalırsa şu zamana kadar çektiği en cool video klip.

 

Yazının Devamını Oku

Ben Unutmayı Bilmem

Emir, “Ben Unutmayı Bilmem” isimli yeni single çalışmasını Sony Music etiketiyle geçtiğimiz hafta çıkarttı. Sözlerini kendisinin yazdığı şarkının bestesi İlker Bayraktar, düzenlemesi ise Mustafa Ceceli’ye ait.

 

Emir “ Ben Unutmayı Bilmem “ diyor ama iyi şarkı bulup dinleyicisi ile paylaşmayı her zaman iyi bilir. Takıntılı bir Başak burcu olduğunu bildiğim için, bu şarkı oluşana kadar sözünden beste ve aranjesine uzun saatler harcayıp, fikir alışverişlerinde bulunduğuna adım gibi eminim. Sonuç bana kalırsa başarılı. Yine radyoların döndüre döndüre çalacağı tertemiz bir slow şarkı olmuş ve Emir’e yakışmış.

 

Şarkı ilk dinlemede melodisi ile zaten sizi kolaylıkla yakalıyor. İkinci dinlemede ise mevzu artık tamamdır. Emir’in Mustafa Ceceli ile ilk çalışması  “ Ben Sen Olamam” albümünde yer alan “ Şiki Şiki” şarkısının düzenlemesinde olmuştu. Yıllar sonra yollar Ceceli ile tekrar kesişmiş. Özellikle slow şarkılarda Ceceli’nin düzenlemeleri bir başka oluyor. ‘Ben Unutmayı Bilmem’ buradan hareketle doğru ellere teslim edilmiş.

 

Emir’in 2020 yılının son günlerine bıraktığı bu duygu yüklü şarkının ardından 2021’de sırasıyla hangi şarkıları dinleyici ile paylaşacak hep birlikte göreceğiz. Pandemi döneminde üretimi durdurmayıp bolca şarkı yazan Emir, hazırda bekleyen şarkıları art arda bekletmeden çıkarmayı planladığını söyledi. Bu arada yeni şarkının video klip çalışması yayında. Klip, terk edilmiş bir Rum köyünde, Emir’in yönetmen olan kardeşi Erdi Sevinç tarafından çekilmiş.

 

Çek Vur

Yazının Devamını Oku

Karya Kayıtları

Aşırı kıskandığım bir kararla Gümüşlük’e yerleşen Mavi’nin; Bodrum’un kendisine kattıklarından yola çıkarak hazırladığı, düzenlemeleri yine Bodrum çıkışlı olan ‘Karya Kayıtları’ isimli albümü 18 Aralık Cuma günü dinleyici ile buluşuyor.

Mavi, bugüne kadar yayınlamış olduğu şarkıları arasından seçtiklerini Karya Kayıtları’nda yeni bir müzikal yaklaşımla yorumlamak istemiş. Yani hem sevdiğimiz Mavi şarkılarının taze demlenmiş hallerini dinleyeceğiz hem de Bodrum’un havasını ciğerlerimize çekeceğiz.

 

Mavi, albümün haberini kendi sosyal medyasından “Vakti geldi. Vakti gelince şaşkınlığı da geldi biraz. O kadar içindeyim ki aylardır, zaten çoktan paylaşmışım gibi. Ki paylaşıyorum aslında, Bodrum’a geldiğimden beri yaşadığım her şeyi, büyüme sancılarını, huzuru, fotoğrafların filtrelerine takılıp hiç görülmeyen zorlukları. “Burası alır insanı yere çarpar” demişti bir arkadaşım, “doğası aman vermez, değişmek zorunda kalırsın.” Ben de değiştim, bana daha çok benzeyen biri oldum. Her gün bir zar daha soyundum. Kalanlara baktım sonra. Ne güzel şeyler biriktirmişim aslında. 6 tane “aferin kız sana” şarkısı seçtim aralarından. “ sözleri ile verdi. ‘ Karya Kayıtları ‘ onun için hem bir Bodrum günlüğü hem de geçmişten günümüze Mavi’nin yolculuğuna çakılan bir selam niteliği taşıyor.

 

Berkant Çelen’in düzenlemeleri ve gitarı eşliğinde söz ve müziği Mavi’ye ait olan şarkıların Bodrum havasını içine iyice çekmiş hallerini dinleyeceğiniz ‘Karya Kayıtları’nın ilk video klip çalışması ‘ Silmesinler İzlerimi ‘ şarkısına gelecek. Şarkının videosunu Mavi’nin kendisi yönetmiş. Sonucun iyi olduğuna hiç şüphem yok. Cuma günü dijital ortamlara zıplayıp albümü dinleyin.

 

Moawk’ın ‘Kush’u

Bu cuma çıkacak ve merakla beklediğim işlerden biri Moawk’ın yeni şarkısı “Kush”. Dolu Kadehi Ters Tut ikilisinden tanıdığımız Mürsel Oğulcan Ava, elektronik projesi Moawk’ın yeni single’ı “Kush”ın üretimini ve kayıtlarını Antalya, Kaş’ta gerçekleştirmiş. Parçanın

Yazının Devamını Oku

Solmayan Şarkılar

Cem Adrian geçtiğimiz hafta 40 yaşına bastı. O gün kendi sosyal medya hesabında ‘ Hayatta kendi istediğim her şeye sahibim.

Daha fazlasına ihtiyaç duymuyorum. İstediğim kadar seviliyor, istediğim kadar seviyorum. Minnettarım. Kendimle de dünya ile de tüm kavgalarımı çoktan bitirdim. Maddi meselelerin insana ne kazandırdığını ve ne kaybettirdiğini anladığımdan beri o konudaki tüm kaygılarımı da yitirdim. Bir hedefim ya da ulaşmak istediğim bir yer yok. Bu bir tükenmişlik değil, tam tersi bir şey. Kendimi dingin akan bir nehire düşmüş bir yaprak gibi hissediyorum. Nehir nereye akarsa, nereye götürürse oraya gidiyorum. Ne beni nehire düşüren rüzgarla, ne beni dalından düşüren ağaçla, ne de üzerine düştüğüm nehirle bir derdim var. ’ mesajını paylaştı. Bu satırları okurken kendi hayatında yakaladığı huzuru hissettim.

 

Müzik kariyerinde 15 yılı geride bırakan Cem Adrian yeni yaşına aynı zamanda güzel bir proje albümüyle girdi. “Solmayan Şarkılar” isimli bu çalışmada Türk Sanat Müziği’nin sevilen 10 eserine yer veren Adrian, şarkıları kendi düzenlemesi ve yorumu ile birlikte dinleyicinin beğenisine sunmuş.

 

Albüm baştan sona yağ gibi akıp gidiyor. Cem Adrian şarkılara kendi yorumunu katarken eserlerin aslına sadık kalmaya özen göstermiş. Öyle nokta atışı şarkılar seçilmiş ki kendinizi her birine keyifle eşlik ederken buluyorsunuz. Düzenlemelerin sadeliği mevzuyu daha sıcak hale getirmiş. Bu tarz işlere ilk başta ön yargılı yaklaşırım ama Cem’in samimiyeti ve özeni işin her aşamasında hissediliyor. Kendisini dingin akan bir nehire düşmüş yaprak gibi hisseden Cem’in yolculuğunun bu durağından ben kendi adıma memnun olduğumu söyleyebilirim. ‘Solmayan Şarkılar’ arşivlik bir albüm olmuş.

 

 

Kanun Resitali Sezen Aksu Şarkıları

Yazının Devamını Oku

Şahsiyet  

Aydın Kurtoğlu yeni şarkısı ‘ Şahsiyet ‘ ile eski sevgiliye nasıl meydan okunur gayet güzel anlatmış. Şarkının sözlerinde “Aşk nasıl yaşanırmış gelip yakından seyret. Hadi beni tebrik et ama nerde sende o şahsiyet “ diyen Aydın’ın bu şarkısı, biten ilişkinin ardından sinirini alamayan taraflar arasında iyi bir giderli mesaj trafiğine sebep olabilir. 

 

Aydın Kurtoğlu şu zamana kadar hep istediği, keyif aldığı şarkıları söyledi. Tür konusunda hiç sınırları olmadı. Vokalini şarkı ne isterse ona göre şekillendirebilmesi onun artısı. Şu zamana kadar çıkardığı işlerde hiç ıskalamayan Aydın, bu sefer ‘Şahsiyet’ ile tempoyu arttırıyor.

 

Yaylıların ahenkle dans ettiği , dozunda nağmelerle pop çizgisinden çıkmadan , kıvam gideriyle gayet güzel bir iş ortaya koyan Aydın’ın sonuçtan memnun olduğu ortada.

 

Dinler dinlemez kendini sevdiren , akılda kalıcı nakaratı ile ikinci dönüşte kolayca kana karışan ‘ Şahsiyet ‘, konserin en enerjik yerinde eller havada cümbür cemaat eşlik edilecek türden bir şarkı olmuş.

 

Aydın ile yaptığımız son röportajda bana yapmak istediği şeyin insanlara keyif vermek olduğunu söylemişti. “Yaptığım müzik ya tutmazsa diye bir kaygım olmadı hiç.  Hep bu algıyla hareket ettim, çok şükür şarkılarım sevildi. Bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum.” diyen Aydın, belki bu yüzden sağlam ve emin adımlarla ilerliyor.

Yazının Devamını Oku

Nanay  

Demet Evgar yeni şarkısı ‘Nanay’ ile hoş bir sürpriz yaptı. Söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan  “Nanay”, Aykut Gürel’in yapımcılığında, İremrecords etiketiyle geçtiğimiz günlerde dinleyici ile buluştu. Single haberini ilk aldığımda oldukça heyecanlandım. Oyuncuların müzikal çalışmaları her zaman daha renkli ve dinlemesi keyifli oluyor. 

Demet Evgar’ı yıllar önce bir Multitap şarkısında dinlediğimde yorumunu ve ses rengini çok beğenmiştim. ‘Bu Şarkıyı Dinliyorsan’ isimli şarkıdaki performansından bu yana oynadığı müzikaller ve filmlerde seslendirdiği şarkıların ardından bu yıl ‘Nanay’ isimli yeni şarkısıyla rotayı tekrar şarkıcılığa kıran Demet Evgar’ın yola duayen müzik adamı Aykut Gürel prodüktörlüğünde devam etmesi bir başka sevindirici haber.

 

‘Nanay’ şarkısını seçme nedenini “Nanay için tek bir şey söyleme hakkım olsa “Yalnızlığa övgü” derim. Ne kıymetlidir yalnızlığımız, kendimizi tanımak için ne önemli bir kapıdır.” sözleri ile açıklayan Evgar, tam da şu zamanda duruma gayet uygun bir şarkı seçmiş. Zamanımızın çoğunu evlerde geçirdiğimiz pandemi günlerinde kendimizi tanımak, biraz yalnız kalmak için bundan güzel fırsat olur mu?

 

Şarkının düzenlemesi Murat Acar’a ait. Parçaya çekilen renkli ve eğlenceli video klibin yönetmenliğini ise Yiğit Evgar yapmış. Demet Evgar’dan bir sonraki şarkısı esaslı bir slow olsa hiç fena olmaz. Umarım arayı fazla açmadan yeni şarkıları dinleyici ile paylaşır.

 

 

Bye Bye

Yazının Devamını Oku

Senin Hastan

İrem Derici’nin ‘Senin Hastan’ isimli iki yeni şarkıdan oluşan çalışması geçtiğimiz günlerde çıktı. Her iki şarkı elime doğdu desem yalan olmaz.

 

Sevgili Ayla Çelik ile geçen sene ‘Daha Bi Aşık’ albümünün röportajı için buluştuğumuz günün sonunda laflarken bana ‘ Senin Hastan’ı dinletmişti. Parçayı duyar duymaz aklıma yeni şarkı arayışı içinde olan İrem geldi. Şarkıyı kafamda onun sesinden duyuyordum. İrem’e “Hemen Ayla’yı ara. Elindeki şarkı tam sana göre.” dedim. İrem şarkıyı dinler dinlemez vuruldu. Sözleri Ayla Çelik ve Hakkı Yalçın’a, müziği Ayla Çelik ve Serdar Aslan’a ait olan şarkının ateş eden düzenlemesi ise Onur Özdemir’e ait. ‘Senin Hastan’ parçasının aynı zamanda Mustafa Ceceli’ye ait ve daha çok club müzik sevenler için bir versiyonu da mevcut.

 

Gelelim ‘ Güz Dönümü’ isimli diğer yeni şarkıya. Şarkının söz yazarı, bestecisi ve aranjörü Onur Özdemir ile gerçekleştirdiğimiz müzikal sohbetlerimizde Onur’un yeni yaptığı şarkıları gerek oluşum aşamasında gerekse fırından çıkar çıkmaz ilk dinleyen şanslı kesimden biriyim.

 

Yeni şarkıların dinlendiği, fikirlerinin havada uçuştuğu bir gün Onur bana ‘Güz Dönümü’nün demosunu dinlettiğinde yine İrem’in vokalini duydum ve şarkıyı dinlemesini istedim. İrem o zamanlar aynı sitede oturduğu için ışık hızıyla Onur’un evine gidip pilot okumasını gerçekleştirdi. Şarkının yapım aşamasında demlenen çaylarımız , eğlencesi bol sohbetlerimizle ‘Güz Dönümü’nün videosunun bile hayallerini kurmuştuk. Onur ile İrem’i bir hafta stüdyoya kapatsanız ortaya çok ilginç şarkılar çıkar. İkisinin bir araya gelince stüdyodaki hallerini görmeniz lazım.

 

Pop sularından ayrılmadan yenilikleri dozunda kucaklayıp sunan aranjeler ile dinlerken keyif veren şarkıları barındıran yeni İrem Derici çalışmasının video kliplerinin başarısını es geçmemek lazım. İlk olarak ‘Senin Hastan’a Murat Joker yönetmenliğinde çekilen video klip, şarkının ateşini fazlasıyla hissettirirken Görkem Öden’in stylingi ile ortaya alev alev bir İrem Derici çıkarıyor. Bir sonraki şarkı ‘Güz Dönümü’ için ilginç bir video klip geleceğinin teminatını şimdiden verebilirim.

Yazının Devamını Oku

Seni Dert Etmeler

Madrigal grubunun bu yıl çok sevilen şarkısı ‘ Seni Dert Etmeler’ şimdi Deeperise dokunuşu ile  karşımızda. Sözü ve müziği Anıl Erdem Cevizci’ye ait olan şarkının yeni düzenlemesindeki  Deeperise imzası parçaya ayrı bir enerji katmış. 

 

 

2007 yılında kurulan Madrigal grubunun kurulduğu zamandan bu yana çoğalan sadık bir dinleyici kitlesi var. Son dönemde çıkardıkları ‘ Seni Dert Etmeler’ ve ‘ Kelebekler’ şarkıları ile hem müziklerini yenilediler hem de dinleyici kitlesine yeni sevenler kattılar. Şarkılarına ekledikleri yeni soslarla tadı başka işler yapan grubun şarkı sözleri sevilmelerindeki bir diğer önemli etken.

 

Vokal ve elektro gitarda Anıl Erdem Cevizci, bas gitarda Kaan Alıcı, klavye ve geri vokalde Sanlı Akgün, elektro gitarda Ceyhun Kaan Karakaş, klavye ve geri vokalde Burak Emir Kamacı’nın yer aldığı Madrigal’den şu an beklenen ise yeni bir albüm. Bahsettiğim sadık dinleyici yeni şarkılardan oluşan  albüm çalışmasını dinlemek için sabırsızlanıyor. Bu yoğun isteği grubun sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarının altına yazılan mesajlardan görmek mümkün. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde bolca yeni şarkı yazma imkanına sahip olan Madrigal grubunun yine keyifli bir çalışma ile karşımıza çıkacağını düşünüyorum.

 

Kylie bizi diskoya götür

Kylie Minogue’un yeni albümü ‘Disco’yu heyecanla bekliyordum. Bir önceki çalışması ‘Golden’ ile country müzik hevesini yeterince alan Kylie rotayı tekrar en iyi bildiği dans müziğine çevirerek yeni albümü ‘Disco’yu dinleyenlerin beğenisine sundu.

Yazının Devamını Oku

İnandım  

23 Ekim 2007’de dinleyicisi ile ilk buluşmasını gerçekleştiren Sıla, 23 Ekim 2020’de sanat hayatının 13. yılını kutlarken, kendisi için önem teşkil eden bu günde müzikseverlere yeni bir şarkı armağan etmiş.

 

Sözleri Sıla Gençoğlu, müziği Efe Bahadır, düzenlemesi ise Ozan Bayraşa imzalı olan “İnandım” isimli şarkı adeta dara düşen , hevesi kırık insana destek olmaya gelmiş eski bir dost gibi.

Sıla ilk albümünün selam yazısında kurduğu cümlede "İçinde inandığın yola varacağına dair bir güç varsa, sakın vazgeçme. Çünkü bundan vazgeçmek kendinden vazgeçmektir." demiş. Yıllar sonra ‘İnandım’ şarkısında o inancın , pes etmemenin , üstüne üstüne gitmenin altını kırmızı kalemle tekrar çiziyor. Özellikle içinde bulunduğumuz zor zamanlarda , kara kara düşünülen depresyon kıyılarında şifa olmaya gelmiş Sıla’nın şarkısı.

Parçanın diğer güzel yanı düzenlemesine imza atan Ozan Bayraşa olmuş. Yapılan aranjeden etkilenmemek mümkün değil. Duygusal bir filmin en hararetli sahnesinin ortasında bulunmanızı sağlayan yaylılar ‘İnandım’ şarkısının düzenlemesinde başrolde. Ozan Bayraşa daha önce Sıla’nın ‘Mürekkep ‘ albümünde yer alan ‘Can Dostum’ ve ‘ Münferit ‘ isimli şarkıların düzenlemelerini yapmıştı. Bundan sonra çıkacak albüm çalışmasında tüm aranjeler Bayraşa’ya teslim edilirse işin lezzeti daha çok artar diye düşünüyorum. Şarkıya Bedran Güzel yönetmenliğinde Bodrum’da çekilen klip ayrı bir güzel olmuş. Sıla’ya siyah beyaz videolar çok yakışıyor. Nice müzik dolu yıllara Sıla.

 

Boulevard

Berrin Keklikler ve Zen-G’nin ortak şarkısı geçtiğimiz hafta yeni çıkan işler arasında dijital ortamda en çok ilgi gören çalışmalardan biri oldu. Sözleri Berrin Keklikler ve Zen-G’e, müziği ise yine Berrin Keklikler’in kendisine ait olan “Boulevard” isimli şarkının düzenlemesinde Can VS ve Oster’in ortak imzalarını görüyoruz.

Berrin Keklikler’in ismini son yıllarda çok duyar olduk. Miss Universe Turkey 2013 ödülünü alan ve aynı sene yurtdışında düzenlenen Miss Universe yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Keklikler’in müzik sevdası yıllar içinde daha ağır basmış.

Yazının Devamını Oku

Orta Yol  

Murat Dalkılıç’ın yeni şarkısı ‘ Orta Yol’ geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluştu. 2016 yılında çıkardığı ‘Epik’ albümüyle müzikal açıdan yüzünü daha çok batıya döndüğünü düşündüğüm Dalkılıç, o zamandan bu zamana daha özgür , kendi istediği müziği yapan , klişe matematik işlerden uzaklaşmayı tercih edenlerden oldu.

Tiraja değil kalbinin sesine oynayan albüm ve şarkılar yapan Dalkılıç,

şimdi ‘Orta Yol’ ile karşımızda. Sözü ve müziği kendisine ait olan şarkının düzenlemesi Ozan Bayraşa tarafından yapılmış.

Vokalinden düzenlemesine trend olanı kendi müziğine ustalıkla yansıtan Dalkılıç, gayet havalı bir iş çıkarmış ortaya. Ozan Bayraşa’nın her zaman farklı ve yeni tınlayan düzenlemesi şarkıya çok yakışmış. Dalkılıç ve Bayraşa birlikteliği umarım bundan sonraki işlerde daha çok karşımıza çıkar.

Murat Dalkılıç’ın kendi yapım şirketi Gig Productions etiketiyle çıkan şarkı, pop ve funk semalarında gezen melodi ve vokaliyle ruhu şad olsun çok sevdiğim Prince şarkılarının tadında olmuş. Bundan sonraki müzikal rotasını nereye çevireceğini özellikle bu şarkıdan sonra daha bir merak ettiğim Dalkılıç’ın yenilerini hız kesmeden dinleyici ile buluşturması dileğiyle.

 

Aksiyondayım

Gökçe yeni şarkısı ‘Aksiyondayım’ çıkmadan önce sosyal medya hesaplarından şarkı için çekilen fotoğrafları paylaştığında ortaya enerjik bir işin çıkacağının sinyalini fazlasıyla vermişti.

Nitekim şarkı ve video klip paylaşılınca beklentilerin doğru çıktığı görülmüş oldu. Tam Gökçe’den beklendiği gibi enerjik bir şarkı olmuş. ‘Aksiyondayım’ şarkısının tanıtım fotoğrafları kadar rengarenk olan, İdil Dizdar ve Said Dağdeviren yönetmenliğinde çekilen videosu ise aksiyon filmi tadında.

Yazının Devamını Oku

Hande’nin Carpe Diem başarısı  

Hande Yener’in ‘Carpe Diem’ albümü için beklentiler yüksekti. 2 Ekim günü aranan enerji kaynağı halka açıldı ve ‘Carpe Diem’ ışık hızıyla etkisini müzikseverler üzerinde gösterdi. Listelerdeki dinlenme ve indirme oranlarındaki başarısı , en çok aratılan albüm ve şarkı listelerinde isminin en başlarda yer alması ilginin büyüklüğünün göstergesiydi.

 

“ Türkiye'deki şanslı şarkıcılardan biriyim. 2000 yılında başladığım müzik yolculuğunda, bazen, bazı kişilerin hiç tarzı olmayan müzikler yaptığımda bile beni silmediler. 'Hande'nin müzik aşkıdır. Tamam.' dediler. Hep kucaklandım ve merak edildim. Zaman çok çabuk geçiyor. Yaptıklarım birbirinin üstüne çıkıyor. Benim bütün albümlerim kariyerimin merdivenleri. “ bu sözler Hande ile 2012 yılında yaptığım bir röportajdan. Yıl 2020 ve müzik kariyerinin 20. yılını kutladığı ‘ Carpe Diem’ dinleyiciye o ilk günkü heyecanın fazlasını yaşatıyor. Hande’nin enerjisi müzik piyasasını canlandırmaya son hız devam ediyor.

 

Albüm uyumlu bir ekip çalışmasının ürünü. Müzik yönetmenliğini ve albümdeki 8 şarkının aranjesini yapan Misha’nın dokunuşu ‘Carpe Diem’in bel kemiğini oluşturuyor. Dünyada trend olan müzik türlerinin Hande’nin müziği ile harmanını gayet güzel yapan Misha’ya kocaman bir alkış. Öte yandan kısa bir aradan sonra müzikal birlikteliklerine tekrar devam eden Berksan ile Hande’nin uyumu albümün en lezzetli sosunu oluşturuyor. Mete Özgencil , Devrim Karayel , Deeperise ve Fikri Karayel ise ‘Carpe Diem’de müzikal dokunuşları ile yer alan diğer önemli müzisyenler arasında yer alıyor.

 

Hande ile albüm çıktıktan sonra duygularını almak üzere konuştuğumda karşımda en sonunda albümünü paylaşmanın verdiği rahatlıkla mutluluktan uçan bir kadın vardı. “ Uykularım albümün çıkmasına günler kala kaçmaya başlamıştı. Heyecan vermek için müzik yapıyorum. Her şeyi göze alıp bu ortamda albümü çıkardım. Sonuçtan çok memnunum. Tanıdık tanımadık herkesten inanılmaz tebrikler alıyorum. Emeği geçen herkesi arayıp tebrik ediyorlar. Çok mutluyum” diyen Hande, şu sıralar başarısının keyfini çıkarmakla meşgul.

 

Albüm ile alakalı sizler için aldığım kısa notlara gelince; Hande’nin albümünde farklı sevdiği 2 şarkı var. ‘Aşk Sandım’ ve ‘Bulut’. Bu iki şarkıyı ayrı bir yere koyuyormuş. Merakla edilen ‘Carpe Diem’ albümünün 2. bölümü ne zaman çıkar? soruma “ Bence sürpriz bir zamanda çıkmalı. Tarih vermek doğru olmayabilir. 2021 diye tahmin ediyorum ama sürpriz yapabilirim. Kafalar karışsın. Heyecanı arttırayım biraz.” cevabını veren Hande’nin o zamana kadar ‘Carpe Diem’ albümü iyice bir sindirilsin. İyi ki varsın Hande. Bizi her şart ve koşulda heyecanlandırmayı başardığın için teşekkürler.

Yazının Devamını Oku

Akustik Hikayeler

İlhan Şeşen ve Vedat Sakman şarkılarından oluşan ‘Akustik Hikayeler’ albümü müzikseverlerin arşivindeki yerini almak üzere piyasaya çıktı. İkilinin klasikleşmiş 10 şarkısından oluşan repertuarı ile geçmişe keyifli bir yolculuk vaat eden albüm, akustik kayıtlar sayesinde dinleyicinin evinde konser ortamı yaratıyor.

Aslında her şey bundan 7 yıl önce ikilinin beraber bir sahne projesi yapmak istemesi üzerine başlamış. Uzun yıllara dayanan dostlukları ve zengin diskografileri sayesinde keyifli bir konser serisine dönüşen ‘Akustik Şarkılar’ şimdi albüm formatında piyasada.

Benim albümde en hoşuma giden şey İlhan Şeşen ve Vedat Sakman’ın ‘Akustik Hikayeler’in açılışında birbirlerinin şarkılarını seslendiriyor olması. Tertemiz bir kayıtla bu usta ikilinin şarkılarını dinlemek çok iyi geldi. Ekim ayına girdiğimiz şu günlerde nostalji rüzgarları estirmek , uzaklara dalıp gitmek bu albüm ile gayet mümkün.

 

Damar

Mustafa Sandal’ın yeni şarkısının isminin ‘ Damar’ olduğunu duyduğumda aklıma ilk olarak ‘ Acaba arabesk mi okudu?’ sorusu geldi. Şarkıyı dinleyince cevabımı aldım.

90’lardan günümüze üretimi hiç durmayan, adından ve şarkılarından bahsettirmeyi her daim başaran isimlerden biri Mustafa Sandal. Güncel kalabilmek zor iş. Sandal, gayet akıllı kararlar ve düetlerle  geçen yıllara inat her daim ismini müzikal arenada korudu.

Sözü ve bestesi kendisine ait olan yeni şarkısı “Damar”ın düzenlemesini Erhan Bayrak üstlenmiş. Şarkı son yıllarda çıkan diğer Mustafa Sandal şarkıları gibi 90’ların ruhunu 2000’ler ile buluşturan bir köprü görevi görüyor.

90’ların çocuğuyuz. O yıllara ait şarkıcıların ve albümlerin enerjisi bir başkadır. Sandal’ın vokalini duyduğumda hep o yılların enerjisi yüklenir. Kıymetli tayfadandır bu yüzden.

Yazının Devamını Oku
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazarın Tüm Yazıları